Ničivý požár na Klokaním ostrově kakaduy hnědohlavé nevyhubil: už tu vyvádí nová mláďata

UVNITŘ VIDEO – Vážné obavy australských ornitologů o osud nejvzácnějšího černého druhu kakadua na světě se nenaplnil. Kakaduové hnědohlaví, kteří obývají Klokaní ostrov na jihu Austrálie, přežili ničivé požáry ze začátku letošního roku a zbylá populace se dokonce začala rozmnožovat. Podle zpravodajského serveru 7news.com.au se ochráncům podařilo při kontrole umělých hnízdních budek napočítat již 23 mláďat. Krátce po požárech to přitom vypadalo, že kakaduům hnědohlavým hrozí úplné vyhubení. Tři čtvrtiny z celkové divoké populace 370 ptáků totiž žilo v lesních oblastech, které lehly popelem. Část obsazených budek se přitom nachází v místech původních spálenišť.

Obnově populace vzácných papoušků napomáhá i fakt, že na místě spálených lesů začala růst nová vegetace. Nejen kakaduové, ale i klokani a další původní druhy zvířat si tak mohou po měsících strádání a přikrmování ze strany lidí shánět potravu sama. Klokaní ostrov ožil poté, co jej smáčely vydatné deště. Poprvé od února tak mohla Královská společnost pro prevenci před týráním zvířat (RSPCA) omezit přikrmování. Redakci serveru 7news.com.au to potvrdila manažerka RSPCA Melanie Lambertová, která koordinovala činnost dobrovolníků na Klokaním ostrově. Jenom díky nim se podařilo zachránit mnoho zvířat od smrti hladem. „Šokovalo mě, když jsem viděla tolik uhořelých nebo popálených zvířat,“ svěřila se novinářům.

Požáry na Klokaním ostrově ohrožují kakaduy hnědohlavé. Ti, co se zachrání, nemají potravu

Ostrovní zvěř udržovalo při životě 89 „krmelců“

„Nechat přeživší zvířata, aby se musela postarat sama o sebe v této spálené zemi bylo pro naši organizaci naprosto nepřijatelné,“ prohlásila Lambertová. Před čtyřmi měsíci tak začal boj o přežití těch zvířat, jimž požár nevzal to nejcennější – život. Dobrovolníkům koordinovaným organizací RSPCA se podařilo vybudovat 89 provizorních krmných míst, kam dodávali potravu pro různé druhy zvířat. Nyní jich funguje už méně než polovina, konkrétně 42. „Pokaždé, když jsme rušili nějaké krmné místo, to pro nás bylo důvodem k oslavě,“ svěřila se manažerka RSPCA. Již před požáry čelili kakaduové hnědohlaví nedostatku přirozené potravy, semen z šišek místních přesličníků, ale také úbytek vhodných hnízdních dutin.

Velkým problémem byly pro kakaduy vačice, které vybíraly jejich hnízda, ničily vejce a zabíjely mláďata. Zde se ukázalo, že všechno zlé je pro něco dobré. Vačice narozdíl od kakaduů totiž nemohly požáru ulétnout, a tak jejich populaci zdecimoval mnohem výrazněji než tomu bylo u papoušků. Vačice sice patří mezi původní obyvatele Klokaního ostrova, ale díky intenzivnímu zemědělství se zde přemnožily a začaly utlačovat další původní druhy. Ochránci přírody přišli poměrně rychle na řešení: u každého hnízdního stromu umístili na dolní část kmene vlnitý plech, na kterém se vačicím klouzají tlapky a proto nedokáží vylézt nahoru. Zároveň prořezali větve, které mohly vačicím sloužit jako „žebřík“.¨

Úvodní foto: naturalresources.sa.gov.au

Předchozí článek

Zoo ode dneška otevírají pro veřejnost pavilony, vnitřní expozice a restaurace. Jaká omezení trvají?

Dálší článek

Chovatelé sobě: u Litomyšle se bude koncem srpna „rožnit“, sjedou se kapacity z Česka i ciziny

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější