Breaking News :

Novým předsedou Českého svazu chovatelů je Radek Novotný, který stojí za brněnskou výstavou Moravia

Kdo bude novým předsedou Českého svazu chovatelů? Do prosincové volby jde pět kandidátů

Česko zavádí možnost elektronických žádostí o registrační listy CITES, eurocitesy a permity. Papírové časem zruší

Umělá inteligence pomůže díky stovce záznamníků umístěných v pralese monitorovat ary zelené v Kostarice

Arové škraboškoví u soukromých chovatelů: ACTP je začala vyvážet, čtyři ptáci zamířili i na Slovensko

Osud zabavených arů kobaltových v Surinamu a Bangladéši vzbuzuje otázky. Ptáci zmizeli neznámo kam

ACTP vyvezla do Indie nejen ary škraboškové, ale taky ary kobaltové a amazoňany ohnivé. Nejbohatší rodině v zemi

Jak se Zoo Zlín podařilo odchovat dvojzoborožce indické? Prozradí kurátor Václav Štraub na přednášce 9. prosince ve Vlčí Habřině

Jaká je EXOTIKA 2023 v Lysé nad Labem? Vystavuje tukany, aratingy žluté či mutační lorie

EXOTA Olomouc 2023: Návrat ve velkém stylu. Překonala všechny předchozí ročníky

78 druhů exotů a poprvé i sovy a ledňáci: jak vypadala letošní výstava v Třebechovicích pod Orebem?

Dvacítka nevládních organizací tlačí na přísnější podmínky pro obchodování s druhy CITES I v Evropské unii

They’re back! Kennedy Darling, named to return to

Success humble is good not teacher failure makes you

The most Mid-South Farm on Gin Show in them March

Talent crisis gives Aaron Finch his Test-match chance

Skalička hostila jarní setkání chovatelů severovýchodních Čech, přednášel Josef Piskora

UVNITŘ FOTOGALERIE – První letošní setkání chovatelů papoušků a dalších exotů ze severovýchodních Čech proběhlo o uplynulé sobotě ve Skaličce u Hradce Králové. Na Merklův statek se sjelo na třicet účastníků a zdaleka nepocházeli pouze ze severu a východu Čech. Seminář, jehož hlavní náplní byla přednáška chovatele a posuzovatele Josefa Piskory o výstavních a mutačních exotických ptácích, si nenechal ujít ani asistent kurátorky Loro Parque Luboš Tomiška, vydavatel časopisu Nová Exota Jan Sojka, chovatel mutačních exotů Martin Papač nebo známý středočeský chovatel jihoamerických papoušků Zdeněk Vandělík. Mezi pravidelnými účastníky nechyběly ani veterinářky MVDr. Veronika Sochorcová a MVDr. Veronika Milerská.
Vznikne Východočeský klub chovatelů?

Ještě než přišla na řadu hlavní přednáška se spoustou zajímavých fotografií výstavních a mutačních zebřiček a dalších drobných exotů, ujala se slova Veronika Milerská a představila svoji královéhradeckou veterinární ambulanci zaměřenou na exotické ptactvo Avianmed.cz. Ambulance stále funguje jako výjezdní služba, Veronika Milerská tedy ošetřuje papoušky přímo u jejich majitelů doma. Kvůli běžným výkonům dojíždí v okruhu do 60 km okolo Hradce Králové, ale po dohodě a v závislosti na počtu vyšetřovaných ptáků může zajet i ke vzdálenějším chovatelům. Například z doby svého působení na brněnské Klinice chorob ptáků, plazů a drobných savců má několik klientů přímo z Brna.

MINULÉ SETKÁNÍ: Podzimní sraz chovatelů severovýchodních Čech ve Skaličce se zaměřil na mutační papoušky a veterinu

„Na stálé ordinaci v Hradci Králové stále ještě pracujeme, ale už je to na dobré cestě,“ ujistila veterinářka, která se v letošním roce pustila také do chovu papoušků: pořídila si mladý pár papoušků senegalských. Organizátor setkání Jirka Vojtěch poté dal slovo pardubickému chovateli Jiřímu Stejskalovi, který přednesl návrh na vznikl společného východočeského klubu chovatelů papoušků. V Pardubicích i Hradci Králové v minulosti existovaly samostatné chovatelské spolky a pořádaly výstavy, nový klub by na tuto tradici navázal. Záleží však na zájmu a ochotě chovatelů organizovat se a aktivně pomoci s přípravami výstav. Zájemci se mohou hlásit Jiřímu Stejskalovi na e-mailovou adresu stejskal.jirka@tiscali.cz nebo do redakce Ararauny na jan.potucek@ararauna.cz.

Jirka Vojtěch vítá účastníky tradičního jarního setkání chovatelů ze severovýchodních Čech na Merklově statku ve Skaličce (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
MVDr. Veronika Milerská představila svoji výjezdní ambulanci Avianmed.cz pro východočeské chovatele exotického ptactva (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Z blízkých Opatovic dorazila do Skaličky chovatelka Dana Havelková (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Pardubický chovatel Jiří Stejskal (vpravo) navrhl přítomným, aby vznikl východočeský klub chovatelů papoušků (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Špinavé přenosky na burzách: zas a znovu

Přednáška posuzovatele Josefa Piskory začala pěkně „od podlahy“, kritikou úrovně ptačích burz v České republice. „Podmínky, v jakých tam chovatelé prodávají ptáky, jsou neúnosné. Když se jedete podívat do Týniště, z jakých přenosek plných trusu tam prodávají ptáky, tak kdekoli jinde na západ od našich hranic by je pořadatelé okamžitě vykázali ven,“ postěžoval si Josef Piskora. „Třeba ve Straubingu (známá chovatelská burza v Bavorsku, kousek od českých hranic, pozn. red.) by s takovými přenoskami nikoho vůbec nepustili dovnitř. Pokud člověk nemá předepsanou bodovačku a v ní stanovený maximální počet ptáků, nemá šanci se na burzu dostat.“ Pokus o plošné zavedení podobných pravidel v Česku, za kterým stála Asociace chovatelů exotického ptactva (ACHEP), skončil nezdarem.

K TÉMATU: Východočeští chovatelé papoušků se sešli ve Skaličce, ohromila je přednáška o péči ptáků v Zoo Plzeň

„Zajímavé je, že nové burzy, třeba v Kroměříži, takové problémy s prodejci nemají. Ale třeba Přerov je také často katastrofa,“ konstatoval Josef Piskora. Řešením by podle něj bylo pokutování prodejců. Podle dnešní legislativy by totiž za prohřešky chovatelů museli pykat organizátoři burzy, takže viník by odešel bez trestu. Záleží tedy pro pořadatelích, jaká si stanoví pravidla, a především do jaké míry budou skutečně vyžadovat jejich plnění. Jirka Vojtěch přidal k dobru historku s jedním českým chovatelem, který prodával papoušky na burze v Zwolle a pořadatelé ho upozornili, že má v kleci víc ptáků, než by měl mít. Když za ním přišli podruhé, upozornili ho, že pokud si nekoupí ještě jednu bodovačku a ptáky nerozdělí, budou ho muset vykázat z burzy.

ČTĚTE TAKÉ: Řád ptačích burz je na světě, Asociace chovatelů exotického ptactva ho představila na setkání v Kozovazech

„Chovatel si nakonec bodovačku koupil, stála ho 40 euro a v podstatě nic nevydělal, protože skoro všechny peníze za prodané ptáky musel vrazit do nákupu bodovačky. Kdyby si ji koupil v Čechách, dal by za ni zlomek ceny,“ upozornil Jirka Vojtěch. Pokus ACHEP se zavedením jasných pravidel pro všechny ptačí burzy v Česku podle něj nebyl ničím přelomovým. „Když se podíváte do veterinárních pravidel, je to v nich napsané už dnes. Jde jen o to, aby se to po prodejcích a pořadatelích burz vyžadovalo. Dokud nezačnou chodit kontroly z veterinární správy a dávat pokuty, nic se nezmění,“ míní. Pro účastníky srazu ve Skaličce však šlo spíše o akademickou debatu, protože naprostá většina z nich papoušky na burzách neprodává – tedy alespoň ne v České republice.

Hlavní přednášky se ujal chovatel a posuzovatel drobných exotů Josef Piskora z Rychnova nad Kněžnou (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Cestu do Skaličky vážili chovatelé z celé České republiky (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Poutavá přednáška Josefa Piskory zaujala i chovatele, kteří se nevěnují mutačním a výstavním ptákům (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Z Lanškrouna přijel na sraz chovatel výstavních agapornisů Josef Markytán (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Lesk a bída výstavních a mutačních ptáků

Debata o (ne)kvalitě ptačích burz volně přešla i na kvalitu výstavních a mutačních ptáků. Josef Piskora si posteskl, že málokteří chovatelé jsou ochotni kupovat opravdu kvalitní ptáky, natož aby si pro jezdili k zahraničním chovatelům. Úroveň výstavních ptáků v Česku tomu pak odpovídá. „Pamatuji si, jak jsem začínal s chovem výstavních andulek. Navštívil jsem tehdy našeho nejznámějšího chovatele Ladislava Grodu a ten mi tehdy věnoval tři páry andulek. Řekl mi, že je mám zadarmo, ale že si ke mně přijede vybrat něco z odchovů. Skutečně se mi s nimi zadařilo, Groda přijel a já nestačil zírat, jak poznal, které mládě je od kterého páru. Vybral si dvě andulky a tím jsme byli vyrovnaní,“ vzpomínal Piskora.

S andulkami se mu poté začalo dařit, vyhrával několik tříd na výstavách a začal konkurovat i Ladislavu Grodovi. „Po jedné takové výstavě mi Groda řekl: Josef, od teď u mě budeš mít jakoukoli andulku už za pět tisíc korun,“ dodal Josef Piskora zajímavost z doby, kdy se ještě věnoval andulkám. Později však přešel výhradně na drobné exoty: zebřičky, motýlky, vločkovníky, chůvičky a další „droboť“. Postupně se začal specializovat na výstavní a mutační amadiny Gouldové a dnes patří mezi nejlepší české chovatele i posuzovatele těchto ptáků. „Ve svém chovu se soustředím především na typ, nikoli barvu. Chci posunout standard těchto ptáků,“ popsal účastníkům setkání ve Skaličce.

Pohled do sálu na Merklově statku během přednášky Josefa Piskory (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Josef Piskora si připravil spoustu zajímavých fotografií (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Počasí na sraz bylo ideální (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Zaplněný sál na Merklově statku ve Skaličce (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Hromadné foto účastníků jarního srazu chovatelů severovýchodních Čech ve Skaličce (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Malý zájem českých chovatelů o kontakty se zahraničními kolegy a minimum dovozů „nové krve“ podle Josefa Piskory způsobily, že české amadiny Gouldové jsou výrazně menší než výstavní ptáci z jiných zemí, třeba ze Španělska nebo Holandska. Mají také mnohem méně peří na hlavě. „Říkám jim nahé amadiny, protože jim mezi peříčky na hlavě prokukuje holá kůže. Nejsou úplně lysí, ale oproti výstavním amadinám podle standardu C.O.M. jsou na tom mnohem hůře,“ vysvětlil. Horší kvalitu ale podle Josefa Piskory vykazují v poslední době i ptáci z Německa. „Propracovat se k lepším jedincům bude ještě nějakou dobu trvat,“ míní. Mezitím se chce soustředit především na zlepšování typu a postavy „Gould“.

Ačkoli na setkání do Skaličky jezdí především chovatelé papoušků, přednáška Josefa Piskory o drobných exotech a výstavních ptácích byla poutavá pro všechny a posunula laťku tohoto chovatelského semináře zase o něco výš. Nechme se překvapit, čím nás organizátor Jirka Vojtěch překvapí za půl roku na zimním srazu.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 27. až 29. dubna 2018

Dálší článek

Zlínské zoo se podařilo odchovat mládě dvojzoborožce indického, za poslední rok je jediná na světě

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější