Extrémní sucho v Austrálii nutí kakaduy stěhovat se po hejnech do měst za potravou

UVNITŘ VIDEO – Rekordní počty papoušků kakadu zaznamenali během prvních osmi měsíců letošního roku obyvatelé australského Sydney. Nový Jižní Wales postihlo největší sucho od roku 1968, podle meteorologů šlo dokonce o čtvrté nejsušší období od začátku měření. Město Richmond, které se nachází severozápadně od Sydney, zaznamenalo největší sucho od roku 1928, kdy začal pravidelný meteorologický monitoring. Parky v Sydney zažívají nálety obrovských hejn kakaduů naholících, kteří hledají potravu a zdroje vody. Podle Michaela Sheilse, zoologa ze Zoo Taronga, se se stejnými problémy potýkají prakticky všechna divoká zvířata. Trend jejich stěhování za potravou do měst je nezvratný.
Obrovská hejna kakaduů, jež poslední dny doslova okupují park Queens na východě Sydney, se podle Richarda Majora z Australského muzea stala v posledních deseti letech stále běžnějším jevem. Před kakaduy do měst nejprve přilétli ibisi, neboť horko vysušilo mokřiny, kde žili. Následovali loriové, kteří si rychle zvykli na fakt, že v zahradách vždy najdou udržované květiny, na jejichž pylu rádi hodují. Poté se do měst začali stahovat kakaduové žlutočečelatí a nyní i kakaduové naholící. Záchranu v australských metropolích hledají i ledňáci obrovští, kteří jinak obývají okolí velkých řek a močálů. „Ptáci se přizpůsobují tomu, kde naleznou spolehlivé zdroje potravy,“ vysvětluje Major.

Nejteplejší zima v historii?

Ornitologové zaznamenali i nezvyklá pozorování deseti ledňáků sedících na jedné větvi v městském parku. „Nikdy jsme nic podobného nespatřili. Všude jsou ledňáci. Předpokládáme, že to má co dočinění s nedostatkem deště,“ řekla deníku The Sydney Morning Herald obyvatelka severní části Sydney Arianne Martinová. Sucho přišlo v nejméně předvídatelném období australské zimy. Nový Jižní Wales zaznamenal méně než polovinu dešťů oproti normálu. Na zimní období byly také neobvykle vysoké teploty, v průměru o 2,2 stupně vyšší než v letech 1961 až 1990. Sucho má za následek rychlý pokles hladin vodních nádrží, takže Sydney a okolní města uvažují o tom, že vyzvou obyvatele, aby šetřili pitnou vodou.

K TÉMATU: Australané požadují odstřel kakaduů naholících. Přemnožili se jako holubi

Kakaduové naholící způsobují problémy v řadě západoaustralských měst, kam si zvykli rovněž zalétat za potravou a hlukem a trusem obtěžují tamní obyvatele. Některé radnice dokonce povolily jejich odstřel. Vláda Západní Austrálie vyškrtla přemnoženého kakadua naholícího ze seznamu ohrožených druhů. Lidé přirovnávají stavy papoušků k přemnoženým holubům a vyskytly se i případy nelegálního trávení ptáků jedy proti škůdcům. Jinde kakaduové hynou pod koly aut nebo vlaků, protože hodují na vysypaném zrní, které popadalo z návěsů nákladních aut nebo vagonů. V některých místech museli kvůli kakaduům instalovat speciální dopravní značky a snížit maximální povolenou rychlost.

Úvodní foto: Nick Moir
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..