Ostrý spor o papoušky noční: kontroverzní kniha zpochybňuje okolnosti jejich objevu i další pozorování

UVNITŘ VIDEO – Do ostrého sporu se dostaly dvě skupiny australských vědců a ornitologů, které se zabývají hledáním a ochranou kriticky ohrožených papoušků nočních. Pták, který byl donedávna téměř po celé jedno století považován za vyhynulého, byl objeven v roce 2013 přírodovědcem Johnem Youngem. Tomu se podařilo papouška nočního vyfotografovat i natočit. Vzorek peří, který tehdy získal, posloužil jako hlavní důkaz, že jde opravdu o papouška nočního: vědci provedli porovnání DNA s vzorky peří z kožek stejných ptáků uložených v několika australských muzeích. Ornitoložka Penny Olsenová (na snímku) nyní vydala knihu Papoušek noční, která vrhá na Youngův objev špatné světlo.
Video bylo zinscenované, tvrdí kritička

Olsenová v knize tvrdí, že pták, kterého Young v roce 2013 zdokumentoval, měl poraněné křídlo a fotografování i filmování podle ní bylo zinscenované. Autorka rovněž zpochybnila pozdější pozorování papoušků nočních v dalších lokalitách, za nimiž stál rovněž John Young a ornitologická společnost Australian Wildlife Conservancy (AWC). K prvními nálezu papouška nočního v roce 2013 došlo na území dnešní rezervace Pullen Pullen v jihozápadním Queenslandu. Tuto rezervaci založila a spravuje ochranářská skupina Bush Heritage Australia (BHA), která představuje společně s AWC dvě největší ochranářské organizace v Austrálii, jež vlastní miliony hektarů pozemků, na nichž se nachází řada přírodních rezervací.

K TÉMATU: Papoušek noční nevyhynul, australskému ornitologovi se ho podařilo vyfotit

BHA a AWC však vzájemně nespolupracují ani nekoordinují výzkum papoušků nočních. Zatímco BHA se mu věnuje v rezervaci Pullen Pullen, John Young s AWC sledují papoušky noční v sousedním národním parku Diamantina. O výsledcích výzkumu se organizace vzájemně neinformují. Dlouholetý generální ředitel AWC Atticus Fleming nedávno nečekaně odstoupil z funkce a jeho nástupce Tim Allard se nechal slyšet, že by rád v budoucnu navázal ohledně výzkumu papoušků nočních spolupráci s BHA. Zároveň ale popřel, že by existovaly jakékoli pochybnosti o platnosti záznamů pozorování papoušků nočních na nových lokalitách, s nimiž přišel John Young.

Papouška jsme nechytali, hájí se objevitelé

Nejistota panuje ohledně četnosti populace papoušků nočních. Ochránci v rezervaci Pullen Pullen napočítali méně než deset ptáků, ještě méně jich má být v národním parku Diamantina. Čtyři papoušky noční objevili ornitologové loni v oblasti Murchison v Západní Austrálii. Dva zmizeli poté, co byl jeden odchycen a vybaven mikrovysílačkou. Doktorka Olsenová ve své knize píše, že ekolog Steve Murphy, který v minulosti spolupracoval na výzkumu papoušků nočních s Johnem Youngem, ale později se s ním rozešel, byl požádán, aby odstranil část videozáznamu prvního objeveného ptáka, na němž má papoušek viditelně svěšené křídlo. Murphy tvrdí, že videozáznam byl pořízen o mnoho hodin později než fotografie.

ČTĚTE TAKÉ: Vědci poprvé spatřili a vyfotografovali mládě papouška nočního

Další ornitolog John Stewart, který byl očitým svědkem nálezu prvního papouška nočního v roce 2013, označil Murphyho tvrzení za nesmysly. „Ten pták k nám přišel sám, nebyl odchycen. Nechápu, proč se někteří lidé stále snaží Johna očernit,“ uvedl pro časopis The Australian. Doktorka Olsenová tvrdí, že dala Johnu Youngovi možnost přispět do její knihy o papoušcích nočních, ale ornitolog na nabídku nereagoval. Zatím není jasné, jaký vliv bude mít tvrzení zveřejněné v publikaci na oficiální data o výskytu papouška nočního v Austrálii, která pravidelně zveřejňuje mezinárodní organizace BirdLife International. Jasné je, že doložitelná populace tohoto kriticky ohroženého ptáka čítá necelých 20 jedinců.

Úvodní foto: Wikimedia Commons / CSIRO Publishing
Předchozí článek

Nová rezervace má ochránit loni objevená hnízdiště kriticky ohrožených arů kanind

Dálší článek

Extrémní sucho v Austrálii nutí kakaduy stěhovat se po hejnech do měst za potravou

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější