Agapornis oranžovohlavý (Agapornis pullarius)

Méně známý druh agapornise, který bývá označován i jako agapornis savanový nebo papoušík oranžovohlavý. Existuje u něj jasný pohlavní dimorfismus, samce lze tedy podle zjevu odlišit od samice. Oba jsou zbarveni převážně zeleně, čelo a tvář mají oranžově červené, kostřec modrý. Samec má modře zbarvené konce křídel a světle červené hrdlo, tváře a horní část hlavy. Samice mají tyto partie spíše oranžové. Dosahuje délky 15 cm a hmotnosti do 43 g.

Ve volné přírodě se vyskytuje v tropickém pásu střední Afriky od Guiney přes Ghanu, Nigérii, Čad a Kongo až po Etiopii, na jih zasahuje až do Angoly. Existují dva poddruhy: agapornis oranžovohlavý západní (Agaporns pullarius pullarius) a agapornis oranžovohlavý ugandský (Agapornis pullarius ugandae). Žije v otevřené krajině ve větších hejnech, v přirozeném prostředí hnízdí v termitištích. Patří mezi hojné druhy, není ohrožen.

Chov v zajetí

Patří spíše mezi vzácně chované agapornise, protože jeho chov a zejména odchov je velmi náročný. Vyžaduje totiž speciální hnízdní budku vyplněnou korkem nebo jiným materiálem, v němž si „hloubí“ hnízdní noru. Nahrazuje mu termitiště, v nichž hnízdí ve volné přírodě. Mláďata se na rozdíl od jiných druhů agapornisů líhnou zcela holá a teprve po několika dnech obrůstají chmířím.

Agapornis oranžovohlavý je mírnější než ostatní zástupci tohoto rodu, méně létá, ale o to více leze a prozkoumává chovné zařízení. Neměl by být chován s jinými druhy papoušků, kteří jsou obvykle agresivnější. Na velikost chovného zařízení není náročnější než jiní agapornisové, stačí mu i klasická klec o rozměrech 80 x 50 x 50 cm. Doporučuje se chovat několik párů tohoto druhu najednou, i ve volné přírodě totiž žije ve větších hejnech.

Dostupnost a cena

Jde o vzácný druh papouška, který se příliš nedaří množit, takže je málo dostupný. Je ale odchováván i českými chovateli. Z dostupných druhů agapornisů je zřejmě nejdražší, rozhodně jde o ptáka určeného do chovu, nikoli na ochočení. V roce 2012 se cena mladého ptáka pohybovala od čtyř do pěti tisíc korun, starší ptáci a harmonizující chovné páry byly dražší.

Výskyt v českých a moravských ZOO

Nechová jej žádná ze zoologických zahrad v České republice.


2 Comments

  • Hledám chovatele agapornisu oranzovohlavych. Diky

    • Dobrý den už jste sehnal agapornis oranžovohlavý.Také hledám

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..