Samečka kriticky ohrožené neofémy oražovobřiché jménem Tas vypustí do volné přírody na Tasmánii

Neoféma oranžovobřicháUVNITŘ VIDEO – Divokou populaci neofém oranžovobřichých, aktuálně nejohroženějšího druhu papouška, který se ještě vyskytuje ve volné přírodě, posílí v zajetí odchovaný sameček jménem Tas. Na Tasmánii, jediném známém hnízdišti tohoto ptačího druhu, jej vypustí záchranná stanice Healesville Sanctuary z jihovýchodní Austrálie. Tas má obohatit genofond zbytkové populace neofém oranžovobřichých, která čítá necelých 70 jedinců. V zajetí jich něco přes stovku chovají tři specializovaná zařízení. Kromě stanice Healesville Sanctuary také obdobné zařízení Taroona na Tasmánii a zoologická zahrada v australském Adelaide.

Populace neofém oranžovobřichých donedávna vytrvale klesala. Loni dokonce ochránci přírody na jediném známém hnízdišti Melaleuca na Tasmánii zaznamenali jen 17 dospělých ptáků. Obdobně neúspěšní byli při zimním sčítání těchto papoušků v jejich zimovištích na jihovýchodním pobřeží Austrálie, kam neofémy odlétají po vyhnízdění na Tasmánii. „Jejich počet je tak malý, že každá malá katastrofa by ve skutečnosti mohla znamenat vyhlazení většiny populace, takže máme silnou motivaci ji posílit,“ řekl australské televizi ABC šéf záchranné stanice Healesville Sanctuary Michael Johnson.

Ojedinělý stěhovavý druh papouška

„Za poslední rok nebo dva došlo k mírnému zvýšení jejich počtu, ale v podstatě jenom proto, že byly obnoveny programy na jejich reintrodukci,“ vysvětlil Johnson. „Bude to ale ještě nějaký čas trvat, než budeme moci prohlásit, že jsou mimo nebezpečí vyhynutí,“ dodal. Mizení původních australských druhů zvířat vedlo vlivné vědce k nedávné výzvě vládě, aby přijala obtížné rozhodnutí, která z těchto zvířat má smysl zachraňovat. Neofémám oranžovobřichým podle Michaela Johnsona hraje do karet fakt, že je to jeden ze dvou papouščích druhů, kteří přirozeně migrují do zimovišť a na jaře se vrací na hnízdiště. Mezitím urazí mnohakilometrovou cestu přes oceán mezi australskám státem Victoria a ostrovem Tasmánie.

K TÉMATU: Historicky nejlepší sezóna neofém oranžovobřichých v Healesville Sanctuary: 37 mláďat

„Nepříliš mnoho papoušků migruje, ve skutečnosti existují pouze dva takové druhy. Většina papoušků vede usedlý způsob života, zůstávají buď na jednom místě, nebo se přemisťují kvůli hledání potravy,“ říká Johnson. „Neofémy oranžovobřiché ale migrují každoročně sem a tam a přes léto hnízdí stále na stejném místě. Byla by velká škoda ztratit takový ptačí druh, navíc když to je tak hezký papoušek.“ Záchranná stanice Healesville Sanctuary chová asi 20 neofém oranžovobřichých a je zapojena do jejich šlechtitelského programu.

Úvodní foto: Theconservation.com/Fatih Sam

 

Předchozí článek

Jak cestovat s papouškem na dovolenou do zahraničí a co je k tomu třeba?

Dálší článek

Síť zverimexů Pet Center změnila majitele, skupina Penta ji prodala Vladimíru Pelánovi

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější