Rozsáhlé sčítání kakaduů hnědohlavých na Klokaním ostrově: minimálně 454 ptáků v 17 hejnech

UVNITŘ VIDEO – Ničivé požáry, které v loňském a letošním roce zasáhly Klokaní ostrov (Kangaroo Island) na jihu Austrálie, nakonec nijak zásadně neohrozily populaci kakadua hnědohlavého. Endemický poddruh tohoto papouška kakadu hnědohlavý ostrovní, který žije právě jen na tomto ostrově, zkoumali zástupci tamní Rady pro krajinu (Kangaroo Island Landscape Board) a dobrovolníci, kteří se podíleli na rozsáhlém sčítání ptáků na celém ostrově. Díky finanční pomoci od World Wide Fund for Nature Australia mohl být tento monitoring opravdu důkladný a na jeho základě bylo spočteno 454 kakaduů hnědohlavých, kteří se pohybovali v 17 samostatných hejnech, informoval server The Islander Online.

Ke sčítání došlo již koncem září, výsledky však byly zveřejněny až nyní. Skupiny papoušků se vyskytovaly od řeky De Mole na západě Klokaního ostrova až po lagunu Lashmar na jeho východě. Výsledek všechny zúčastněné mile překvapil, protože předpokládali výrazný úbytek papoušků po ničivých požárech, jimž padlo za oběť mnoho druhů zvířat. Sčítání naznačuje, že jedinou populací, která mohla utrpět vysoké ztráty v důsledku požárů, byli ptáci žijící v jihozápadním cípu ostrova. Papoušci na severním pobřeží si udrželi prakticky stejně početné populace jako před požáry. „Tento velmi povzbudivý výsledek sčítání ukazuje, jak důležité jsou dlouhodobé záchovné programy pro ohrožené druhy,“ prohlásila Trish Mooney, předsedkyně záchranného programu kakadua hnědohlavého.

Ptáci přežili, klíčové stromy přesličníky nikoli

Ačkoli počet kakaduů vzbuzuje optimismus, podle Karleah Berris, vedoucí místní skupiny pro ochranu kakaduů hnědohlavých při Kangaroo Island Landscape Board, požáry papouškům způsobily jiné problémy. „Již před těmito požáry jsme věděli, že kakaduové si velmi selektivně vybírají stromy, v nichž zahnízdí. Pravděpodobně proto, aby maximalizovali možnost získávání potravy. O tento luxus ale právě kvůli požárům přišli, protože velká část přesličníků, na kterých jsou závislí, prostě shořela,“ uvedla Berris, podle níž bude trvat přibližně 15 až 20 let, než se zničené lesy na Klokaním ostrově obnoví do původního stavu a stromy začnou produkovat semena, jimiž se kakaduové hnědohlaví živí. Proto také Kangaroo Island Landscape Board organizuje výsadby nových stromů.

„Pokud by na Klokaním ostrově nebyly žádné přesličníky, neexistovali by zde ani kakaduové hnědohlaví,“ shrnuje jasně Darren Grover, vedoucí sekce Zdravá země a moře při organizaci WWF-Australia. „Takže nás tu čeká ještě hodně práce,“ dodává. „Povzbuzuje nás fakt, že většina papoušků požáry přežila, ale nemůžeme si dovolit, aby těmto kakaduům v následujících letech docházela potrava.“ Výsadba přesličníků tak bude pokračovat i přes zimní sezónu 2021, a to i na soukromých pozemcích, které se nachází v hnízdních biotopech kakaduů hnědohlavých. Dobrou zprávou je poměrně rychlý růst nově vysazených stromů. První kakaduy na nich ochránci zaregistrovali již pět let po vysazení.

Ničivý požár na Klokaním ostrově kakaduy hnědohlavé nevyhubil: už tu vyvádí nová mláďata

Úvodní foto: Aviceda/Wikimedia Commons

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..