Zoo ode dneška otevírají pro veřejnost pavilony, vnitřní expozice a restaurace. Jaká omezení trvají?

Takřka jako před pandemií nového typu koronaviru mohou ode dneška fungovat zoologické zahrady. Návštěvníci již mohou nejen k venkovním pavilonům a expozicím, ale i do vnitřních pavilonů. Nadále však platí zpřísněná hygienická opatření, takže například u vstupu a výstupu do pavilonů, ale i všech vchodů a východů do zoo bude umístěna dezinfekce. Některá zoo ji nechají volně k dispozici a záležet bude na samotných návštěvnících, zda ji použijí, ale například pražská zoo podle ředitele Miroslava Bobka bude použitím dezinfekce podmiňovat vstup do pavilonů. Zlínská zoo zase zakáže jednu ze svých největších atrakcí – hlazení a krmení rejnoků.

Jak tedy budou vypadat nová pravidla pro návštěvníky zoo platná ode dneška? „Před vstupem do pavilonů bude povinná dezinfekce rukou, uvnitř povinné zakrývání úst, vyjma rodin rozestupy alespoň 2 m, regulace počtu osob v těchto vnitřních prostorách,“ popisuje například Miroslav Bobek za pražskou zoo. Všechny zahrady již mohou prodávat vstupenky přímo na pokladnách, i když nadále se doporučuje jejich nákup on-line. Zlínská zoo podpoří internetový prodej výhodnější cenou a delší platností vstupenek. Ode dneška také přestává platit vládní omezení, podle něhož mohlo zoo navštívit maximálně 150 lidí na jeden hektar její plochy denně (pro pražskou zoo to bylo např. 8 500 lidí denně).

Malé zoologické zahrady hrají o přežití. Pár tipů, jak jim můžete pomoci hned teď

Otevřít mohou i zoo, která neprodávala vstupenky online

Obnovený prodej klasických papírových vstupenek umožní otevřít těm zoologickým zahradám, které nemohly nebo nechtěly prodávat vstupenky online. Po více než dvou měsících se tak otevřou brány nejmladší zoo v Olomouckém kraji, Fauna parku v Lipové – lázních na Jesenicku. Zahrada využila přestávku pro dokončení naplánovaných stavebních úprav a otevření 25. května avizovala i prostřednictvím inzerátu, kterým hledala posily do stánků s občerstvením. Pro Fauna park je opětovné otevření zoo velmi důležité kvůli příjmům ze vstupného, občerstvení i suvenýrů. Bez něj měla problém pokrýt veškeré provozní náklady, zejména pak na krmivo pro zvířata. Zahradě ale pomohli někteří podnikatelé z regionu, kteří poskytli maso pro šelmy zdarma, apod.

I když ode dneška není nutné ve venkovních prostorách zoo nosit roušky, například pražská zoo je bude vyžadovat v případech, kdy se skupina nejméně dvou lidí přiblíží k další skupině nebo zaměstnanci zoo na vzdálenost kratší než dva metry. „Nebude však platit omezení na maximální počet 10 lidí ve skupině a povinná vzdálenost mezi lavičkami čtyři metry,“ upřesnil ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. A ani ve znovuotevřených restauracích, kam bude možné zajít i do vnitřních prostor, nebude provoz úplně stejný jako před zavedením vládních opatření proti šíření nového typu koronaviru. Konkrétně v Praze bude povinné použití dezinfekce před vstupem do restaurace a používání roušek mimo dobu konzumace jídla a pití.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..