Jak cestovat s papouškem na dovolenou do zahraničí a co je k tomu třeba?

Cestování s papouškemUVNITŘ VIDEO – Otázka, která je aktuální právě v těchto dnech. Cestování s ochočenými papoušky na dovolenou už není nic výjimečného, i když majitelé by si měli na začátku položit základní otázku, zda by nebylo lepší mazlíčka nechat doma a svěřit ho do péče někomu známému. Odpadl by tak stres z cestování a seznamování s novým, dočasným prostředím. Na druhou stranu, někteří papoušci jsou na cestování zvyklí a dokonce je baví. V takových případech není třeba nad zahraniční dovolenou s ptačím kamarádem lámat hůl: majitel jen musí splnit několik základních požadavků, bez kterých svého opeřeného kamaráda přes hranici nepřeveze.

Nutné je potvrzení od veterináře

Narozdíl od psů, koček nebo fretek se papouškům nevydávají mezinárodní pasy. Pokud tedy nejde o zástupce druhu, který spadá do první přílohy mezinárodní úmluvy CITES o omezení obchodování s ohroženými živočichy (o nich dále), chovatel se nemusí prokazovat dokladem původu papouška ani potvrzením, že je jeho skutečným majitelem. „Základním požadavkem je potvrzení o klinickém vyšetření zvířete, které vystaví soukromý veterinární lékař a dalším pak potvrzení z krajské veterinární správy, či jejího inspektorátu, o dobré nákazové situaci v místě, odkud zvíře pochází,“ upozorňuje mluvčí Státní veterinárn správy Josef Duben.

K TÉMATU: Jak legálně dovážet nebo vyvážet papoušky z České republiky?

Potvrzení, které musí být vícejazyčné (alespoň v angličtině) a nesmí být starší tří dnů od započetí cesty, se vyžaduje u všech druhů ptáků. Je to odpověď veterinárních správ prakticky všech zemí světa na periodicky se opakující vlny ptačích chřipek, ke kterým dochází po přelomu tisíciletí a kvůli nimž se od roku 2004 zakázal dovoz ptáků odchycených ve volné přírodě do členských států Evropské unie. Aby bylo jasné, že se potvrzení o vyšetření zvířete týká konkrétního papouška, musí v něm být uvedeno číslo jeho kroužku nebo čipu. Při kontrole papouška tedy mohou zástupci celních správ zemí, přes které cestujete, požadovat odečet kroužku nebo čipu.

Jak je to s leteckou přepravou papoušků?

Jednotlivé země mohou mít i další požadavky nad rámec potvrzení o klinickém vyšetření zvířete, proto je dobré se dopředu informovat na velvyslanectví dané země nebo u její veterinární správy. Výše zmíněné podmínky platí pouze do cestování v rámci zemí Evropské unie. Pokud se chystáte na dovolenou mimo EU, je třeba se informovat o konkrétních podmínkách u zastupitelských úřadů dané země, do které cestujete. Při letecké cestě je nutné si dopředu rezervovat letenku pro přepravu zvířete. Letecké společnosti vyžadují přepravku s pevným nepropustným dnem, řádně zajištěnou před únikem zvířete a účtují si za ni podobný poplatek jako za nadměrné zavazadlo.

ČTĚTE TAKÉ: Co to je CITES a které druhy papoušků musí mít registraci?

Přepravka je po dobu letu umístěna většinou v přepravním prostoru pro zavazadla, některé letecké společnosti umožňují přepravu zvířat i přímo na palubě. V takovém případě se přenoska umisťuje pod sedadlo cestujícího, její maximální hmotnost může být osm kilogramů a cena přepravného se určuje podle sazeb konkrétních aerolinií. Na palubu však zpravidla může jen jedno zvíře. Rovněž při cestách vlakem nebo autobusem přepravci vyžadují pevně uzavřené a nepropustné přepravky a obvykle si účtují jízdné jako za psa. Při dlouhých cestách je třeba pamatovat na dostatečné množství krmiva a ovoce, které může během transportu nahradit vodu.

Problematické cestování s exempláři CITES I

Poněkud komplikovanější situace čeká na majitele papoušků, kteří spadají do CITES I. Z častěji chovaných větších druhů jde třeba o aru arakangu, aru marakánu, aru kanindu, amazoňana kubánského, kakadu Goffinova, kakadu moluckého nebo aratingu žlutého (celý seznam najdete zde). Majitel takového papouška musí mít u sebe doklad o původu ptáka (registrační list CITES) a také tzv. žlutý eurocites, který povoluje výjimku ze zákazu obchodní činnosti a platí na území celé Evropské unie. Papoušek musí být označen pevně uzavřeným kroužkem nebo čipem, jejichž číslo musí souhlasit s číslem na dokladech – jinak chovateli hrozí zabavení ptáka.

NAPSALI JSME: USA chtějí omezit dovoz a vývoz arů hyacintových, zelených, vojenských a arakang

Pozor, některé země jako například Spojené státy jdou svými národními a federálními zákony nad rámec požadavků CITES a omezují nebo zakazují dovoz a vývoz vybraných druhů papoušků na a ze svého území. Speciálně USA takto omezují transport vybraných velkých druhů arů, přičemž uvažují, že by se toto omezení týkalo i velmi často chovaného ary arakangy a ary vojenského. Proto je dobré se před cestou za Atlantik zkontaktovat s tamním federálním úřadem na ochranu přírody U.S. Fish and Wildlife Service a zjistit aktuální stav tamní regulace chovu ohrožených druhů papoušků. Při cestách do jihovýchodní Asie zase musíte počítat s preventivními karanténním omezeními kvůli ptačí chřipce.

Úvodní foto: Trainedparrot.com

 

Předchozí článek

Vděční majitelé uprchlých papoušků založili na Facebooku „děkovnou“ skupinu hasičům

Dálší článek

Samečka kriticky ohrožené neofémy oražovobřiché jménem Tas vypustí do volné přírody na Tasmánii

2 Comments

  • Než brát papouška/y na dovolenou, není vhodnější sehnat místní pečovatele? Případně nějaký hotel (jako je pro psy a kočky). Existují u nás vůbec takovéto možnosti?

  • Dobrý den chci se zeptat máme 4 andulky, které by jsme chteli převést z usa do Evropy, jaké jsou možnosti? Děkuji

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější