V brazilském Pantanalu objevili pár papoušků složený z ary hyacintového a ary zelenokřídlého

Neobvyklý pár papoušků ara objevili v brazilském Pantanalu spolupracovníci projektu na ochranu arů hyacintových. Již před několika měsíci zaznamenali skupinu velkých arů složenou z několika jednotlivců různých druhů. Nejprve se domnívali, že jde o dočasné společenství, nyní ale narazili na dvojici složenou z ary hyacintového a ary zelenokřídlého, kteří k sobě navzájem projevovali značnou náklonnost. Podle Neiva Guedese, zakladatele a prezidenta projektu Arara Azul, snímky pořízené na jedné ze spolupracujících farem v Pantanalu svědčí o tom, že ara zelenokřídlý krmí aru hyacintového.
„V přírodě to není vůbec běžné, zvláště pak ne v posledních 30 letech, kdy probíhají projekty na záchranu ohrožených druhů a oba druhy podrobně monitorujeme. Viděl jsem hejna, která tvořili arové zelenokřídlí a arové hyacintoví, ale nikdy jsem nenarazil na to, že by se tyto dva druhy mezi sebou v přírodě křížily,“ konstatuje Neiv Guedes. Neopomněl však dodat, že v brazilském městě Campo Grande bylo pozorováno úspěšné hnízdění páru složeného z ary zelenokřídlého a ary ararauny. Tito papoušci vyvedli mláďata, jimž se mezi chovateli říká ara harlekýn podle jejich typického zbarvení. Šlo první zaznamenaný případ úspěšného hnízdění křížených druhů arů ve volné přírodě.

Ara zelenokřídlý se pokouší krmit aru hyacintového (Foto: Projeto Onças do Rio Negro)

Nejde o první křížení arů v přírodě

Koncem devadesátých let minulého století ornitologové v severobrazilském státě Bahia pozorovali pár tvořený posledním známým jedincem ary škraboškového ve volné přírodě a arou marakánou. Ptáci se několikrát pokusili neúspěšně zahnízdit, ale poté samec zmizel neznámo kam a od roku 2000 tak byl ara škraboškový ve volné přírodě prohlášen za vyhynulého. V zajetí se odchov kříženců různých druhů arů praktikuje poměrně často. Velkou módou je ve Spojených státech, kde nejsou výjimkou ani kříženci ary hyacintového s arou zelenokřídlým nebo vojenským. V České republice se celkem běžně kříží arové zelenokřídlí a ararauny. Potomci smíšených párů jsou plodní, takže v dalších generacích je chovatelé mohou křížit s dalšími různými ptáky.

K TÉMATU: Na Slovensku se podařil světový prvoodchov křížence ary arakangy a ary červenouchého

Světový unikát nedávno zaznamenali na Slovensku, kde se neplánovaně podařilo zkřížit aru arakangu s výrazně menším arou červenouchým. Mládě bylo velikostně někde mezi arakangou a arou červenouchým, délkou těla se však blížilo spíše arakanze. Záda mělo světle zelená až žlutavá, břicho a přední stranu krku oranžově červené (barva byla podobná jako u ary harlekýna). Holé líce u zobáku byly menší než u arakangy, okolo oka byla „kapka“ typická spíše pro aru červenouchého. Červené čelo a příuší připomínalo také tento druh. Zobák byl na spodní čelisti černý, horní čelist byla shora šedá, dolní část černá, včetně špičky. Celkově byl mohutnější, podobnější spíše zobáku arakangy. Tělesná konstituce byla podobnější arakangám.

Úvodní foto: Projeto Onças do Rio Negro
Předchozí článek

Rosení, rozprašovače, větráky. Výstavu exotů v Botanické zahradě v Praze na Albertově nezastavilo ani vedro

Dálší článek

První Čech, který pracuje v Loro Parque na Tenerife, bude přednášet na kongresu EXOTA Olomouc

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější