Vděční majitelé uprchlých papoušků založili na Facebooku „děkovnou“ skupinu hasičům

hasičiUVNITŘ VIDEA – Stále častější zásahy hasičů na pomoc majitelům ulétlých papoušků přiměly vděčné chovatele k založení speciální skupiny na Facebooku, v níž chtějí poděkovat za ochotu a vstřícnost při záchraně jejich domácích mazlíčků. S myšlenkou přišel šumperský chovatel Zdeněk Krňávek společně s Jaroslavem Baierem z Hlučína, jehož samečka ary ararany Cyrila loni zachraňovali hasiči Moravskoslezského kraje. Ti stojí také za nejčerstvější akcí z uplynulého pátku 4. července, kdy sundávali ze stromu přímo v Ostravě dalšího samečka ary ararauny Ozzyho, který ulétl i s kšírami a zaháknul se v koruně stromu vysoké osm metrů.

„Společně s Jaroslavem Baierem nás napadlo založit stránku s tím, že hasiči nám přeci jenom pomáhají s odchytem ulítlých papoušků a tímto bychom jim chtěli za jejich ochotu a vstřícnost poděkovat. Kdo bude mít zájem, může se přidat a zároveň zveřejnit videa a fotky z těchto akcí,“ napsal Zdeněk Krňávek ve zprávě, kterou v sobotu nová skupina na Facebooku odstartovala. Za jediný den, do nedělního večera, měla již 730 členů. Zároveň se na stránce skupiny začaly objevovat fotografie a videa ze zásahu hasičů se zdvižnými plošinami, kterými sundávají papoušky sedící vysoko v korunách stromů. „U každého zveřejněného příspěvku jsou uvedeny informace, za jakých podmínek k úletu došlo a lidé si z toho budou moci vzít poučení, takže se alespoň zčásti může zamezit dalším útěkům,“ míní Zdeněk Krňávek.

Vznik skupiny odstartoval „hon“ na araraunu v Ostravě

Na páteční odchyt ararauny v Ostravě měli hasiči jen velmi omezený čas. Papoušek ulétl majitelce okolo čtvrté odpoledne, když jej venčila na kšírách. Ara k nim měl přivázaný provázek, aby mohl volně létat, ale nemohl uletět. Majitelka ale neměla konec provázku zajištěný, papoušek se vylekal a nečekaně vzlétl s kšírami i provázkem. Čtyři hodiny jej chovatelka sledovala a marně se ho pokoušela přivolat, k večeru pro jistotu zavolala hasiče. „Operační středisko HZS MSK přijalo oznámení o ulétnuvším papouškovi těsně po osmé hodině večerní s tím, že vzácný neposeda se usadil na stromě v Ostravě, v ulici Zimmlerova. Na místo byla vyslána jednotka hasičů HZS MSK ze stanice Ostrava-Přívoz s jedním zásahovým vozidlem,“ popsal mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Holub.

K TÉMATU: Uletěl nám papoušek, pomozte. Případy jako přes kopírák, aniž by se lidé poučili

„Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že vzácný opeřenec sedí na větvi stromu ve výšce asi osmi metrů. Hasiči opatrně ustavili žebřík NOR-BAS ke stromu, domluvili se na postupu odchytu s nešťastnou majitelkou a jeden z hasičů vystoupal na žebřík. Poté, co se přiblížil k papouškovi, provedl odchyt do ručníku a snesl jej zabaleného v ručníku dolů. Tam byl opeřenec jménem Ozzy předán šťastné majitelce za potlesku přihlížejících,“ dodal mluvčí s tím, že celá akce trvala asi půl hodiny. Papoušek byl podle majitelky hodně vylekaný a následující den se mu nechtělo ani z klece, aby ho nečekal další nepovedený výlet.

Ostravští hasiči vyjížděli v pátek 4. července k ulétlému arovi, který se vyškubnul majitelce i s kšírami (Foto: HZS Moravskoslezského kraje)
Ostravští hasiči vyjížděli v pátek 4. července k ulétlému arovi, který se vyškubnul majitelce i s kšírami (Foto: HZS Moravskoslezského kraje)

Loni hasiči na Vysočině chytali aru hyacintového

24. června zasahovali hasiči v Šumperku u ulétlého žaka. Tomu se podařilo zopakovat „výlet“ už podruhé, hasiči jej pomáhali chytit již loni. K letošnímu útěku papouška došlo náhodou, žako byl zavřený v kleci na zahradě, když jeho majitelé cvičili s dalším domácím mazlíčkem arou araraunou prolet v kšírách na vodicí šňůře. Ararauna ale nalétla přímo do klece, zvrhla ji na zem, kde otevřela dvířka a polekaný žako odletěl na vysoký strom. Tam zůstal sedět a nereagoval na snahy majitelů, aby slétl dolů. Hasiči jej dostali ze stromu během necelých dvaceti minut. Loňský útěk a zachraňování byly o dost dramatičtější: hasiči zasahovali už za tmy s pomocí svítilen…

ČTĚTE TAKÉ: Hasiči na Pelhřimovsku odchytávali ochočeného aru hyacintového, uletěl majitelce

Podobných zásahů za sebou mají hasiči ve všech krajích České republiky nespočet. Většinou asistují u ulétnutých žaků, amazoňanů, kakaduů a arů. Loni v červenci na Pelhřimovsku dokonce odchytávali ochočeného aru hyacintového, který se dostal z klece na zahradě, již obýval společně s arou zelenokřídlým. Vzácný a drahý papoušek se poté usadil na mohutném stromu 25 metrů vysoko. Zasahovat musely dvě jednotky profesionálních hasičů kraje Vysočiny. V některých případech, jako například loni v létě v Tachově, hasiči papouška přímo neodchytnou, ale díky plošině jej donutí odlétnout zpět k majiteli (v tomto případě na balkon panelového domu).

Úvodní foto: archiv Jaroslava Baiera

 

Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 4. až 6. července 2014

Dálší článek

Jak cestovat s papouškem na dovolenou do zahraničí a co je k tomu třeba?

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější