Pokud jde o ořechy, dokáží papoušci přijímat i složitá ekonomická rozhodnutí, zjistili vědci

UVNITŘ VIDEO – Papoušci se dokáží velmi dobře rozhodovat mezi možností získat okamžitě méně žádané krmivo nebo si počkat na oblíbené ořechy. Vyplynulo to z testu, který provedli vědci z německého Ornitologického ústavu Maxe Plancka. Zapojili do něj 33 velkých papoušků čtyř druhů: ary zelené, ary kaninda, ary horské a žaky velké. Ptáci se během experimentu naučili rozpoznávat různou hodnotu žetonů, které mohli vyměnit za různé druhy potravy. Vědci je poté podle časopisu New Scientist tlačili do rozhodování, zda přijmou okamžitou odměnu v podobě méně lákavého krmiva, nebo se rozhodnou získat žetony vyšší hodnoty, za které později získají lepší odměnu – oblíbené ořechy.
Nejvýhodnějším zbožím byl vlašský ořech, zatímco nejméně atraktivní odměnou byla sušená kukuřice. Mezi těmito dvěma položkami byla ještě třetí: slunečnicová semínka. V různých testech papoušci pokaždé odmítali okamžitý pamlsek horší kvality, pokud si byli jisti, že později budou moci výměnou za žeton získat ořech. Když si tím jisti nebyli, vzali za vděk i méně kvalitní odměnou, aniž by museli vynaložit žeton vyšší hodnoty. Podle vědeckého týmu Ornitologického ústavu Maxe Plancka to dokazuje, že ptáci jsou schopni přijímat úmyslná rozhodnutí, která maximalizují jejich zisk, stejně jako to bylo prostřednictvím podobných testů prokázáno u šimpanzů.

Nejlépe si vedli arové zelení

„Zjistili jsme, že jsou schopni přijímat překvapivě jasná rozhodnutí, aby získali lepší odměnu a zároveň kvůli ní nemuseli vynakládat větší úsilí,“ přiblížil vedoucí vědeckého týmu Auguste von Bayern. „Jde o fascinující zjištění, protože na takových rozhodováních v jejich přirozeném může záviset například úspěšnost jejich hnízdění nebo přežití,“ míní vědec. Všichni testovaní papoušci byli odchováni ručně. Testu se zúčastnilo devět arů zelených, osm arů kanind, osm arů horských a osm žaků velkých. Nejlépe si při experimentu vedli arové zelení a těsně za nimi skončili arové kanindy. Arům horským a žakům velkým se zase tolik nedařilo.

K TÉMATU: Použít nástroj, nebo ne? Kakadu goffin se dokáže rozhodnout podle toho, co je pro něj výhodnější

Výběr testovaných ptáků je velice zajímavý. Všechny tři druhy arů totiž patří k silně ohroženým ve volné přírodě a zároveň nepatří mezi příliš často chované v zajetí. Společně s žaky velkými jsou všichni zařazeni do první přílohy úmluvy CITES o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy zvířat a planě rostoucích rostlin. Zatímco žakové patří mezi velmi často chované domácí mazlíčky, arové horští se takřka vůbec v domácnostech jako ochočení papoušci nechovají. Arů kanind je v zajetí několikanásobně více jedinců než ve volné přírodě kde přežívají poslední tři stovky ptáků. Ara zelený je nejméně častým dostupným druhem ary chovaným v zajetí.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..