Zachránili je jako holá mláďata. 60 amazoňanů rudookých se po roce vrátí do pralesa

Zhruba rok poté, co federální brazilská policie ve spolupráci se zástupci Brazilského institutu životního prostředí a obnovitelných přírodních zdrojů (IBAMA) a brazilského Institutu pro ochranu biologické rozmanitosti (ICMBio) zabavila pašerákům 60 mláďat ohrožených amazoňanů rudookých, se tito ptáci vrátí do volné přírody. Podle zpravodajského serveru brazilské televize Globo by se tak mělo stát do konce letošního roku a místem vypuštění má být údolí řeky Niquim ve východním cípu Brazílie. Na tomto území se nachází osm soukromých rezervací o rozloze takřka tisíc hektarů, všechny v Atlantickém lesu, který je jedinou domovinou tohoto pestře zbarveného amazoňana.

Amazoňan rudooký je zařazený do první přílohy CITES, úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy zvířat a planě rostoucích rostlin. Trpí ztrátou přirozeného prostředí, a především obchodování se zvířaty. Pašerácký gang, který vybral z hnízd 60 amazoňanů rudookých, byl dopaden v listopadu 2021 při pokusu o jejich prodej v Rio de Janeiru. Papoušci pocházeli z lokality Espírito Santo a překupníci z nich chtěli udělat domácí mazlíčky chované v klecích. Pro zachránce papoušků tím začala další starost. „Na každých deset zachráněných ptáků připadá devět úhynů,“ komentovala nepříjemné statistiky Amanda Rodriguesová, stážistka u IBAMA, která je zodpovědná za péči o zabavená zvířata. V případě amazoňanů se statistika naštěstí nepotvrdila.

Dříve než ara škraboškový: Brazílie vypustila do pralesa tři páry vyhynulých hoků mito

Pomohli soukromí chovatelé

Úřady papoušky rozdělily do dvou skupin: 40 amazoňanů převezli do chovného centra Lymingtonovy nadace v Juquitibě u Sao Paula a dalších 20 k soukromému chovateli Sérgiu Polezelovi do Itatiby u Sao Paula, který se specializuje na ruční odchov papoušků. „Papoušci byli velmi malí, ještě bez peří,“ vzpomíná Polezel. Vyžadovali tedy značnou péči a umístění do inkubátorů. Po osmi měsících péče slaví ochránci velký úspěch: všech 60 amazoňanů přežilo. „Jenže abychom mohli říci, že operace byla úspěšný, musí se tato zvířata, která budou vrácena zpět do přírody, začít rozmnožovat. Teprve poté můžeme říci, že jsme měli nějaký úspěch,“ vysvětluje veterinář Alexandre Resende. Začátkem června podstoupili všichni papoušci potřební testy, aby se prokázalo, že jsou úplně zdraví.

„Nejde jen otevřít voliéru a vypustit je ven. Nemůžeme přírodu podrobit takovému riziku. Takže si děláme tuto předběžnou analýzu a zjišťujeme, zda ptáci nemají nějaké parazity nebo nemoci, jaký je jejich genetický profil, zda se u amazoňanů z Espírito Santo shoduje s těmi, co jsou v Sao Paulu,“ dodává Resende. Po těchto nezbytných testech obě skupiny amazoňanů rudookých letecky přepravili do Maceió v regionu Alagoas, do Ústavu pro ochranu Atlantického pralesa. Zde by měli zůstat až do vypuštění do přírody. Amazoňan rudooký je v tomto regionu téměř vyhynulý. „Po 11 letech monitoringu lesních fragmentů v Alagoasu se nám podařilo najít pouze čtyři přeživší ptáky,“ konstatuje Luiz Fábio Silveira, kurátor ptáků v Zoologickém muzeu Ústavu pro ochranu Atlantického pralesa.

Úřady omezily povinné paternitní testy u amazoňanů nádherných a rudookých. Úplně je ale nezrušily

Úvodní foto: Terra da Gente

Předchozí článek

Dva měsíce po vypuštění arů škraboškových: až na jeden karambol se hejno drží pohromadě

Dálší článek

Kakadu bělouchý je nově klasifikovaný jako kriticky ohrožený druh, vyplývá z Červené knihy IUCN

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější