Arů kobaltových přibývá, v Brazílii jich napočítali 1 700. Další tam vypustí Loro Parque

UVNITŘ VIDEO – Rapidní růst divoké populace ohrožených papoušků arů kobaltových zaznamenali ochránci přírody v Brazílii. Zatímco před třemi lety jich v severobrazilském státu Bahia napočítali 1 300, při letošním sčítání dospěli téměř k číslu 1 700. Konkrétně spočetli 1 694 papoušků, informoval brazilský Institut pro ochranu biologické rozmanitosti (ICMBio) při ministerstvu životního prostředí. Sčítání probíhalo od 7. do 10. srpna letošního roku v regionu Raso da Catarina a zúčastnili se ho zástupci několika organizací společně s patnácti dobrovolníky. Letos poprvé sčítání probíhalo na pěti nocovištích arů kobaltových najednou, aby se eliminovala možnost opakovaného sečtení některých ptáků.
Nocoviště se nachází v lokalitách Serra Branca (na jihu regionu Raso da Catarina), u biologické stanice de Canudos, farmy Fazenda Barreiras a v Baixa do Chico a Barra do Tanque. „Díky tomuto současnému sčítání bylo možné získat přesnější odhad skutečné velikosti populace ary kobaltového v přírodě,“ konstatuje Emanuel Barreto, analytik životního prostředí z Národního centra pro výzkum a ochranu volně žijících ptáků (CEMAVE). Postup byl poměrně přísný a zahrnoval celkem šest sčítání z jednoho pevně stanoveného bodu u každého nocoviště. Třikrát se sčítalo ráno, při odletu papoušků za potravou a třikrát večer, při příletu arů na nocoviště. „Během sčítání prožíváme směs vzrušení a očekávání, zda se počet jedinců opět zvýší, což se naštěstí děje každoročně,“ říká bioložka Tania Maria Alves da Silva z nadace Biodiversitas.

Skupina dobrovolníků pro sčítání arů kobaltových (Foto: IMCBio)

Šest arů zamířilo z Tenerife do Brazílie

U každého nocoviště sčítali minimálně dva lidé, kteří byli vybaveni dalekohledy, kamerami a vysílačkami. „Komunikace mezi hlídkami je důležitá, aby se zabránilo dvojímu započítání stejných papoušků, zvláště v oblastech s vysokou koncentrací arů,“ vysvětluje Osmar Borges z organizace ESEC Raso de Catarina. Podle ornitologa Thiaga Philadelphuse bylo neméně důležité doplnění nocoviště u vodní nádrže Barra do sčítacích míst, protože má odlišný charakter než všechna ostatní nocoviště. „Je to jediné místo, kde arové kobaltoví spí na stromech, což bylo až donedávna dost nezvyklé chování,“ uvedl. Mezi dobrovolníky, kteří pomáhali se sčítáním, byl kromě studentů biologie i sedmdesátiletý otec ornitologa Alexe Franka, jednoho z nejdéle sloužících sčítacích komisařů v tomto projektu.

K TÉMATU: Statistika CITES: V Česku je už šest arů kobaltových, počty registrovaných žaků přesáhly 9 000

Krátce po oznámení výsledků letošního sčítání arů kobaltových ve volné přírodě sdělil Loro Parque, největší papouščí park na světě se sídlem na kanárském ostrovu Tenerife, že z vlastních odchovů arů kobaltových vybral šest jedinců, které zasílá do Brazílie. Papoušci budou vypuštěni do volné přírody, aby posílili jednu z tamních populací. Loro Parque se věnuje chovu arů kobaltových dvanáct let a za tu dobu odchoval již čtyřicet mláďat. Papoušci mají k dispozici imitace skalních stěn, v nichž v přírodě hnízdí. Loro Parque si také na Tenerife pěstuje brazilské palmy Licuri, jejichž ořechy se arové kobaltoví v přírodě živí. Ze zkušeností Loro Parque vyplývá, že se arové kobaltoví v zajetí množí lépe než jejich blízcí a známější příbuzní arové hyacintoví.

Video s informacemi o reintrodukci arů kobaltových z Loro Parque do brazilské přírody – klikněte na obrázek:

Úvodní foto: Loro Parque Foundación, Tenerife
Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 24. až 26. srpna 2018

Dálší článek

Pokud jde o ořechy, dokáží papoušci přijímat i složitá ekonomická rozhodnutí, zjistili vědci

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější