Chovatelé papoušků ze severovýchodních Čech plánují na 1. prosince další seminář ve Skaličce

Nahlédnout pod pokličku chovu exotických ptáků v zoologické zahradě Dvůr Králové nad Labem budou moci účastníci podzimního setkání chovatelů ze severovýchodních Čech ve Skaličce u Hradce Králové. Hlavním řečníkem tradičního semináře, který proběhne v sobotu 1. prosince od 16 hodin na Merkelově statku, totiž bude kurátor ptáků této zoo Michal Podhrázský. O veterinární péči o exotické ptáky promluví královéhradecká veterinární specialistka z mobilní ambulance Avianmed.cz Veronika Milerská. Podvečerní akci tradičně pořádá chovatel mutačních neofém a výstavních agapornisů Jiří Vojtěch a sjíždí se na ní chovatelé z dalekého okolí.
Michal Podhrázský působí jako kurátor ptáků v královédvorské zoo od roku 2010. V posledních letech se zaměřuje na rozšiřování kolekce afrických ptáků, protože Zoo Dvůr Králové se specializuje na chov afrických zvířat. Také se snaží o netradiční skupinový chov různých druhů exotických ptáků pohromadě. „Chováme například agapornise společně s dalšími sedmi druhy ptáků, a ono to jde. Ale nějakou dobu nám trvalo, než jsme vychytali, co lze dát spolu dohromady,“ popsal v letošním rozhovoru pro časopis Nová EXOTA a server Ararauna.cz. „Víme, že s dudkovci to nefungovalo, stejné to je s vousáky, jsou schopni jim poštípat mláďata v budce. Ale řešíme to i tak, že dáme do voliéry hodně budek, přičemž pro vousáka je úplně na zemi, aby to bylo pro agapornise neatraktivní,“ dodal Michal Podhrázský.

Hromadné foto účastníků jarního srazu chovatelů severovýchodních Čech ve Skaličce (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Unikátní fotografie z výjezdů ptačí ambulance

Když je budek ve voliéře nedostatek, jsou agapornisové podle kurátora schopni zahnízdit i v kachní budce nebo si postavit hnízdo na zemi. Inspiraci pro netradiční skupinové chovy berou královédvorští od jiných zoo. „Neustále sledujeme, jak to mají v jiných zoologických zahradách. Například ve Vídni jsem viděl žaka, papoušky žlutotemenné a agapornise škraboškové dohromady v jedné voliéře, tak jsme se tím inspirovali. Jenže nám nedošlo, že to je expoziční voliéra a my ty papoušky chceme chovat. Nějakou dobu ti ptáci spolu fungují, ale pak někteří začnou hnízdit a najednou vám něco vybijí. Musíme tedy hledat nějaký kompromis,“ líčí Michal Podhrázský.

K TÉMATU: Skalička hostila jarní setkání chovatelů severovýchodních Čech, přednášel Josef Piskora

Veterinářka Veronika Milerská se ve své přednášce zaměří na konkrétní případy zdravotních potíží, které řešila při svých výjezdech za chovateli. Vlastní ordinaci teprve buduje, proto zatím funguje jako výjezdní ambulance. „Můj rádius je především v Královéhradeckém a Pardubickém kraji. Jsem schopna dojet třeba i do Brna. Samozřejmě záleží na tom, co všechno je třeba u zákazníka udělat, zda to bude nějaký velký hromadný odběr od více ptáků nebo problém s jedincem,“ řekla v nedávném rozhovoru pro server Ararauna.cz. Na setkání ve Skaličce bude možné vidět unikátní fotografie z veterinárních zákroků nebo běžných odběrů od různých druhů papoušků.

Chovatelské setkání ve Skaličce je otevřené všem zájemcům, z kapacitních důvodů je ale třeba svoji účast dopředu nahlásit organizátorovi Jiřímu Votěchovi na e-mail C.alba@seznam.cz nebo telefon 603 881 884. Vstupné je dobrovolné od 50 Kč, parkování je zajištěno zdarma ve dvoře Merkelova statku. Občerstvení na místě bude zajištěno.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz a Avianmed.cz
Předchozí článek

Největší evropská ptačí burza ve Zwolle končí. Nejsou lidi, vysvětlují organizátoři

Dálší článek

Papouščí zoo Bošovice finančně podpořila záchranné centrum černých kakadu v Austrálii

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější