Méně známý druh agapornise, který bývá označován i jako agapornis savanový nebo papoušík oranžovohlavý. Existuje u něj jasný pohlavní dimorfismus, samce lze tedy podle zjevu odlišit od samice. Oba jsou zbarveni převážně zeleně, čelo a tvář mají oranžově červené, kostřec modrý. Samec má modře zbarvené konce křídel a světle červené hrdlo, tváře a horní část hlavy. Samice mají tyto partie spíše oranžové. Dosahuje délky 15 cm a hmotnosti do 43 g.
Ve volné přírodě se vyskytuje v tropickém pásu střední Afriky od Guiney přes Ghanu, Nigérii, Čad a Kongo až po Etiopii, na jih zasahuje až do Angoly. Existují dva poddruhy: agapornis oranžovohlavý západní (Agaporns pullarius pullarius) a agapornis oranžovohlavý ugandský (Agapornis pullarius ugandae). Žije v otevřené krajině ve větších hejnech, v přirozeném prostředí hnízdí v termitištích. Patří mezi hojné druhy, není ohrožen.
Chov v zajetí
Patří spíše mezi vzácně chované agapornise, protože jeho chov a zejména odchov je velmi náročný. Vyžaduje totiž speciální hnízdní budku vyplněnou korkem nebo jiným materiálem, v němž si „hloubí“ hnízdní noru. Nahrazuje mu termitiště, v nichž hnízdí ve volné přírodě. Mláďata se na rozdíl od jiných druhů agapornisů líhnou zcela holá a teprve po několika dnech obrůstají chmířím.
Agapornis oranžovohlavý je mírnější než ostatní zástupci tohoto rodu, méně létá, ale o to více leze a prozkoumává chovné zařízení. Neměl by být chován s jinými druhy papoušků, kteří jsou obvykle agresivnější. Na velikost chovného zařízení není náročnější než jiní agapornisové, stačí mu i klasická klec o rozměrech 80 x 50 x 50 cm. Doporučuje se chovat několik párů tohoto druhu najednou, i ve volné přírodě totiž žije ve větších hejnech.
Dostupnost a cena
Jde o vzácný druh papouška, který se příliš nedaří množit, takže je málo dostupný. Je ale odchováván i českými chovateli. Z dostupných druhů agapornisů je zřejmě nejdražší, rozhodně jde o ptáka určeného do chovu, nikoli na ochočení. V roce 2012 se cena mladého ptáka pohybovala od čtyř do pěti tisíc korun, starší ptáci a harmonizující chovné páry byly dražší.
Výskyt v českých a moravských ZOO
Nechová jej žádná ze zoologických zahrad v České republice.
3 Comments
Hledám chovatele agapornisu oranzovohlavych. Diky
Dobrý den už jste sehnal agapornis oranžovohlavý.Také hledám
Zdravím, tak s tím hledáním to není a nebude jednoduché! Víc jsou zastoupeny v zahraničí než v ČR nebo v SR. Cena za pár + – 1500€, takže nic levného a samotná samička se neprodává a to nikde! Takže taková je situace.