Odvrácená tvář záchranných projektů papoušků zemních západních a neofém oranžovobřichých

UVNITŘ VIDEO – Snahy o záchranu dvou kriticky ohrožených australských papoušků, neofémy oranžovobřiché a papouška zemního západního, naráží na nečekané limity. Ochránci přírody se snaží oba druhy chovat v zajetí, aby udrželi genetickou pojistku pro případ, že by volně žijící populace postihla katastrofa v podobě nemoci nebo útoku predátorů. Nyní se však ukazuje, že chov těchto papoušků v zajetí není řešením, upozorňuje deník The Australian. Papoušci zemní západní v zajetí hynou a jen těžko se daří udržet při životě několik málo jedinců. Jediným místem na světě, kde se je snaží chovat, je zoologická zahrada v západoaustralské metropoli Perth.
Osm z dvanácti papoušků zemních západních, kteří byli pro zoo odchyceni v národním parku Cape Arid, bezprostředně poté uhynulo. Pokusy o chov tohoto druhu ve voliérách perthské zoo podle listu selhaly. Během čtyř hnízdních sezón se ptáky nepodařilo rozmnožit. Čtyři přeživší ptáci tvoří jediný pár a dva liché samce. Jediná samice během čtyřletých pokusů o hnízdění snesla jedenáct vajec, z toho deset bylo neoplozených. Embryo v jediném oplozeném vejci odumřelo. Úřad pro biologickou rozmanitost a ochranu přírody Západní Austrálie letos plánuje odchyt většího počtu papoušků zemních západních, aby doplnila chovnou skupinu v Zoo Perth. O kolik jedinců půjde, má stanovit na základě „sledování divoké populace“.

Chov v zajetí má být pojistkou, která však nefunguje

Původním úmyslem zoologů bylo vytvořit papouškům zemním západním takové prostředí, aby se v něm cítili jako ve volné přírodě a odchovali mladé. Potomci ptáků odchycených v přírodě by pak putovali zpět do národního parku Cape Arid. Neúspěch je podle The Australian o to větší, že divoká populace tohoto druhu čítá podle odhadů pouze 140 ptáků, takže pro potřeby Zoo Perth bylo dosud odchyceno zhruba 10 procent všech žijících jedinců. A dvě třetiny z nich nepřežily. Podle kurátora perthské zoo Arthura Fergusona ale tato oběť nebyla zbytečná. „Dozvěděli jsme se o faktorech, které přispívají k onemocnění aspergilózou u papoušků, mohli jsme výrazně zlepšit postupy při chovu tohoto druhu, abychom veškerá rizika snížili na minimum,“ říká.

K TÉMATU: Perthská zoo rozšiřuje unikátní chov papoušků zemních o dva jedince zachráněné před požárem

„Zoo Perth je specialistou na chov původních druhů zvířat, pomohla zvrátit osud několika živočichů na pokraji vyhubení, včetně dříve nejhojněji zastoupeného druhu bahenní želvy,“ konstatuje Ferguson. Dosavadní výsledky projektu na záchranu papoušků zemních západních jsou ale demotivující, připouští Anne Bondinová, předsedkyně sdružení Přátel papoušků zemních západních: „Jsme zklamáni, že se nám nepodařilo dosáhnout úspěchu.“ Odchovy v zajetí jsou podle ornitologa Franka O’Connora podmínkou pro udržení druhu ve volné přírodě. „Jsem přesvědčen o tom, že bez úspěšného programu chovu v zajetí je tento druh odsouzený k zániku, možná již během následujícího desetiletí,“ varuje.

Neofémy oranžovobřiché ztrácí původní instinkty

Šest z osmi uhynulých papoušků zemních západních v Zoo Perth podlehlo infekcím dýchacích cest. Jeden se smrtelně zranil během odchytu a další uhynul na zadržené vejce. Podle zoologa Marka Holdwortha, který se angažuje v záchranných projektech papoušků zemních západních i neofém oranžovobřichých, úhyny odchycených jedinců přímo souvisely s chovem v zajetí, zatímco u neofém oranžovobřichých ochránci naráží na opačný problém: v zajetí se je daří velmi dobře množit, ale minimum ptáků vypuštěných do přírody přežije. Mimo jiné proto, že tento druh neofém je tažný a na zimu se stěhuje z Tasmánie přes Bassův průliv do jižní Austrálie. Ptáci odchovaní v zajetí ale ztrácejí instinkt pro migraci do zimovišť.

ČTĚTE TAKÉ: Zachránění papoušci zemní v perthské zoo dlouho nepobyli, dvojice vzácných ptáků uhynula

Z 62 neofém odchovaných v zajetí, které byly v letech 2013 až 2015 vypuštěny do přírody, vydrželo déle než rok jen sedm exemplářů. V roce 2016 bylo vypuštěno 23 ptáků, ale v nich deset bylo na zimu odchyceno a chováno v zajetí. Z dalších třinácti ptáků v přírodě zimu přežila jen jediná neoféma, která byla odchována v zajetí. Ochránci tedy situaci řeší tak, že některé ptáky, kteří sami neodletí do zimovišť, po hnízdní sezóně na Tasmánii odchytí a nechají je přezimovat v zajetí. Pro projekt záchrany neofémy oranžovobřiché to je ale kontraproduktivní: ptáci jsou stále závislejší na člověku, zatímco volně žijících neofém, které jsou schopny dalším generacím předávat zkušenosti ohledně migrace do zimovišť a návratu na hnízdiště, rapidně ubývá.

Budou ochránci preventivně odchytávat všechna mláďata?

Přirozený migrační úbytek volně žijících neofém tvoří zhruba polovina ptáků, ale u jedinců odchovaných v zajetí jde až o devadesátiprocentní ztráty. Migraci přežívá také málo mláďat, která se vylíhnou na jediném hnízdišti neofém na tasmánském Melaleucu. Loni se neofémám podařilo odchovat dvanáct mláďat, cestu do zimovišť a zpět ale přežila jen čtyři. Mark Holdworth je proto přesvědčen o tom, že by měla být všechna letos odchovaná mláďata odchycena a zimu by měla strávit v zajetí. „Pokud se během této sezóny nepodnikne nic pro to, aby se zvýšil počet přeživších ptáků, bude tento druh pravděpodobně odsouzen k tomu, že ve volné přírodě vyhyne,“ upozorňuje Holdworth.

NAPSALI JSME: ACTP přispělo 200 tisíci dolary na ochranu a reintrodukci papouška zemního západního v Austrálii

Divokou populaci neofém oranžovobřichých paradoxně ohrožují i ptáci odchovaní v zajetí a vypuštění na hnízdiště Melaleuco. V roce 2015 bylo 19 dospělých ptáků pozitivně testováno na PBFD. Předpokládá se, že nemoc roznesli ptáci odchovaní v zajetí. Podle Josepha Forshawa je nutné naprosto přehodnotit přístup úřadů i ochránců k projektu zachování tohoto papouška. Letos se na hnízdiště vrátilo pouze dvanáct neofém oranžovobřichých a záchranný tým k nim vypustil přes dvacet jedinců odchovaných v zajetí. Celková divoká populace těchto ptáků se odhaduje do čtyřiceti ptáků, což z neofémy oranžovobřiché činí nejvzácnější druh papouška na světě, který dosud žije ve volné přírodě. V zajetí se daří udržovat populaci dalších více než 350 neofém.

Úvodní foto: Wikimedia Commons / JJ Harrison, Brent Barrett
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..