Dobrá zpráva: zoologické zahrady budou moci otevřít již od pondělí 27. dubna

Bezmála o měsíc dříve, než původně deklarovala vláda, budou moci otevřít své areály zoologické zahrady v České republice. Kabinet premiéra Andreje Babiše na svém včerejším zasedání změnil termíny rozvolňování opatření proti šíření nákazy novým typem koronaviru COVID-19 a z původního termínu otevření zoo – 25. května – slevil na 27. duben. Již od pondělí se tak budou moci otevřít všechny areály zoo, nikoli však pavilony a restaurace uvnitř areálů zahrad. Ministři tak vyslechli výzvu 11 velkých a několika menších zoologických zahrad, které upozorňovaly, že pokud by měly být uzavřeny i během května, jejich škody by se vyšplhaly na další desítky milionů korun.

Pro návštěvníky budou v zoologických zahradách platit zvýšená hygienická opatření. Nutností bude rouška, zahrady opatří své vstupy a další veřejně přístupná místa dezinfekcí na ruce. Konkrétní podmínky si musí stanovit sama zoo ve spolupráci se svým zřizovatelem, případně krizovým štábem daného města či obce. Například do olomoucké zoologické zahrady proto ve čtvrtek zašel na osobní inspekci primátor města Mirek Žbánek. „Město nedělá neuvážené kroky, proto nepřipustíme, aby bylo otevřeno dříve, dokud se zde nebudou lidé cítit dostatečně komfortně a zároveň bezpečně. Po dohodě s vedením zoo, zahrada sestavujeme nutný hygienický plán, píše scénář režimových opatření tak, aby nebyli návštěvníci vystaveni riziku nákazy. Ten poté předloží Krizovému štábu,“ uvedl primátor.

Malé zoologické zahrady hrají o přežití. Pár tipů, jak jim můžete pomoci hned teď

Pavilony a restaurace v zoo až od 25. května

Olomoucká zoo kvůli hygienickým opatřením změní i svůj návštěvnický řád. Změny se mají týkat systému nákupu vstupenek, gastro provozu, dezinfekce, nošení roušek, pohybu po areálu a dalších opatření. „Kromě návštěvního řádu budou informovanost zajišťovat sociální sítě, webové stránky, přímo v areálu informační cedule, rozhlas a leták, který každý návštěvník obdrží u vstupu,“ informoval olomoucký magistrát na svém webu. Na otevření hned v pondělí se chystá pražská zoologická zahrada, která se s několika dalšími zoo nepřidala k výzvě vládě, aby se návštěvníci mohli dostat do areálů zoo dříve než 25. května. „Termíny, které vláda ohlásila minulý týden, se před chvílí zcela zásadně změnily a otevřít venkovní prostory zoologických zahrad bude možné již v pondělí 27. dubna. Náš zřizovatel si přeje, abychom této možnosti využili, a tak i Zoo Praha otevře nikoli 25. května, ale hned po víkendu,“ informovala zoo na své oficiální stránce na Facebooku.

Od 25. května, kdy se měly původně otevírat venkovní areály zoologických zahrad, bude možní v zoo navštěvovat i vnitřní pavilony a také restaurace. Od tohoto data by totiž v celé zemi měly být otevřeny i klasické restaurace, hospody a bary. Informace o dřívějším otevírání českých zoo přichází ve chvíli, kdy zpoza Atlantského oceánů došly nepříznivé zprávy o nákaze exotických zvířat novým typem koronaviru. V newyorské Bronx Zoo se touto nemocí nakazili lvi a tygři. Koronavirus se u nich projevil kašlem a ztrátou zájmu o žrádlo. Příznaky však podle informací amerických médií ustupují a zvířata již začala znovu žrát. Stát New York ale hlásí i dva případy nákazy domácích koček koronavirem.

Úvodní foto: Blanka Martinovská, Olomouc.eu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..