Amazónek kajanský (Pionopsitta caica)

Vzácný druh amazónka, který je v zajetí chován jen velmi ojediněle. Celkově je zelený, na spodní části těla bledší. Hlava je hnědavě černá, límec okolo zadního krku olivově hnědý, s hnědým lemováním konců pírek. Hrdlo a horní prsa má tmavě olivově hnědé, spodní krovky ocasní žlutavě zelené, krovky ruční tmavě modré, na vnější straně lemované zeleně. Ocas je zelený, na špici modrý, zespodu žlutý. Zobák má rohovou barvu, oko oranžové, běhák zelenošedý. Dorůstá délky 23 cm a hmotnosti do 140 g.

Ve volné přírodě obývá oblast na severovýchodě Jižní Ameriky od Bolívaru přes východní Venezuelu a Guayanu po severovýchodní Brazílii. Je celkem častý, ale vzhledem k těžko dostupnému biotopu dešťových pralesů v tropickém pásmu je jeho sledování obtížné. Odhaduje se, že divoká populace čítá více než deset tisíc jedinců. Není zařazen do první přílohy CITES, mezinárodní úmluvy na ochranu volně žijících živočichů, takže se na jeho chov a prodej nevztahuje povinná registrace. Někteří zoologové jej vyčleňují do samostatného rodu Pyrilia.

Chov v zajetí

Velmi vzácně chovaný druh amazónka, v České republice jej patrně nikdo nechová. V literatuře o jeho chovu neexistují žádné spolehlivé informace.

Dostupnost a cena

Prakticky nedostupný druh.

Výskyt v českých a moravských ZOO

Žádná tuzemská zoologická zahrada je nechová.