Amazónek supí (Gypopsitta vulturina)

Vzácný druh amazónka, kterého v zajetí prakticky nikdo na světě nechová, protože se ho nedaří aklimatizovat. Celkově je zelený, na spodních prsou a břichu s modrým nádechem. Čelo má zcela lysé (jako sup), hnědavě žluté barvy s bledými „vlásky“. Zbytek lysé hlavy se černý, tvoří ho rovněž černá vlasová pírka. Holou hlavu ohraničuje jasně žlutý límec peří. Horní prsa má tmavě olivově žlutá s černými špičkami pírek. Ocas má zelený, na špici tmavě modrý, zespodu žlutý. Zobák je zelenošedý, u horní čelisti při kořeni žlutavý, oko oranžové, běhák zelenošedý. Dorůstá délky 23 cm a hmotnosti do 120 g.

Ve volné přírodě žije výhradně v tropických deštných pralesích severovýchodní Brazílie. Četnost divoké populace není známa, podle BirdLife International ale nic nenasvědčuje tomu, že by mu hrozilo vyhubení nebo že by počet divoce žijících ptáků klesal. Není zařazen do první přílohy CITES, mezinárodní úmluvy na ochranu volně žijících živočichů, a tudíž se na jeho chov či dovoz nevztahuje povinná registrace. Někteří zoologové jej vyčleňují do samostatného rodu Pyrilia.

Chov v zajetí

Prakticky není vůbec chován v zajetí, protože se jej nedaří aklimatizovat. Je velmi náchylný na stres a infekční nemoci. U všech chovatelů, kteří jej dovezli, uhynul do několika měsíců. Do České republiky patrně nikdy nebyl dovezen. V literatuře o jeho chovu neexistují žádné spolehlivé informace.

Dostupnost a cena

Prakticky nedostupný druh.

Výskyt v českých a moravských ZOO

Žádná tuzemská zoologická zahrada je nechová.


Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..