Loro Parque loni odchoval 23 mláďat arů kanind a osm kakaduů filipínských

UVNITŘ VIDEO – Rekordních 23 arů kanind se podařilo v loňském roce odchovat největšímu papouščímu parku na světě, Loro Parque na kanárském ostrovu Tenerife. „Během posledních let jsme se přesvědčili, že tento druh je schopen dosáhnout mimořádných reprodukčních úspěchů oproti jiným druhům arů, kteří mají méně vajec a také odchovají méně mláďat,“ napsal v článku pro internetový deník ParrotsDailyNews.com vědecký ředitel Loro Parque Rafael Zamora Padron. Stejnou zkušenost má Loro Parque i z terénní stanice v Bolívii, odkud tento kriticky ohrožený druh papouška pochází a kde park podporuje záchranný projekt arů kanind.
„V hnízdech ve volné přírodě často bývají tři mláďata, takže nárůst populace arů kanind může být exponenciální, pokud k tomu budou mít vhodné podmínky,“ říká Rafael Zamora Padron. Arové kaninda se ve své domovině potýkají právě s nedostatkem hnízdních příležitostí, proto jim ochránci vyvěšují speciální umělé hnízdní budky. Papoušci nejraději hnízdní v přírodních dutinách odumřelých palem, nejlépe pokud tyto stromy nejsou volně přístupné a nachází se v zatopených oblastech. Ve volné přírodě žije aktuálně okolo tří set arů kanind a jejich počet se poslední léta zásadně nemění. Obývají relativně malý prostor v regionu Llanos de Moxos na severu Bolívie.

Úspěch s chovem loriů vlnkovaných

Loro Parque loni také odchoval osm mláďat kriticky ohrožených kakaduů filipínských. „Jde o ohrožený druh ve volné přírodě a vzácný odchov v zajetí. Loro Parque Fundación se daří držet a zlepšovat úspěchy s odchovem tohoto kakadu, pro kterého je charakteristické obtížné sestavování chovných párů,“ líčí Rafael Zamora Padron. Odchov osmi mláďat patří k největším úspěchům v chovu kakadua filipínského v Evropě. Tento druh se daří sporadicky odchovávat i v České republice. Dva páry vlastní i zoologická zahrada v Plzni, která s nimi však zatím nezaznamenala chovatelský úspěch a musela řešit – stejně jako řada jiných chovatelů – agresi samce vůči samici.

K TÉMATU: Hnízdní budky pro ary kanindy v přírodě slaví úspěch, letos v nich vyvedli devět mláďat

Za velký úspěch loňské sezóny považuje Rafael Zamora Padron odchov 27 loriů vlnkovaných a deseti amazoňanů jamajských. „Jsme také velmi spokojeni s nárůstem počtu odchovaných amazoňanů černouchých. Dvě mláďata už létají v proletových voliérách a zvyšují počet jedinců tohoto druhu v našem chovu,“ uvedl vědecký ředitel Loro Parque. Z velkých druhů arů se podařilo parku odchovat jedenáct arů zelenokřídlých. „Pokud pár jeden rok odchová mláďata až v samostatnosti, obvykle následující rok nehnízdí. Tento druh se nám velmi osvědčil i jako adoptivní rodiče pro jiné velké druhy papoušků,“ dodal Rafael Zamora Padron.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
Předchozí článek

Stop přesouvání dopravních kuželů. Nestory kea na Novém Zélandu má zabavit speciální fitness

Dálší článek

Odvrácená tvář záchranných projektů papoušků zemních západních a neofém oranžovobřichých

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější