Australan založil domov důchodců pro papoušky, kteří přežili své majitele

UVNITŘ VIDEO – Chovatelé velkých druhů papoušků to neuslyší rádi, ale je velká pravděpodobnost, že je jejich domácí mazlíčkové nebo voliéroví ptáci přežijí. Co se s těmito opeřenci bude dít poté? Mnoho lidí na takovou situaci dopředu nepamatuje a řada papoušků tak zůstává bezprizorní, protože se o ně příbuzní zesnulého nechtějí nebo nemohou postarat. A nemusí dojít hned na nejhorší, stačí, když majitel papouška onemocní nebo se musí přestěhovat do domova důchodců. Kam potom s papouškem? Australan Ken Banks z Carwarralu u Rockhamptonu ve středním Queenslandu přišel s nápadem založit první domov důchodců pro papoušky na světě.
Nejstaršímu „důchodci“ je 91 let

Banks je velkým milovníkem ptáků, zejména pak původních australských druhů. Velcí kakaduové se mohou dožít i okolo sedmdesáti let a z Tasmánie je znám případ jednoho stoletého kakadu. Šance, že přežijí své majitele, je tedy veliká. Myšlenka založit papouščí domov důchodců však nepřišla jen tak. Ken Banks dostal v devadesátých letech na starosti jednookého ochočeního kakadu a hejno asi 400 kanárů od přítele, který se stěhoval do domova důchodců. V té době měl Banks za sebou zkušenosti jako předseda chovatelské organizace Rockhampton Finch a Parrot Social Club, jejímž prostřednictvím učil rodinné příslušníky, jak se postarat o zděděné papoušky.

K TÉMATU: Útulek nechává přestárlé papoušky „kreslit“ a z výtěžku zřídí mobilní geriatrické centrum

Sám Ken ale postupně dostával stále více papoušků, kteří přišli o původního majitele. „Mám pro ptáky slabost. Nemůžu vidět, jak se někdo zbavuje ptáka, ať už z jakéhokoli důvodu, pokud jde o zdravého jedince a já mu mohu poskytnout nový domov,“ popsal zpravodajskému serveru ABC News. Sám už dokáže odhadnout dobu dožití jednotlivých druhů papoušků. Například rosely se podle něj dožívají osmi až dvanácti let, zatímco větší ptáci mnohem více. „Myslím, že kakadu růžoví nás dokáží přežít. Někteří z těchto kakadu, o které se starám, jsou mnohem starší než já,“ říká Ken Banks. Nejstarší papoušek, o kterého se stará, je jednadevadesátiletý kakadu žlutočečelatý Popeye. Jeho věk je řádně zdokumentovaný.

Stará se o 1 500 exotů. Přesný počet neví

Popeye trpěl v sedmdesátých letech rakovinou, ale přežil a na svůj věk je to stále ještě hodně živý papoušek. „Ještě pořád je trochu zvědavý. Doufám, že budu tak čilý jako on, až mi bude 91 let, i kdybych měl jen jedno oko jako on,“ věří Banks. O kolik papoušků se ve svém domě stará, ani nemá přesně spočítáno. „Když jsem je naposledy počítal, dostal jsem se k číslu 1 600, ale někteří z nich létali po voliérách, takže jsem je nemohl spočítat přesně. Přibližně jde ale o 1 500 až 1 800 ptáků, od drobných exotů až po velké kakadu,“ vypočítává provozovatel unikátního papouščího domova důchodců. Všechny ptáky si ale Banks nenechává, část jich vyměňuje s jinými chovateli nebo je umisťuje do rodin, které o ně projeví zájem a dokáží se o ně správě postarat.

ČTĚTE TAKÉ: První papouščí kavárna ve Spojených státech: dáte si kávu a vyberete papouška z útulku

„Pokud někomu nabízím ptáka, ujistím se, že ví, jak se o něj postarat, než ho dostanou,“ vysvětluje. „Ptáci vám nedokáží říct, že mají hlad, nebo že mají v kleci něco v nepořádku. Člověk, který je má v péči, si toho musí umět všimnout.“ Mezi nejoblíbenější druhy ptáků Kena Bankse patří původní australští papoušci. „Někdy mi komplikují život, ale nebývá to tak často. Miluji je. Moje žena by vám potvrdila, že s nimi trávím 90 procent svého času,“ uzavírá Ken Banks pro ABC News.

Úvodní foto: Allan Reinikka / The Morning Bulletin
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..