Palestinci odchytávají v Pásmu Gazy invazní alexandry malé. Za pár dostanou v přepočtu 250 korun

UVNITŘ VIDEO – Zajímavé živobytí si nalezli Palestinci žijící v blízkosti Pásma Gazy, území podél ostře sledované hranice s Izraelem. Desítky místních se v posledních letech specializují na odchyt invazních papoušků alexandrů malých, na které si stěžují izraelští zemědělci, upozorňuje tisková agentura AP. V Gaze jsou alexandři malí vyhledávanými domácími mazlíčky. Desítky palestinských mužů a chlapců tak denně před rozbřeskem přicházejí do Pásma Gazy a instalují pasti na papoušky, aby si jejich prodejem na černém trhu nebo do obchodů s chovatelskými potřebami vydělali na živobytí. Za párek alexandrů v průměru získají 30 šekelů, což je 10 dolarů, v přepočtu asi 250 korun.

V kamenných obchodech v Gaze se alexandři malí prodávají až za dvojnásobek této částky. „Je to krásný pták a všichni ho milují,“ nechal se slyšet Khaled al-Najjar, lovec papoušků a otec dvou dětí. „Chytám se, abych si vydělal na živobytí a nakrmil své děti.“ Alexandři hnízdí na izraelské straně hranice, která je od Palestiny v Pásmu Gazy oddělena plotem. Každé ráno ale papoušci přelétají přes hranici směrem do Gazy. Tam na ně už čekají lovci, kteří mají připravené sítě a další pasti včetně větví s lepem na ptáky a lákají je na nahrávky hlasu alexandrů nebo na skutečného papouška v kleci. Může se zdát, že to je celkem lehké zaměstnání, ale je velmi nebezpečné. Izrael totiž zavedl podél hraničního plotu třísetmetrovou nárazníkovou zónu, kterou neustále kontrolují pohraničníci.

V Gaze je každý druhý nezaměstnaný

Jakýkoli pokus narušit tuto zónu spouští palbu z izraelské strany, která tak chce zamezit vstupu sebevražedných útočníků hnutí Hamás do Izraele nebo kopání tunelů, kterými se palestinští bojovníci snaží dostat pod plotem za hranici. Loni izraelské síly zastřelili jednoho lovce ptáků a palestinské organizace tvrdí, že jich bylo zastřeleno dokonce hned několik. Nedá se to ale nijak hodnověrně ověřit. V Gaze, kde se nezaměstnanost pohybuje okolo 50 procent, je odchyt papoušků a dalších migrujících ptáků, vítaným zdrojem obživy, ale i zdrojem potravy. Řada původních ptačích druhů se tak dostala až na pokraj vyhubení. V případě alexandrů malých ale mohou být ochránci přírody spokojeni. Tito invazní ptáci, společně s loskutáky, negativně ovlivňují původní faunu.

Za posledních 15 let v regionu přibylo tolik alexandrů malých a majn, že dramaticky snížili populace domácích vrabců a bulbulů. Podle studie izraelských vědců z roku 2019 ubylo 75 procent nejběžnějších ptačích druhů, zatímco u těch invazních za stejnou dobu rostla mezi 250 a více než 800 procenty. Profesor enviromentálních věd na Islámské univerzitě v Gaze Abdel Fattah Abd Rabou upozorňuje, že alexandři obsazují hnízdní dutiny původních ptáků a způsobují fatální škody zemědělcům, protože se žijí hroznovým vínem a fíky. Lov alexandrů tak nikdo nereguluje a pro místní to je také jedna z mála zábav. „Není tu žádná práce a není tu nic, čím by se dal zabít čas kromě lovu,“ říká Palestinec al-Najjar. „Proto každé ráno odcházím lovit a modlím se, aby se mi to podařilo.“

Izrael bije na poplach, invazní papoušci a majny obecné vytlačují původní vrabce a bulbuly

Úvodní foto: Wikimedia Commons / Afsarnayakkan

Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 26. až 28. srpna 2022

Dálší článek

Kakadu hnědohlavý se poprvé po 50 letech objevil na pevnině Jižní Austrálie

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější