Aktivisté zachránili přes 100 zebřiček a dva kanáry z bytu, jehož majitelku hospitalizovali

Dobrý skutek si připsali dobrovolníci z organizace Feathered Haven Parrot Rescue v kanadském hlavním městě Ottawě. Z dočasně opuštěného bytu zachránili více než 100 zebřiček a dva kanáry, kteří v něm zůstali uvězněni poté, co byla jejich majitelka hospitalizována kvůli zdravotním problémům. Ptáci museli v bytě vydržet několik dní o hladu, části opeřenců se podařilo ulétnout z klecí a hledali v místnostech cokoli k snědku. Podle předsedkyně organizace Jill Woodsové se z bytu do záchranného centra podařilo převézt 106 zebřiček a dva kanáry. O případu informovala kanadská média včetně televizní stanice CTV Ottawa.
Útulek pro papoušky se o strádajících exotech dozvěděl od Centra pro péči o ptáky v Ottawě, na které se obrátila příbuzná majitelky bytu. „Museli jsme narychlo zkoordinovat lidi, kteří by nám pomohli ptáky dostat z toho bytu, kde někteří byli v klecích a jiní volně poletovali po místnostech,“ popsala Jill Woodsová. „V jednom okamžiku nás bylo 24, včetně těch, co seděli v nastartovaném autě před domem, abychom mohli zajistit okamžitý převoz těch ptáků, kteří by potřebovali bezodkladnou veterinární péči.“ Zachráněné zebřičky nebyly v dobrém stavu. Dvě po přesunu do útulku uhynuly a zbylé jsou pod dohledem veterinářů.

Ptačí útulek svolal na tuto sobotu dobročinnou akci, na které bude moci veřejnost přispět na péči o zachráněné zebřičky (Zdroj: Feathered Haven Parrot Rescue)

Útulek organizuje sbírku a chystá adopce

„Zebřičky neskutečně hodně jedí. Jsou malé, ale byly tak vyhladovělé, že vzaly za vděk vším, co jsme jim předložili a vypadalo to jako semena,“ vylíčila šéfka Feathered Haven Parrot Rescue. Organizace si je ale podle jejích slov vědoma toho, že drobní exoti potřebují rozmanité krmivo a nejenom semena. Woodsová rovněž odmítla kontaktovat příslušné úřady kvůli zanedbání péče o okrasné ptáky, protože to vypadá, že původní majitelka trpěla duševní chorobou, kvůli níž byla hospitalizována. Deset ptáků muselo podstoupit podrobnější vyšetření u veterináře a dosavadní výdaje na ošetřování celé skupiny exotů se zatím vyšplhaly na 1 700 dolarů (přes 30 tisíc korun).

K TÉMATU: Skupina Indů zachránila 50 papoušků, které shodil déšť na silnici a hrozilo, že je přejedou auta

Poté, co všichni ptáci absolvují vyšetření a budou v pořádku, se útulek bude snažit najít pro ně nový domov. „Je to pro nás obrovský závazek,“ říká Jill Woodsová. „Musíme najít lidi, kteří si uvědomují, jaké mají zebřičky potřeby a co je pro ně dobré.“ Na následující sobotu 20. ledna útulek naplánoval akci, během níž si budou moci zachráněné zebřičky prohlédnout všichni zájemci a přispět na jejich krmivo a další potřeby. Zároveň zde bude jeden z mladých ottawských umělců prodávat svá díla a veškerý výtěžek věnuje rovněž na pokrytí nákladů spojených s péčí o zachráněné exoty.

Úvodní foto: Feathered Haven Parrot Rescue
Předchozí článek

Odvrácená tvář záchranných projektů papoušků zemních západních a neofém oranžovobřichých

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 19. až 21. ledna 2018

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější