Málo známý druh amazónka, který se dosud žádnému chovateli nepodařilo aklimatizovat v zajetí. Celkově je zelený, na břichu se slabě modrým odstínem, hlava je černá, líce oranžově žluté, hrdlo a prsa olivové, peří na holeni žluté, ohbí křídla a malé krovky křídelní oranžově žluté. Letky ruční a krovky ruční černé. Ocas je zelený, na špici modrý, zespodu u krajních peří žlutý. Zobák má šedočerný, oko hnědé, běhák světle šedý. Dorůstá délky 25 cm a hmotnosti do 190 g.
Ve volné přírodě obývá jižní Venezuelu, severozápadní Mato Grosso v Brazílii a východní Ekvádor. Podle BirdLife International je divoká populace celkem početná, jde však o velmi plachého ptáka, o jehož životě se toho mnoho neví. Byl spatřen až v nadmořské výšce 2 300 m. Existují dva poddruhy: amazónek zlatolící severní (Pionopsitta barrabandi barrabandi) a amazónek zlatolící jižní (Pionopsitta barrabandi aurantiigena). Někteří zoologové jej vyčleňují do samostatného rodu Pyrilia.
Chov v zajetí
Celosvětově existuje jen několik málo zkušeností s pokusy chovat tento druh v zajetí. Všechny skončily úmrtím ptáků do několika málo týdnů od importu. Stejně dopadl i jediný pokus o jeho chov v České republice, kam jej začátkem 90. let minulého století dovezl Luděk Hovorka. Důvodem je zřejmě jeho potravní specializace na nezralé ovoce s toxiny, kvůli nimž ve volné přírodě pojídá minerály a jíly, které účinek toxinů neutralizují.
Dostupnost a cena
Prakticky nedostupný druh.
Výskyt v českých a moravských ZOO
Žádná tuzemská zoologická zahrada je nechová.