Videostřípky ze 79. výstavy exotů v Botanické zahradě v Praze na Albertově: loskutáci, kakadu a mladí v inkubátoru

UVNITŘ VIDEO – Ještě do konce tohoto týdne můžete v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze na Albertově navštívit 79. výstavu exotického ptactva a rostlin, kterou pořádá Klub přátel exotického ptactva ve spolupráci se společností Laguna. Reportáž z této výstavy jsme na Ararauně přinesli minulý týden, dnes vám nabízíme několik zajímavých videí, která vás mohou inspirovat k osobní návštěvě. Výstava je otevřena denně od 10 do 18 hodin, poslední den v neděli 2. září pouze do 16 hodin. Dvoutýdenní prezentace chovatelů papoušků v Botanické zahradě na Albertově je nejdelší výstavou exotického ptactva v České republice.
Mláďata ary a kakaduů v inkubátoru

Hned u vchodu do hlavního skleníku Botanické zahrady je u pokladny se vstupenkami umístěný inkubátor s třemi měsíc starými mláďaty velkých papoušků, potomků domácích mazlíčků, o které se stará společnost Laguna. Jde o jednoho aru araraunu a dva kakaduy bílé. Každý den ve 14 hodin zde probíhá veřejné krmení mláďat dokrmovací kaší. Po většinu dne pak papoušci tráví potravu a spí. Malí kakaduové jsou první mláďata o páru kakaduů bílých, o který se Laguna stará posledních šest let. Ararauna.cz přinese o tomto úspěšném odchovu samostatný článek.

Ukecaný pták loskuták

Letos poprvé můžete na výstavě v Botanické zahradě v Praze na Albertově narazit na loskutáky posvátné, špačkovité ptáky pověstné skvělou imitací lidské řeči a zpěvu. Ani vystavovaní jedinci nejsou žádní nemluvové, jen si nové a neznámé lidi nejprve s nedůvěrou prohlíží, než se pustí do povídání nebo pískání melodií. Loskutáci posvátní jsou nejčastěji chovaným druhem loskutáků v zajetí, někteří jejich vzácnější příbuzní jsou ve své domovině takřka vyhubeni. Například největšího loskutáka na světě, loskutáka niaského, před třemi lety v Indonésii objevila skupina vědců z liberecké zoo a vyvrátila tak domněnku, že jde o vyhynulý druh.

Skupina mutačních i přírodních agapornisů

Jednu voliéru na výstavě obývá skupina různobarevných agapornisů fišeri společně s přírodně zbarvenými agapornisy hnědohlavými. Druhý jmenovaný druh si někdo může splést s mnohem známějšími a mezi chovateli rozšířenějšími agapornisy škraboškovými, ale oproti nim mají opravdu hnědou a nikoli černou hlavu. Agapornisové jsou společně s papoušky žako a alexandry nejznámějšími africkými papoušky na výstavě. Naopak mezi vzácnější africké druhy vystavovaní v Botanické zahradě patří vaza velký a papoušek šedohlavý.

Mazlení s ochočenými kakaduy

Společnost Laguna, která se stará o nechtěné a psychicky narušené papoušky, v Botanické zahradě vystavuje mimo jiné dva dospělé samečky kakadua bílého a žlutočečelatého. Dlouho to vypadalo, že ptáci tvoří pár opačného pohlaví a teprve nedávno vyšlo díky vyšetření kakadua žlutočečelatého najevo, že je také samečkem. Původní jméno Barbora, na které slyší, mu už ale zůstalo. Na videu se s oběma papoušky mazlí Aneta Vychytilová ze společnosti Laguna.

Nejnovější pacient Laguny

V neveřejné části hlavního skleníku Botanické zahrady v Praze na Albertově je zázemí společnosti Laguna pro část jejích papoušků. Jednu z klecí obývá nejnovější pacient, takřka zcela oškubaný kakadu bílý. Papoušek patřil starší ženě, jejíž zdravotní stav nedovoloval se o kakadua pořádně starat. Situace bohužel dospěla do fáze, kdy se kakadu začal natolik sebepoškozovat, že si okousal veškeré peří kromě hlavy. Zároveň odmítal přijímat potravy, takže do Laguny přišel podvyživený. Papoušek nyní absolvuje rekonvalescenci a bude zapojen do skupiny dalších domácích mazlíčků.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..