Postup hasičů při záchraně ulétlého papouška: na co máte jako majitel domácího mazlíčka právo?

Minulý pátek ulétla při přenosu do auta v Chlumci nad Cidlinou ochočená ara ararauna. Papoušek Laura si v nestřeženém okamžiku otevřel přenosku a nabídnutou svobodu plně využil. K takovým situacím by nemělo docházet – proto je potřeba stále opakovat, že je potřeba činit všechna možná i nemožná opatření, aby se jim zabránilo a papoušci, kteří nejsou naučení na volný let, neulétli. Již sama okolnost shody jmen s mojí současnou doživotní ararauní partnerkou Laurou mě vyburcovala k nebývalé aktivitě. Rozhodl jsem se majitelce chlumecké Laury, Lucii Nedvědové, pomoci.
Lucie zachovala chladnou hlavu, což je v daném okamžiku důležité a ihned se vydala po Lauře pátrat. V mezidobí informovala všechny, co se dalo a určitě i proto má tento příběh šťastný konec, na rozdíl od toho, který jsem popisoval minule. Araraunu Lolu, jež ulétla u Mělníka, dodnes stále nikdo neviděl a patrně ji tedy někdo ukradl. Více se o tom případu můžete dočíst v samostatném článku. Ale zpět k Lauře, která není „volnoletec“, jen chodí se svou majitelkou na kšírkách ven, a tak jak bývá pravidlem, coby netrénovaný papoušek neuletěla daleko. Přistála nedaleko na stromě, ovšem možná se bála, možná neuměla ze stromu sletět, takže na zavolání na slet nereagovala.

Tři telefonáty hasičům, trojí odmítnutí

Lucie tedy opět zcela správně zavolala hasiče s žádostí o pomoc tj. sundání papouška pomocí plošiny ze stromu, což je pointa celého tohoto příběhu. Volala jim celkem třikrát a vždy byla odmítnuta s odůvodněním, že tam prostě nepojedou. Místně a věcně Lucie spadá pod operační středisko Královéhradeckého kraje. S ohledem na skutečnost, že páchání dobrých skutků je mojí celoživotní náplní, nabídl jsem Lucii, jako “zkušený telefonní operátor” své služby.

K TÉMATU: Hasiči na Pelhřimovsku odchytávali ochočeného aru hyacintového, uletěl majitelce

První problém nastal s tím, že z Prahy se při zavolání tísňové linky 150 z logiky věci dovoláte opět do Prahy. No světe div se, ale oni vás z linky 150 z Prahy neumí přepojit na operační středisko Královéhradeckého kraje. Měl jsem páteční večer opravdu smůlu na službu konající pracovníky operačního střediska, protože ten pražský operátor považoval přímé telefonní číslo na operační středisko Královéhradeckého kraje patrně za utajovanou skutečnost a za “boha” telefonní číslo nechtěl sdělit. Neustále mě odkazoval na to, že si číslo mohu dohledat na internetu.

Pohled, který děsí všechny majitele ochočených papoušků necvičených na volný let (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Snažil jsem se mu vysvětlit, že třeba starší ročník, jako třeba já, který s internetem moc neumí či jej dokonce nemá k dispozici, prostě nemůže číslo tímto způsobem najít. Taková argumentační rétorika operačního důstojníka na lince 150 mi připadá naprosto neuvěřitelná s jasnými prvky libovůle. Byl jsme nucen trochu zvýšit hlas a výsledkem řevu byl navržený postup, že mám zavolat linku 112, která přepojení na operační dispečink Královéhradeckého kraje umí… Což je první informace, která se vám někdy může hodit.

Hasiči pojedou jen pro zraněného papouška

Tedy po boji, ale přeci, jsem se dovolal na operačního důstojníka královéhradeckých hasičů v pátek v 19:04 hod. Hovor trval neuvěřitelných 17 minut, kdy jsem se nejdříve dozvěděl, že tam Lucie už skutečně třikrát volala a on že svůj názor nezměnil. Každý, kdo mě zná, ví, že jsem laskavě, mírně a s naprosto ledovým klidem sděloval základní fakta, že Laura je na stromě, majitelka pod ním, že souhlasí se zásahem a že papoušek je asi devět metrů vysoko. Na oplátku mi “operační” sděloval, že hasiči Lauru nepustili a tudíž nemají povinnost jí odchytávat, snažil jsem se v klidu reagovat replikou, že naprosto drtivou většinu požárů také nezaloží hasiči a přesto je jezdí hasit, či další velkou řadu neuvěřitelných argumentů. Závěr operačního byl takový, že on se rozhodl, že zvíře, tedy Laura, není ohrožena na životě a proto vozidlo hasičů s plošinou nepošle.

ČTĚTE TAKÉ: Jak nám ulétl ochočený ara arakanga a jak se ho podařilo po noci strávené venku najít

Provedl jsem “dálkový výslech” operačního důstojníka, aby mi sám sdělil, kdy by on považoval objektivní stav, že Laura je v ohrožení a vyslal hasiče. Nosná byla část věty, že by vyslal hasiče, v případě, že je zvíře zraněno. Hovor se přerušil, já v mezidobí jsem zavřel oči, telepaticky se přenesl na strom, kde kempovala Laura a dospěl jsem k jednoznačnému závěru, že Laura má zraněné křídlo, proto nemůže či nechce sletět dolů a toto své “vidění” jsem sdělil operačnímu. Ten zcela již patrně vyčerpán z toku mých argumentů a ve snaze se mě zbavit, situaci přehodnotil a auto s plošinou poslal.

Papoušek si zpravidla svůj útěk užívá, na rozdíl od jeho majitele (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Profesionální zásah hasičů z Nového Bydžova

Pak už má příběh jen samé pozitivní stránky. Přijeli na rozdíl od “operačního” skuteční profesionálové, tedy samotní hasiči, Lucka na plošině vyjela za Laurou a ta po menších obstrukcích byla odlapena (oficiální zpráva o odchytu je zde). Zasahujícím hasičům z Nového Bydžova samozřejmě patří za jejich zcela profesionální zásah velké poděkování. Je potřeba také korektně uvést, že mé “vidění” zraněného křídla Laury bylo zcela mylné a papoušek je naprosto v pořádku. Šarlatánství se nevěnuji, jsem jen prostý občan a bona fide i já mám nárok na omyl, či mylné telepatické “vidění” Zasahující hasiče zraněné křídlo Laury nezajímalo a ani se na něj neptali…

NAPSALI JSME: Vděční majitelé uprchlých papoušků založili na Facebooku „děkovnou“ skupinu hasičům

Proč to celé vlastně píšu? Abych vám poradil, že pokud někdy narazíte na funkci “užitečného idiota” jako jsem měl já tu čest v pátek u “operačního” hasičů Královéhradeckého kraje, nevzdávejte se, nenechte se odradit, uchlácholit či jinak zblbnout a budiž vám šťastný příběh Laury návodem minimálně k tomu, že u operačního v Královéhradeckém kraji to fakt bez řevu nejde.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
Předchozí článek

Kostarika vypustila 16 arů arakang do volné přírody, v Mexiku jich osm zabavili nevládní organizaci

Dálší článek

Čeští chovatelé poprvé hromadně vyvezli papoušky do Loro Parque na Tenerife

15 Comments

 • Připadáte si jako borec ? Ta madam, který uletěl si měla zaplatit službu na odchyt a ne otravovat hasiče. Nechal bych vás celý výjezd zaplatit a oznámil bych vás za zneužití linky 150, kde jste vědomě uvedl příslušníka HZS v omyl.

 • Samozřejmě že by si paní měla výjezd zaplatit a vy byste měl být stíhaný za zneužití tísňové linky. Pokud mi uteče pes a někoho pokouše, taky dostanu podmínku já, za svoji vlastní blbost. Linka 150 je tísňová linka, na kterou se volá v případě TÍSNĚ, a nikoli jako do telefonní ústředny nebo na zlaté stránky. Milý pane, to je prostě vrchol bezohlednosti a hyenismus. Každý by chtěl jenom práva, ale povinnosti unikají.

 • Tohle už je vrchol drzosti co tady píšete.Vy jste opravdu člověk bez normálního myšlení.
  Ustanovení § 13 odst. 1 zákona č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, ve znění pozdějších předpisů, stanoví, že každý je povinen zabezpečit zvířeti v zájmovém chovu přiměřené podmínky pro zachování jeho fyziologických funkcí a zajištění jeho biologických potřeb tak, aby nedocházelo k bolesti, utrpení nebo poškození zdraví zvířete, a učinit opatření proti úniku zvířat.Únik lze tedy vykládat tak, že se jedná o vzdálení se zvířete ze sféry ovladatelnosti zvířete jeho chovatelem, kdy chovatel není schopen své zvíře ovládat a určovat jeho chování. Je věcí chovatele, jak zabezpečí, aby zvíře neuniklo. Již samotné umožnění úniku zvířete je jeho týráním.Tudíž vy takové kecy co tady píšete je dle mého názoru vrchol drzosti.

 • Vy jste padlí na hlavu. Vam se nikdy nemuze toto stat. Verim ze nemate ani psa… Jste bezcitna hovadka… preji Vam abyste hasice nikdy nepotrebovali .S pozdravem chovatelka papouska Kakadu 🙂 🙂 🙂

  • Toto je jasné zneužití linky 150. Na toto si ta madam měla zajistit odchytovou službu, ale ta se platí, že jo. A ten rádoby borec vědomě zneužil linku 150 a schválně lhal operačnímu důstojníkovi. Já být tím důstojníkem, tak to zrovna předám policii.

 • Tady je víc faktických chyb jak na webu AC24 …

 • Pánové Martine, Zmizíku a Jaroslave, dle dikce zák. 320/2015, který vám pro jistotu kopíruji je to takto:
  § 1
  Základní úkol
  (1) Hasičský záchranný sbor České republiky
  (dále jen „hasičský záchranný sbor“) je jednotný bezpečnostní sbor, jehož základním úkolem je chránit životy a zdraví obyvatel, životní prostředí, zvířata a majetek před požáry a jinými mimořádnými událostmi krizovými situacemi.

  Všimněte si laskavě zmínce o zvířatech, pokud tedy situace, kterou popisuji nastane, je možné využít pomoci hasičů.
  Jen pro vaši informaci v místě, kde k úniku zvířete došlo se odchytová služba nenachází a zejména ani třeba v hl.m.Praze odchytová služba nedisponuje žebříkem s plošinou, která v tomto případě byla nezbytná…

  Pro celkový přehled, který vám zjevně chybí, zneužití linky tísňového volání řeší zák. 127/2005, který v § 119 odst.1 písm.e říká, že se jedná o přestupek- pokud fyzická osoba uskutečňuje zlomyslná volání na číslo tísňového volání…
  Pokud se domníváte, že případ, který jsme popisoval nese prvky zlomyslného volání, pak neprodleně podejte podnět k prošetření…

  V opačném případě vřele doporučují se opláchnout a následně, než příště budete šířit své demagogie, zkuste si o tom nejdříve něco přečíst…
  Hezký den

  • Milý Vašku, myslím, že se ztotožním s názory ostatních diskutujících. Každé technické služby a i další soukromníci mají plošiny. Např na servis veřejného osvětlení, nebo výškové kácení stromů, případně mytí oken. Vím, že s těma internetama moc neumíte, tak si zkuste poprosit někoho kdo to ovládá. Je tedy jasné, že zde šlo pouze o to ušetřit peníze a zneužít k bezplatnému odchycení hasiče. Všiměte si, že hasič je od slova hasit, nikoliv od slova odchytávat… Závěrem tedy doporučuji Vám, omývat přirození vlažnou vodou, neboť je mi jasné, že takové telefonáty s operačním vám způsobí ztopoření vašeho pije. S pozdravem Petr.

   • Milý Petře, je vidět, že zase píšete o něčem o čem nemáte naprosto žádné povědomí… Servis veřejného osvětlení např. v Praze spravuje firma TCP, jenže u ní pronájem plošiny není možný. Je hypotetický možné si skutečně pronajmout plošinu, jenže kdyby jste sledoval kontext stalo se popisovaný příběh v pátek cca 19 hod což v praxi znamená, že pronájem plošiny je nerealizovatelný a záleží na řadě faktorech. Vaše řešení postrádá něco čemu se říká zdravý rozum a argumentace, že hasič je od slova hasit, když v preambuli zákona se to jmenuje Hasičský záchránný sbor snad nepotřebuje komentáře, jen doufám, že nejste hasič, a to věru nejste protože jsou to profíci, ochotní a vstřícní….

  • Vážený pane Petričeviči,
   lze se jen domnívat, ale na operačním středisku jste asi nikdy nepracoval-lzela jistě byste mluvil, psal a jednal jinak. Zákon o HZS citujete správně, avšak vykládate si jej milně. Úkolem HZS je chránit … zvířata… před požáry a a jinými MU a KS. Z definice toho co je a co není MU vyplývá, že to, že Vám uletí papoušek z logiky věci nemůže být MU ani KS. Tedy skutečně jste vědomě uvedl službu konajiciho operačního v omyl. To, že se zasahující hasiči nezajímali o poraněné křídlo, bylo proto, že si celou věc vykomunikovali s operačním a Vám tím prokázali laskavost. Jinak byste ten výjezd taky mohl platit-protoze jak vyplývá z toho co píšete, tak jste si to „vidění“ vymyslel.
   Takto sám sebe napráskat a dát to na internet s návodem jak můžete zneužít hasiče.
   Pro ostatní a rozumné-prosím, takovéto využití HZS je plyvnutím do tváře lidem, kteří se Vám snaží pomáhat.

   • Milý Lukáši,

    snažíte se hájit neobhajitelné. Záchrana zvířete patří mezi úkoly HSZ a nikoliv jen při požáru a z otevřených zdrojů víte, že se tak běžně děje…což je jenom dobře. Mým cílem bylo pomoci mladé slečně, kterou odbyl užitečný idiot s argumentací blížící se té vaší. Popíšu vám objektivní stav, na stromě sedí zcela vyděšené zvíře, pod stromem stojí zcela vyděšená majitelka a lince operační důstojník argumentující tím, že papouška nepustil a tudiž ho nemusí sundavat. Víte ono těch případů, zase není zase tolik, ale co o tom čtu, vždy hasiči pomohli, zcela ochotně a jsou to profící, kteří za svůj perfektně odvedený zásah mají být pochválení. Nepamatuji, že by tito profíci někoho při zásahu obtěžovali právním formalismem či tak pokleslou argumentací…takže máte se od skutečných profesionálů co učit…

 • Milý Václave, nedovedu si ani náznakem představit, jak by hasiči měli podle tebe naplnit literu zákona, kterou cituješ, aby chránili životy zvířat. To by v tvém podání vyznělo tak, že mají za každého majitele zvířete převzít jeho odpovědnost, když on poruší výše zmiňovaný zákon a svým nezodpovědným chováním umožní, aby se zde diskutovaná situace stala? To je zcela mylná představa. Hasiči ze zákona zasahují v krizových situacích, kdy je ohrožen život „někoho“ (nerozhoduje zda-li je to člověk, nebo zvíře). Oznamovatel zcela vědomě, za účelem splnění svého požadavku, uvedl mylné informace o stavu zvířete, což se potvrdilo při vlastním zásahu, kdy zvíře bylo naprosto v pořádku a měl by za to nést následky. Nedoporučuji komukoliv tento postup praktikovat, mohlo by se stát, že jak se říká v jednom pořekadle „tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne“ a mohlo by se to někomu nevyplatit a celý výjezd hasičů by mu mohl být naúčtován.
  Přeji hezký den….

  • Milý Láďo, tohle je demagogie, většinou nikdo si nezapaluje vlastní dům a přesto hoří, vetšinou nikdo nechce nabourat a přesto se bourá o sto šest, nikdo si přeci záměrně nepouští svého mazlíčka a přesto se tyto nehody stávají bohužel. Na stromě je zcela vyděšené zvíře, které se bojí sletět dolů protože to neumí, je samozřejmě ohroženo na životě případným dravcem či např. dráty el. vedení atd. a proto přeci máme v těchto krizových situacích hasiče. Z vlastní zkušenosti vím, že jsou fajn, profíci a nikdy žádný problém nebyl. Cílem mého příspěvku bylo upozornit na libovůli operačního důstojníka, který slyší mladou vyděšenou slečnu a jako užitečný idiot ji odbyde.

   Doporučuji každý postup, který povede k záchraně zvířete, oproti libovůli užitečného idiota. Právě díky hasičům měl tento příběh štastný konec, mám z toho radost, radost měla majitelka, radost měla Laura a konečně radost měli i hasiči ..co více si přát.

   A to tvoje slovíčka, že něco nedoporučuješ, či by mohl být úkon naúčtován jsou zcela irelevantní, k smíchu a nedělej už hasičům ostudu, protože je máme rádi, jako zachránce v mimořádných situacích, jako byla tato…Hezký den

 • Vážený pane Peričeviči,
  na rozdíl od výše uvedených pánů Vám za všechny majitele papoušků děkuji za Vaši pomoc paní Lucii, a myslím, že mohu říci za všechny chovatele papoušků. Ti pánové skutečně asi nepřemýšlí hlavou, když tvrdí, že Váš telefonát na tísňovou linku byl zneužitím, nehledě na literu zákona. Kdo někdy choval papoušky či jiné ptáky ví, jakou roli v takovémto případě hraje čas, tedy je to jasně případ tísně. Nemyslím si, že některá odchytová služba disponuje vysokozdvižnou plošinou, takže jediným možným řešením je skutečně zavolání hasičů.
  Nenechte se proto odradit od konání dobra takovýmito … ani nechci psát co. Děkuji za krásný a povzbudivý článek, neboť vím jaké to je. I já mám zkušenost s ulétlým papouškem (našel se po měsíci), ač mám všechna možná zabezpečení. Nikdy se nedá předvídat úplně všechno a ti chytří lumpíci si velmi často tu skulinku v zabezpečení najdou.
  Přeji hodně radostí s papoušky.
  Eva

 • Volat hasice na nejakeho blbeho ptaka je fakt neskutecne plytvani dulezitymi silami, oni jsou potreba jinde, kde maji mnohem dulezitejsi praci, napr. dopravni nehody, pozar atd. Nehodlam platit z mych dani odchyt nejake andulky, ktere panicka blbe zavrela vratka do klece. Proberte se.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější