Nová rezervace má ochránit loni objevená hnízdiště kriticky ohrožených arů kanind

UVNITŘ FOTO – Nová a dosud neznámá hnízdiště arů kanind, která loni v březnu objevila expedice organizovaná bolivijskou nevládní organizací Armónia severozápadně od rezervace Barba Azul, se stanou součástí nové soukromé rezervace. Ta ponese jméno Laney Rickmanové, zakladatelky texaské ornitologické společnosti Bird Endowment a autorky myšlenky vyvěšování umělých hnízdních budek pro divoké ary kanindy. Pozemek o rozloze 1 680 akrů zakoupila organizace Armónia za pomoci amerického World Land Trustu, organizace American Bird Conservancy, IUCN Kanada a IUCN Nizozemí, informoval server www.mnn.com.
Sdružení Armónia stálo i za vznikem rezervace Barba Azul, jež existuje od roku 2008 a v roce 2013 došlo k jejímu podstatnému rozšíření. Na jihu této rezervace se nachází část hnízdišť arů kanind, vesměs ale toto území papoušci využívají ke sběru potravy a hřadování. O umístění velké většiny hnízd ornitologové do loňského roku nevěděli. V přírodě přežívá zhruba 300 posledních jedinců arů kanind. Poslední dobou se ale stále častěji objevují informace o sledování rekordně velkých hejn těchto papoušků. Dosud největší z nich, jež čítalo 155 ptáků, zaznamenali ochránci přírody letos v dubnu. Loni ornitologové zaznamenali na jediné lokalitě 118 těchto ptáků.

Dospělý pár arů kanind u umělé hnízdní budky (Foto: Asociación Armonía)

Pozemky byly na prodej, arům hrozilo nebezpečí

Nová Rezervace Laney Rickmanové pro ary kanindy mění i dosavadní představy o plachosti nejvzácnějšího druhu ary, který dosud žije ve volné přírodě. Dvě hnízda se totiž nachází v těsném sousedství osídlené farmy a hnízdícím ptákům zjevně nevadí přítomnost lidí ani hospodářských zvířat. Ochránci nyní doufají, že se jim podaří díky vyvěšování dalších umělých hnízdních budek tamní subpopulaci rozšířit. V nové rezervaci bylo loni zaznamenáno 51 arů kanind a dva páry, které využily k hnízdění umělé budky, se do nich po roce opět vrátily. Společně s rezervací Barba Azul vytváří nová rezervace Laney Rickmanové chráněné území o rozloze 28 862 akrů.

K TÉMATU: Bolívie hlásí objev nového hnízdiště kriticky ohrožených arů kanind

„Díky koupi tohoto důležitého území a vzniku nové rezervace je nyní posílení populace arů kanind pravděpodobnější,“ říká výkonný ředitel organizace Armónia Rodrigo Soria. „Nákup pozemků představuje velkou úlevu a možnost pokračovat v úspěšném záchovném programu, aniž bychom se museli obávat případné změny vlastníka půdy,“ dodává. Podle ředitele World Land Trustu Richarda Cuthberta má organizace Armónia v ochraně arů kanind již dlouhou tradici a zejména díky ní tento druh dosud v přírodě nevyhynul: „Dosavadní rezervace Barba Azul je důležitým místem pro získávání potravy a odpočinek arů, nově zavedená rezervace Laney Rickmanové je jejich důležitým hnízdištěm. Právě toto místo bylo nyní ke koupi, takže jsme rádi, že jej získali ochránci přírody.“

Úvodní foto: Asociación Armonía
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..