Rosení, rozprašovače, větráky. Výstavu exotů v Botanické zahradě v Praze na Albertově nezastavilo ani vedro

UVNITŘ FOTO A VIDEO – Tradiční srpnová vedra sužují již 79. ročník výstavy exotického ptactva v Botanické zahradě Přírodovědné fakulty Univerzity Karlovy v Praze na Albertově. Organizátoři kvůli vysokým teplotám v centrálním skleníku, kde je většina voliér a klecí s papoušky a dalšími exotickými ptáky, pravidelně spouští vodní mlhu, rosí exoty rozprašovači a polévají zem vodou z hadice. Vysoké teploty se negativně podepsaly i na ohlašované spolupráci s chovateli terarijních zvířat a akvarijních rybiček. Výstava rybiček vydržela v Botanické zahradě tři dny, poté musela být zrušena kvůli vysoké teplotě, kterou nebylo možné v akváriích nijak regulovat. Ptáci naštěstí na vyšší teploty reagují lépe.
Papoušků přibylo, vidět jsou i mláďata

Oproti loňskému ročníku výstavy je patrné, že exotických ptáků přibylo. Ve speciálním umělém jezírku mohou návštěvníci spatřit i dvojici černých labutí. Velkým oživením výstavy jsou mluvící papoušci a loskutáci. „Loskutáci umí pískat jako lidé a říkají „kafíčko“ a „banánek“,“ líčí Aneta Vychytilová ze společnosti Laguna, která na výstavu dodala prakticky všechny velké druhy papoušků. Ptáci se ani nemuseli stěhovat příliš daleko, Laguna je totiž chová v prvním patře velkého skleníku Botanické zahrady a část jich mohou návštěvníci spatřit po celý rok i v přilehlé proletové voliéře. Jde o velké druhy arů, kakaduy, amazoňany i žaky. Pokud zavítáte na probíhající výstavu, můžete již u vchodu spatřit v inkubátoru i tři papouščí mláďata – dva kakaduy bílé a jednoho aru araraunu.

LOŇSKÝ ROČNÍK: Výstava exotů v Botanické zahradě na pražském Albertově je letos skromnější, obsadila jeden skleník

„Jde o potomky papoušků, o které se staráme v Laguně. Kakaduy bílé se nám podařilo odchovat od páru, který máme v Laguně již šestým rokem. Vajíčka jsme ale museli odebrat k umělé inkubaci, protože si s nimi v budce spíše hráli, než by je zahřívali,“ vypráví Aneta Vychytilová a ochotně vyndává malé kakaduy z inkubátoru, abychom si je mohli vyfotit. Každé odpoledne je za přihlížení návštěvníků výstavy dokrmuje speciální kaší. „Kakaduům je měsíc, malá ara je o něco starší. Dokrmujeme je třikrát denně,“ vypočítává Aneta Vychytilová. Rodiče papoušků na výstavě nespatříte, zůstali v zázemí Laguny, ale v Botanické zahradě jsou k vidění další velcí bílí kakaduové. Kromě kakadua bílého jde také o tři poddruhy kakadua žlutočečelatého – nominátní galeritu, tritona a eleonoru.

Nad hlavním skleníkem je jako každoročně velký transparent, který láká na výstavu (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Pokud čekáte jenom ptáky, budete před vchodem do skleníku překvapeni mobilní ohrádkou se zakrslými kozami (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Další překvapení čeká hned u pokladny: inkubátor s mláďaty kakaduů bílých a arou araraunou (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Aneta Vychytilová ze společnosti Laguna ukazuje jedno z mláďat kakadua bílého (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Každý den ve 14 hodin probíhá na výstavě veřejné krmení mláďat papoušků (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Na ochozu skleníku mají domov papoušci ze společnosti Laguna (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Kříženci papouška nádherného a kouřového (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Pro porovnání přírodní papoušci kouřoví (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Žakové na výstavě obývají velkou společnou voliéru (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Rosely žlutobřiché jsou největší z kolekce rosel na výstavě (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Nechybí zde ani rosely pestré (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

A také rosely žlutohlavé (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Mluvící loskutáci i kakaduové

Velcí arové letos zůstávají ve stálé expozici Laguny v prvním patře skleníku, která není veřejnosti přístupná. Menší arové jsou zastoupeni arou marakánou, arou žlutokrkým a arou červenoramenným (nobiliskou). Žakové mají společnou voliéru u vstupu do hlavního skleníku. Skupinka papoušků přes den spíše pospává a užívá si větráku, který je spuštěný přímo na jejich voliéru. Hned vedle žaků je voliéra s loskutáky posvátnými, kteří jsou velmi kontaktní a trpělivého návštěvníka odmění předváděním toho, co se naučili od lidí – pískání i mluvení. Oproti papouškům dokáží loskutáci lépe intonovat, takže mluví takřka stejným hlasem jako lidé. Silným „ahoj“ však pobaví i kakadu bílý, který obývá voliéru společně s kakaduem žlutočečelatým. Jde o dva samce, kteří se chovají jako pár – ostatně, o kakaduovi bílém byla Laguna dlouho přesvědčena, že jde o samici, takže má jméno Barborka.

VÝSTAVA V ROCE 2016: Výstava v pražské Botanické zahradě láká na výběr menších, ale neobvyklých papoušků

Amazoňany přímo na výstavě reprezentuje amazoňan modročelý a amazoňan oranžovokřídlý, v samostatné kleci pak ještě amazoňan žlutolící. Ve venkovní voliéře společnosti Laguna jsou k vidění také obrovský amazoňan pomoučený a naopak malý amazoňan kubánský. Milovníky středně velkých papoušků jistě zaujme kříženec papouška nádherného a kouřového, vedle kterého je pro porovnání klec s párem přírodních papoušků kouřových. Australské papoušky reprezentují i barnardi klonkurští, kolekce rosel včetně rosel žlutobřichých nebo latamové vlaštovčí, kterým v jejich domovině hrozí vyhubení (přežívá poslední tisícovka párů a neustále jich ubývá). V menších klecích po stranách skleníku jsou také neofémy – modrohlavá, modrokřídlá či bourek. Nechybí samozřejmě andulky, a to jak v klecích, tak velké hejno různě zbarvených ptáků ve společné voliéře.

Celkový pohled na hlavní skleník Botanické zahrady v Praze na Albertově (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Pár aratingů jendaj patřil mezi nejpestřejší papoušky na výstavě (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Mezi největší křiklouny patří jistě aratingové zlatohlaví (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Na žádné výstavě exotického ptactva nesmí chybět mníšek šedý (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Zákoutí s klecemi jihoamerických a australských papoušků (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Asijské papoušky reprezentovali zejména alexandři čínští (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Lorie v Botanické zahradě zastupuje nejčastěji chovaný druh, lori mnohobarvý (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Amazoňan žlutolící, jeden z častěji chovaných druhů amazoňanů (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Zpestřením letošního ročníku výstavy je zcela určitě loskuták posvátný (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Organizátoři se snaží exotům zpříjemňovat pobyt v rozpáleném skleníku pravidelným rosením a máčením podlahy (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Nejlépe se mají asi labutě černé na malém umělém jezírku (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Andulky jsou na horké a suché počasí zvyklé (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Amazónek šupinkový kontroluje, co dostal k snědku (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Roční ara ararauna v zázemí společnosti Laguna v hlavním skleníku Botanické zahrady (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Nejnovější pacient Laguny – kakadu bílý (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Aneta Vychytilová s dvěma ary araraunami, o které pečuje společnost Laguna (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Což takhle přesunout výstavu na podzim?

Jihoamerické papoušky zastupují kromě arů a amazoňanů i dva druhy aratingů (jendaj a zlatohlavý) a mníšci šedí. Zajímavá je na výstavě kolekce afrických papoušků. Stejně jako loni je k vidění vaza velký, ale tentokrát není ve velké voliéře, ale v menší kleci v jednom z postranních skleníků. V hlavní části výstavy návštěvník narazí na klec s papoušky šedohlavými, které někteří chovatelé mylně označují za papoušky kapské. Jde o výrazně větší příbuzné papoušků senegalských. Společnou voliéru mají mutační agapornisové fišeri a přírodně zbarvení agapornisové hnědohlaví. Z drobných exotů je třeba zmínit pestré a mezi chovateli méně časté tangary tyrkysové.

VÝSTAVA V ROCE 2015: Ani úmorná vedra nezastavila tradiční výstavu exotického ptactva v Botanické zahradě na pražském Albertově

Pokud na výstavu zamíříte se záměrem koupit si papouška, máte šanci v prodejní sekci v zadní části hlavního skleníku. U vchodu se dá nakoupit krmivo a suvenýry, společnost Laguna zde prodává také vlastní stolní kalendář, pohlednice a nášivky. Zchladit se můžete u venkovní voliéry společnosti Laguna, která je skryta za stromy vedle vchodu na výstavu, nebo ve speciálním mobilním výběhu pro zakrslé kozy, které se letos na výstavě objevují poprvé. Celkově lze říci, že se po loňském roce výstava odrazila ode dna, ale asi by bylo na místě do budoucna uvažovat o změně termínu kvůli nepřízni počasí. Nedá se očekávat, že by srpnová vedra polevovala, takže přesun na září nebo na později, kdy by do Botanické zahrady mohly zavítat školní výpravy, by možná stál za úvahu.

Letos je výstava bohatší než loni, klecí a voliér je viditelně více (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Nechybí ani exotičtí holubi (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Holubům se podobá i vaza velký, který se na výstavě v Botanické zahradě ukázal již loni (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Africké papoušky reprezentuje i pár papoušků šedohlavých (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

A samozřejmě agapornisové, v tomto případě agapornisové fišeri a hnědohlaví (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Krásně vybarvení barnardi klonkurští (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Klece pro drobné exoty (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Arové jsou na výstavě zastoupeny menšími druhy, například touto marakánou (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

K vidění je ale i párek arů žlutokrkých (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Pestrá tangara tyrkysová je výzvou pro všechny fotografy (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Rozdíl, který vidíte: amazoňan kubánský (vlevo) a amazoňan pomoučený (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Aneta Vychytilová s ochočenými samečky kakadua bílého a žlutočečelatého (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Zvědavá samička loskutáka posvátného (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Veronika Doskočilová se samečkem kakadua žlutočečelatého nominátního poddruhu galerita (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Kakadu žlutočečelatý u vykotlaného kmene, kde si hloubí „hnízdo“ (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
2 komentáře

  1. Zdeněk Vandělík napsal:

    Ahoj Honziku, jen bych tě chtěl opravit, že mezi největší křiklouny nejsou aratingy zlatočelé, ale zlatohlavé.Díky za opravu, kterou určitě obratem provedeš.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..