ACTP hlásí prvoodchov loriů žíhaných. Dovezlo si vzácné arassarie a skalňáky andské

Výčet chovatelských úspěchů německého Sdružení pro ochranu ohrožených papoušků (ACTP) je zase o něco delší. Několik týdnů po zveřejnění informace o dovozu chovatelsky vzácných loriů žíhaných zaznamenalo ACTP úspěšné líhnutí mláďat. „Tento týden začíná senzací! Pouhé dva měsíce po dovozu do Německa mají naši loriové žíhaní první potomky… Vůbec jsme to nečekali, naši ptáci nás znovu a znovu překvapují,“ uvedlo ACTP v pondělí na své oficiální stránce na Facebooku. Sdružení zároveň dodalo, že doufá v podobný úspěch i u loriů korunkových, které chová v kolonii a dovezlo si je společně s lorii žíhanými.
Lori žíhaný je mimo Austrálii velmi vzácně chovaným papouškem. Několik párů už po delší dobu odchovává mláďata na Novém Zélandu. Dostal se dokonce i do Evropy, kde se ho podařilo v jednom německém chovu odchovat. Je také v privátním chovu v Portugalsku. Vyskytl se také v českých chovech, ovšem poslední samice údajně nedávno uhynula a nyní není u českých chovatelů zastoupen. V přírodě nepatří mezi ohrožené druhy a jeho vzácnost spočívá spíš v minimálním počtu jedinců chovaných v Evropě, což vyšroubovalo jeho cenu do astronomické výšky. Naopak v Austrálii patří mezi četněji chované lorie.

Skalňáci andští při dovozu do německého ACTP (Foto: Martin Guth, ACTP)

Samec skalňáka andského (Foto: Wikimedia Commons/Bill Bouton)

Rajky, arassariové a skalňáci

ACTP se tento týden rovněž pochlubilo dovozem dalších raritních druhů ptáků. Tentokrát nejde o papoušky, ale o vzácné druhy malých tukanů – arassariů a také o peruánského národního ptáka skalňáka andského. Jde o velmi intenzivně rudě až oranžově zbarveného ptáka s typickým chocholem či spíš lalokem nad horní čelistí zobáku. Pestrý je pouze samec, samice bývá nenápadně hnědě zbarvena. V zajetí jsou skalňáci velmi vzácní. V České republice byl loni nabízel jeden pár prostřednictvím inzerce na webu Spolku chovatelů hmyzožravého a plodožravého ptactva (SCHHAPP). Z „nepapoušků“ se ACTP může pochlubit například i rajkami.

K TÉMATU: Další rarity v chovu německého ACTP: lori korunkový, lori žíhaný a papoušek rudobřichý naretský

Německé sdružení v posledních dvou letech překvapilo hned několika zajímavými importy. Z katarské chovné stanice Al Wabra získalo ary kobaltové, od kterých se jim podařilo po osmnácti měsících odchovat první mládě. Po rok dlouhém vyjednávání s australskými úřady mohlo ACTP dovézt z Austrálie vzácné a v Evropě takřka nechované kakadu hnědohlavé. Tento druh sdružení už rovněž rozmnožilo. Známé jsou jeho úspěchy s ary škraboškovými. ACTP je jedním ze subjektů zapojených do záchranného programu tohoto druhu a přispěje svými odchovy k vybudování chovné populace v Brazílii, jejíž potomci budou od roku 2019 postupně vypouštěni do volné přírody.

Úvodní foto: ACTP
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..