Stop přesouvání dopravních kuželů. Nestory kea na Novém Zélandu má zabavit speciální fitness

UVNITŘ VIDEO – Kdo si hraje nezlobí. To si řekli zaměstnanci novozélandské správy silnic, kterým papoušci nestoři kea na rekonstruované vozovce do Milford Sound na Jižním ostrově přesouvali dopravní kužely a způsobovali tak chaos v dopravě. Ptáci se tím evidentně bavili a nebylo možné je přinutit, aby svojí „záškodnické“ činnosti zanechali. Dopraváci se tedy rozhodli, že na papoušky půjdou od lesa: poblíž inkriminované silnice pro ně postaví speciální fitness centrum se spoustou prolézaček a cvičících strojů. Chtějí je tak odradit nejen od přesouvání dopravních kuželů, ale také od žebrání různých pamlsků od projíždějících řidičů, uvedl deník The Guardian.
Stavební firmy, které zajišťují rekonstrukci silnice do Milford Sound, dlouho nemohly přijít na to, kdo jim přesouvá dopravní kužely do středu vozovky. Pachatele odhalily až záběry z dopravních kamer. Nestoři kea jsou považováni za nejchytřejší papoušky na světě, zároveň jsou jedinými papoušky, kteří trvale žijí ve vysokohorských biotopech nad hranicí stálého sněhu. Neustále vyhledávají nějaké podněty a jsou neuvěřitelně vitální a aktivní. Někdy až moc – na to ostatně doplatila řada turistů v horských střediscích Nového Zélandu, jimž papoušci ukradli peněženku nebo poškodili zaparkované auto.

Hřiště monitorují kamery, záznamy se analyzují

Organizace na ochranu těchto ptáků Kea Conservation Trust míní, že keové přesouvali dopravní kužely čistě pro zábavu, ale odmítla teorii, že tak činili strategicky proto, aby zbrzdili projíždějící automobily, aby jejich u jejich posádek mohli žebrat o jídlo. Ročně skončí desítky těchto ptáků pod koly automobilů, protože neodhadnou rychlost vozu a přemůže je zvědavost a touha po pamlsku. Proto novozélandská správa silnic postaví speciální tělocvičny na řadě míst, kde se keové shromažďují a mohli by dojít úrazu. Ve volné přírodě přežívá posledních pět tisíc nestorů kea, letos byli v Červené knize ohrožených živočichů IUCN zařazeni do kategorie ohrožených a na Novém Zélandu jsou ptákem roku 2018.

K TÉMATU: Nestoři kea způsobují chaos v dopravě na Novém Zélandu. Přesouvají dopravákům kužely

Speciální fitness pro nestory kea zahrnuje různé žebříky, rotační zařízení, houpačky, lezecké stěny a další důmyslné hračky. První takovou tělocvičnu u silnice do Milford Sound neustále monitorují kamery. Záznamy poté analyzují vědci z univerzity v Canterbury, kteří se snaží vytvořit návrhy co nejlepších hraček pro stimulaci a aktivitu nestorů kea. Znuděný kea, který se pohybuje v blízkosti lidí nebo silnice, totiž ohrožuje nejen sám sebe, ale i účastníky silničního provozu. Keové se volně vyskytují pouze ve vysokohorských partiích Jižního ostrova Nového Zélandu o rozloze asi 3,5 milionu hektarů. Kdysi jejich populace čítala statisíce jedinců, ale poté, co začali napadat ovce, je farmáři téměř vyhubili.

Úvodní foto: Atom’s Picture Blog
Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 12. až 14. ledna 2018

Dálší článek

Loro Parque loni odchoval 23 mláďat arů kanind a osm kakaduů filipínských

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější