Skupina Indů zachránila 50 papoušků, které shodil déšť na silnici a hrozilo, že je přejedou auta

Nezvyklou záchrannou akci zažili o uplynulém víkendu obyvatelé indického města Bengaluru. Noční liják strhl na silnici větev mohutného stromu, na které nocovaly stovky papoušků alexandrů malých. Dezorientovaní a promočení ptáci neměli kam uniknout a mnoho jich skončilo pod koly projíždějících aut. V háji, který lemuje silnici, pravidelně nocují tisíce alexandrů. Strom, který nevydržel nápor větru a deště, shodil několik desítek papoušků. Devadesát jich na místě uhynulo, většinou je přejela auta nebo motocykly. Skupina dobrovolníků ale stačila zachránit padesát ptáků od jisté smrti, informoval deník TheNewsMinute.com.

O incidentu se dozvěděl Keerthan Vignesh z organizace People For Animals, který se okolo deváté hodiny večer dostavil na místo s několika kamarády a začal organizovat záchranné práce. „Když jsme tam přišli, spatřili jsme velkou větev, která spadla na silnici. Papoušci, kteří spadli společně s ní, byli naprosto promočení a nemohli létat. Byli jsme v šoku z toho, kolik tam bylo mrtvých ptáků. Když jsme přicházeli blíž, byli jsme svědky toho, jak projíždějící auto přejelo přímo před našima očima jednoho z přeživších papoušků,“ popsal Vignesh deníku TheNewsMinute.com. Řidiči se podle jejich slov ptáky na vozovce vůbec netrápili.

Krmení pro zachráněné alexandry malé v Centru pro léčbu ptáků a plazů (Foto: TheNewsMinute.com)

30 papoušků zůstává v péči veterinářů

Někteří náhodní kolemjdoucí se začali papoušků zastávat a vbíhali do silnice, aby zachránili živé ptáky. Řidiči přesto dál bezstarostně přejížděli desítky paralyzovaných ptáků. Uprostřed silného lijáku se skupině dobrovolníků podařilo postupně shromáždit na pět desítek alexandrů malých. Celá záchranná akce trvala do půl druhé v noci. Papoušky poté předali Centru pro léčbu ptáků a plazů (ARRC) v Horamavu. Tamní veterinární technik a spoluzakladatel centra Jayanthi Kallam uvedl, že ještě během neděle bylo dvacet papoušků vypuštěno zpět do městského parku. Neměli žádná poranění, ale déšť je v sobotu večer tak zasáhl, že nebyli schopni letu a bez lidské pomoci by zřejmě nepřežili.

K TÉMATU: Indická policie zachránila stovku alexandrů malých z černého trhu před chrámem Attukal

„Papoušek není noční pták, takže za tmy nelétá. Během bouřky se tito ptáci snažili regulovat svoji teplotu. Mnoho jich bylo po pádu větve na zem paralyzováno strachy a byli zmatení,“ uvedl Kallam. Další tři ptáky propustilo centrum během úterý a zbylí papoušci dostanou volnost až ve chvíli, kdy se plně zotaví. „Jsme v kontaktu k veterinárním lékařem a konzultujeme s dalšími specialisty, kteří nám pomohou tyto ptáky plně uzdravit,“ věří Jayanthi Kallam. Centrum pro léčbu ptáků a plazů se nadále stará o třicet alexandrů malých, kteří budou vypuštěni do přírody v následujících dnech až týdnech.

Úvodní foto: TheNewsMinute.com

Předchozí článek

Papoušek noční i v Severním teritoriu? Vědci zaslechli jeho hlas a věří, že není tak vzácný

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 26. až 28. května 2017

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější