Breaking News :

Novým předsedou Českého svazu chovatelů je Radek Novotný, který stojí za brněnskou výstavou Moravia

Kdo bude novým předsedou Českého svazu chovatelů? Do prosincové volby jde pět kandidátů

Česko zavádí možnost elektronických žádostí o registrační listy CITES, eurocitesy a permity. Papírové časem zruší

Umělá inteligence pomůže díky stovce záznamníků umístěných v pralese monitorovat ary zelené v Kostarice

Arové škraboškoví u soukromých chovatelů: ACTP je začala vyvážet, čtyři ptáci zamířili i na Slovensko

Osud zabavených arů kobaltových v Surinamu a Bangladéši vzbuzuje otázky. Ptáci zmizeli neznámo kam

ACTP vyvezla do Indie nejen ary škraboškové, ale taky ary kobaltové a amazoňany ohnivé. Nejbohatší rodině v zemi

Jak se Zoo Zlín podařilo odchovat dvojzoborožce indické? Prozradí kurátor Václav Štraub na přednášce 9. prosince ve Vlčí Habřině

Jaká je EXOTIKA 2023 v Lysé nad Labem? Vystavuje tukany, aratingy žluté či mutační lorie

EXOTA Olomouc 2023: Návrat ve velkém stylu. Překonala všechny předchozí ročníky

78 druhů exotů a poprvé i sovy a ledňáci: jak vypadala letošní výstava v Třebechovicích pod Orebem?

Dvacítka nevládních organizací tlačí na přísnější podmínky pro obchodování s druhy CITES I v Evropské unii

They’re back! Kennedy Darling, named to return to

Success humble is good not teacher failure makes you

The most Mid-South Farm on Gin Show in them March

Talent crisis gives Aaron Finch his Test-match chance

Malé zoologické zahrady hrají o přežití. Pár tipů, jak jim můžete pomoci hned teď

UVNITŘ VIDEA – Milionové ztráty kvůli uzavření svých areálů nesčítají pouze velké zoologické zahrady. Mnohem hůře jsou na tom menší soukromá zoo, za kterými nestojí jako zřizovatelé města nebo kraje. Tato zoo sice objemově přichází o méně peněz než velké zahrady, ale začíná jim zvonit hrana. V těchto dnech startuje hlavní sezóna, během níž do zoologických zahrad míří nejvíc návštěvníků. Bez vstupného a příjmů z občerstvení, suvenýrů a doprovodných služeb zahradám za chvíli dojdou peníze potřebné na nákup krmiva a pokrytí provozních nákladů. Jednotlivá zoo se proto snaží oslovit své příznivce s žádostí o pomoc. Rozjíždí předprodej vstupenek na dobu po 25. květnu, sponzoring a adopce zvířat a další akce.

Faunapark Lipová

Jesenického Faunaparku Lipová tradičně začíná hlavní sezóna o Velikonocích. Letos musel mít zavřeno, což ho jen na tržbách za vstupné, suvenýry a občerstvení připravilo o přibližně půl milionu korun. Víc než dvouměsíční uzávěra kvůli koronaviru představuje obrovský problém, proto Faunapark vypsal program adopcí zvířat a také předplácení služeb na dobu, kdy opatření proti šíření koronaviru pominou. „Momentální opatření nám ještě nedovoluje zahájit sezonu 2020. Vy nám s touto situací nicméně můžete pomoci – předplacením vstupného či ubytování s neomezeným datem,“ píše Faunapark na svém webu. „Kromě sponzoringu a materiání pomoci si můžete adoptovat některé z našich zvířátek,“ dodává s tím, že minimální částka za adopci vychází na 500 Kč.

„V případě Adopce částkou nad 1 000 Kč obdržíte děkovný list s fotografií adoptovaného zvířete a 2 volné vstupy do Faunaparku,“ upozorňují provozovatelé Faunaparku na svém webu. Doba trvání adopce je 12 měsíců a počítá se od následujícího měsíce po zaplacení částky na účet společnosti 205 570 373/0600 nebo v hotovosti při návštěvě Faunaparku. Nejmladší zoo v Olomouckém kraji přijímá i materiální pomoc v podobě krmiva pro zvířata, a to suchého pečiva, syrového masa, ovoce (čerstvého i sušeného), zeleniny a zrní. Uvítá i dřevěné hobliny, nebo slámu vhodné k podestýlce. Faunaparku lze pomoci i sponzorským darem – v tomto případě by měli dárci kontaktovat Dagmar Augustýnovou na telefonu 739 443 204.

Zoo Chleby

Středočeská Zoo Chleby u Nymburka známá především chovem unikátní vietnamské opice langura duka vyzvala své příznivce k několika druhům pomoci. Jednak je možné si adoptovat některé zvíře, přičemž minimální částka musí činit 500 korun. Adopce se uzavírají na počet měsíců, minimální doba je jeden měsíc. V případě adopce od 1 000 korun výše získá dárce volnou vstupenku pro jednotlivce do Zoo Chleby. Pokud si zájemce nechce vybrat konkrétní zvíře, může zaslat příspěvek na všechna zvířata v zoo. Vyplní částku ve formuláři pro adopci, ale neuvede v něm konkrétní druh zvířete. Zahrada rovněž nabízí předprodej vstupenek na dobu po svém otevření, a to jak jednorázových, tak permanentek. Lze je také věnovat jako dárek.

Další formou pomoci může být zakoupení zážitkových programů pro dospělé, děti a skupiny. Pro starší 18 let jde o Den ošetřovatelem v zoo, pro děti o Ošetřovatele Ekocentra junior, v němž jsou menší a méně nebezpečná zvířata a pro skupiny Kontaktní program v Ekocentru. V případě, že mají podporovatelé Zoo Chleby zájem zahradu sponzorovat jinak, mají se nejprve ozvat na adresu lektor@zoochleby.cz. Vyloučena není ani materiální pomoc v podobě krmiva pro zvířata, ale nejprve je třeba se se zoo domluvit, co konkrétně potřebuje.

Zoopark Zájezd

Další středočeský Zoopark Zájezd, který se pyšní největší sbírkou chameleonů v Evropě a patrně i na světě, vyzývá své příznivce, aby si kupovali poukazy na vstupenky, krmení zvířat a další zážitky na jeho webu. „Platit budou po celý rok, misky zvířátkům ale pomohou naplnit hned teď,“ vysvětlují provozovatelé. Při zakoupení vstupenky zoo zašle poukaz s jedinečným kódem elektronicky na e-mail. Taková vstupenka platí po celý rok. Zoopark Zájezd také vytvořil transparentní účet, na který mohou podporovatelé zaslat libovolnou částku. V době psaní tohoto článku na něm bylo 3 822 korun (účet byl otevřen 17. dubna). „Velmi si vaší podpory vážíme, každá koruna má pro nás smysl a pomáhá nám plnit misky zvířatům,“ vzkazují provozovatelé Zooparku Zájezd.

Zoopark se rovněž s dalšími menšími zoo připojil k výzvě 11 větších zoologických zahrad adresované vládě, v níž požadují možnost otevření svých areálů dříve než 25. května. „Po vládní zprávě o otevření zoo až na konci května jsme se spojili i s MVDr. Přemyslem Rabasem ze Safari Park Dvůr Králové, který s dalšími 10 velkými zoo také oslovil vládu s žádostí o dřívější otevření zoologických zahrad. Děkujeme ZOO Na Hrádečku, ZOO Dvorec, ZOO a Fantasy Golf Plasy, ZOO Tábor, ZOO Faunapark a dalším, že se také přidali a výzvu podpořili! Věříme, že společně se nám podaří urychlit otevření vnějších expozic zoo, které jsou závislé na návštěvnících, kteří se aktuálně mačkají v hobbymarketech a na farmářských trzích. Naděje tu je,“ uvedl Zoopark Zájezd na svém profilu na Facebooku.

Krokodýlí zoo Protivín

Specializovaná Krokodýlí zoo Protivín patří k těm málo zoologickým zahradám, které veřejnost nevyzývaly k finanční podpoře. Zahrada jednak získala příspěvek ministerstva životního prostředí na náklady spojené s nákupem krmiva (dostávají ho všechna licencovaná zoo v České republice a představuje 19 procent veškerých ročních nákladů na krmivo. Ministerstvo ho obvykle zasílá v druhé polovině roku, ale vzhledem k situaci tak učinilo dříve). Kromě toho se tato soukromá zoo zapojila i do programu Antivirus vypsaném ministerstvem práce a sociálních věcí, který má zabránit propouštění zaměstnanců v podnicích, které musely být kvůli opatřením proti šíření koronaviru dočasně uzavřeny.

„Antivirus v praxi – funguje – alespoň v Jihočeském kraji. Krokodýlí ZOO Protivín dnes obdržela první podporu v rámci programu Antivirus od Úřadu práce. Platí tedy to, co bylo slíbeno a zoo je schopna přežít další měsíc bez návštěvníků,“ upozornila na svém oficiálním profilu na Facebooku Unie českých a slovenských zoo a akvárií, jejímž plnohodnotným členem Krokodýlí zoo Protivín je. Zahrada jinak funguje jako před pandemií a návštěvníkům alespoň zprostředkovává fotografie a videa s krokodýly, aligátory a dalšími zvířaty.

Zoo Dvorec

Západočeská Zoo Dvorec jako jedna z prvních vyzývala své příznivce, aby jí zásobili potravinami pro zvířata. Podařilo se jí tak sehnat ovoce, zeleninu, rýži, těstoviny, pečivo či piškoty na dobu přibližně dvou týdnů provozu. „Nyní je však potřeba zabezpečit krmivo pro náročnější a choulostivější zvířata jako je např. hroch, antilopy, drápkaté opičky, jeřábi, pelikáni, ibisové, zoborožci, seriémy, plazy a maso pro šelmy. Pro ně je potřeba pořídit specializované granule, kašičky, ryby, hmyz, maso, hlodavce, seno, slámu, obiloviny. Toto krmivo v běžných obchodech nelze koupit. Dováží se od firem, které se zabývají distribucí a jsou našimi dlouholetými prověřenými dodavateli,“ vysvětlila zahrada. Nabízí proto dárkové poukazy na vstupné, předplacení zážitkových programů, adopci zvířat či klasický sponzoring.

„Náklady na provoz zoologické zahrady netvoří pouze pořízení krmiv, ale také náklady na pohonné hmoty, energie, nutnou údržbu, provozní náklady a v neposlední řadě také mzdy. Někdo se o zvířata musí postarat. Denní režie v tomto období činní cca 14 000 Kč,“ upozornila Zoo Dvorec. Výzvy nezůstaly nevyslyšeny a zahrada se mohla poměrně brzy pochlubit: „Obdrželi jsme dodávku speciálních granulí pro hrocha, antilopy, jeřáby, primáty. Kvalitní voňavé seno z Kaplice a Šumavy, krmný hmyz a hlodavci z Vodňan i z jiných zdrojů. Nedokážeme jmenovat všechny, protože je vás opravdu hodně. Všem vám moc děkujeme. Věříme, že společně zvládneme krizi překonat.“

Zoo a Fantasy Golf Plasy

Další menší zoologická zahrada z Plzeňska, která loni vystavovala pár arů hyacintových na Exotice v Lysé nad Labem, vyzývá své příznivce k zasílání sponzorských darů na účet 8477054002/2700 a adopci zvířat. „Další možností pomoci je zakoupení vstupenek a jiných balíčků z našeho e-shopu na webu www.pomahamezooplasy.cz,“ upozorňuje. Zahradě pomáhají i známé osobnosti. Například zápasník Karlos Terminator Vemola osobně dovezl maso pro šelmy a natočil i video, jak osobně krmí lvy.

„Vzhledem k tomu, že se jsme soukromá rodinná zoo, nedostáváme žádné státní dotace, ani jiné prostředky na provoz. Vše musíme uhradit ze svého. Jediný příjem máme ze vstupného, prodeje suvenýrů, případně darů od adoptivních rodičů. Na našich stránkách se můžete o naší Zoologické zahradě dozvědět více. K nahlédnutí jsou i výroční zprávy, kde se dozvíte kolik investujeme, jak financujeme provoz. Jsme nadšenci a děláme to s láskou ke zvířatům. Za každou pomoc a sdílení moc děkujeme,“ uzavírají provozovatelé Zoo a Fantasy Golf Plasy.

Zoo Na Hrádečku

Třetí malá západočeská zoologická zahrada z Horní Pěny u Jindřichova Hradce řeší dary od svých příznivců originálně. Odmítla zveřejnit číslo účtu pro případné sponzory a chce se se všemi případnými dárci vidět na živo. „Rádi řešíme vše osobně a ještě víc, když jde o podporu naší práce v zoo. Nemáme nikde uvedeno číslo účtu, a to z jednoho prostého důvodu – chceme být s každým, kdo nás podporuje, v kontaktu. Sice to obnáší mnoho práce, ale slušně a osobně poděkovat je pro nás nutnost. Nechceme přijímat nic od „anonymních“ dárců,“ vysvětlují provozovatelé zoo. „Všichni, kteří nám v těchto nelehkých dnech přispěli adopcí, finančně či materiálně si zaslouží naši pozornost a obdrží poštou poděkování a alespoň malé překvapení,“ dodávají.

Rovněž Zoo Na Hrádečku podpořila výzvu 11 větších zoo adresovanou vládě, která požaduje dřívější otevření areálů zoologických zahrad veřejnosti. „O dřívější otevření venkovních expozic žádají nejen zoo provozované městy, ale i ty privátní. V minulém týdnu jsme na toto téma osobně dávali rozhovor ČT 1. Dočkáme se?“ ptají se provozovatelé na svém webu. Také Zoo Na Hrádečku nabízí online předprodej vstupenek a nepohrdne ani materiální pomocí, zejména pak potravinami pro zvířata. „Vždy využitelné jsou pro nás např. tyto položky: seno, sláma, zrniny, ovoce, zelenina, větve z ořezů, apod.,“ upřesnila Zoo Na Hrádečku.

Papouščí zoo Bošovice přišla o veškeré příjmy, žádá své příznivce o pomoc

Úvodní foto: Faunapark Lipová

Předchozí článek

Z koronavirového deníku chovatele: generální úklid voliér, stěhování mladých araraun a revize lanek

Dálší článek

Dobrá zpráva: zoologické zahrady budou moci otevřít již od pondělí 27. dubna

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější