Papoušek noční i v Severním teritoriu? Vědci zaslechli jeho hlas a věří, že není tak vzácný

Třetí australský stát se patrně bude moci pochlubit výskytem tajemného papouška nočního, o němž byli vědci donedávna přesvědčeni, že je vyhuben. Po Queenslandu a Západní Austrálii se jej nyní podařilo zaznamenat i v Severním teritoriu – státu, který leží mezi oběma dosud potvrzenými lokalitami výskytu tohoto ptáka. Ornitologové Chris Watson a Mark Carter tvrdí, že se jim podařilo zachytit hlas papouška nočního na blíže neurčené lokalitě poblíž města Alice Springs v samém středu Austrálie. Teprve přede dvěma měsíci byl přitom potvrzen výskyt tohoto druhu v Západní Austrálii.
Na rozdíl od březnového pozorování poblíž západoaustralského města Broomle, které bylo potvrzeno bohatou fotodokumentací, se ornitologové v Severním teritoriu zatím museli spokojit pouze s hlasovými projevy papoušků nočních. Jsou však stoprocentně přesvědčeni, že jde právě o tohoto ptáka, protože mají k dispozici nahrávky ze Západní Austrálie, s nimiž je hlas zaznamenaný v Severním teritoriu totožný. První pozorování živého papouška nočního po téměř sto letech nejistoty, zda tento druh ještě vůbec existuje, oznámil před čtyřmi lety John Young v západním Queenslandu. Následně papouška vyfotografoval a natočil.

Bude častější, než jsme si mysleli, míní ornitologové

Papoušci noční byli v minulosti celkem běžní, postupně je vytlačily nepůvodní druhy predátorů zavlečené do Austrálie a rozmáhající se chov skotu. Ptáci obývají rozsáhlé suché louky a přes den neopouští husté trsy trav podobné naší ostřici. V nich si také staví na zemi hnízda. Právě z trsu trávy ornitologové v Severním teritoriu zaslechli krátce po západu slunce hlas papouška nočního. „Jsme přesvědčeni o tom, že jsou pravděpodobně mnohem častější, než si nyní myslíme,“ uvedl Chris Watson. „Fakt, že se nejprve objevili v Queenslandu, potom v Západní Austrálii a teď v Severním teritoriu naznačuje, že byli vždy velmi tajuplní a nenápadní,“ dodal.

K TÉMATU: Papoušek noční objeven v západní Austrálii, 2 000 km od dosud známých populací

Objev papouška nočního, i když zatím není potvrzen vizuálně, nedal Watsonovi spát. „V několika posledních dnech jsem se nemohl udržet, abych to někomu neprozradil,“ řekl deníku The Mercury. „Doufejme, že v této lokalitě narazíme na víc těchto ptáků a že zde budou častí.“ Přesvědčení, že papoušků nočních je ve skutečnosti po Austrálii poměrně dost, vyjádřil již začátkem jara australský ministr životního prostředí Steven Miles. „Jsem přesvědčen o tom, že v následujících měsících dojde k dalším objevům tohoto vzácného ptáka,“ prohlásil pro deník Courier Mail.

Úvodní foto: John Young
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..