Dnes se poprvé otevírají zoo, ale jen některé. Vstupenky pouze online a maximálně 150 lidí na hektar denně

Za značně omezených pravidel dnes otevírají své areály zoologické zahrady. Podle vládního nařízení mohou návštěvníky pustit pouze do venkovních prostor, pavilony a další vnitřní expozice, ale také restaurace, budou nadále (až do 25. května) uzavřeny. Zájemci o návštěvu zoo by také měli pamatovat na to, že vstupenku si u vchodu do zahrady nekoupí, lze ji sehnat pouze online. Zoo navíc omezují počet denních návštěvníků, takže například do Zoo Praha se nedostane více než 8 500 lidí denně (vládou nařízené omezení je 150 návštěvníků na jeden hektar plochy zoo denně). A jiné zoo zůstávají uzavřeny, protože nedokáží zajistit internetový prodej vstupenek. To se týká například Papouščí zoologické zahrady v Bošovicích na jižní Moravě.

„Z prvotního nadšení o otevření zoologických zahrad přichází velké zklamání. Vláda sice povolila otevření zoologických zahrad, ale ve svém Usnesení č. 453 toto prakticky znemožnila. Pravidla pro provoz zahrnují, mimo jiné, prodej pouze online vstupenek, což není v našich silách do pondělí 27. dubna zvládnout. Prodej vstupenek přímo na pokladně zoo je zakázán. Vzniklá situace nás všechny velice mrzí a doufáme, že se nám ji podaří brzy vyřešit. O znovuotevření naší zoo vás budeme informovat,“ uvádí Papouščí zoo na svém webu i Facebooku. Ve stejné situaci se nachází Faunapark Lipová-lázně v Jeseníkách. Ten nejprve odsunul otevření na 1. května, protože počítat dřívějším vládním nařízením, že zoo zůstanou uzavřena až do 25. května mezitím chtěl využít čas na stavební úpravy.

Dobrá zpráva: zoologické zahrady budou moci otevřít již od pondělí 27. dubna

Internetový prodej vstupenek je pro menší zoo je problém

Krátce poté, co Faunapark zveřejnil informaci, že se návštěvníkům otevře v pátek 1. května, tuto informaci stáhl. „Je nám líto, ale nejsme schopni splnit podmínky nařízené vládou, proto nemůžeme otevřít, jak jsme původně zamýšleli. Prosíme o sdílení a děkujeme za pochopení,“ vysvětlili jeho provozovatelé. Hlavním důvodem je nařízení o online prodeji vstupenek. Kvůli němu zůstane uzavřena i západočeská Zoo Dvorec. „Po prvotním nadšení a šance na vyslyšení našich požadavků jsme opět v situaci, která nám neumožňuje otevřít. Dle Usnesení vlády č. 453 o možnosti otevření zoo od 27. 4. 2020 nejsme schopni splnit tyto podmínky,“ upozorňuje. „Neumíme si představit, že návštěvníci, kteří nemají internet nebo Facebook, přijedou natěšeni do zoo a my bychom je nesměli vpustit. Nemáme zájem obcházet nařízení vlády a hledat kličky, jak to udělat.“

Naopak středočeská Zoo Chleby se do online prodeje vstupenek pustila. Zájemci musí na jejích internetových stránkách vyplnit formulář a zaslat platbu za vstupenky na účet. U vstupu do zoo se pak musí prokázat kódem zaslaným od zoo a v případě, že jim nedorazí, avízem od banky, že zadaná platba byla vyřízena. Internetový prodej vstupenek je zatím zkušební do čtvrtka 30. dubna, poté jej zahrada vyhodnotí a případně vylepší. Ode dneška má být otevřena i západočeská Zoo Plasy a online prodej vstupenek spustila i Zoo Na Hrádečku, která se kvůli němu spojila s jindřichohradeckou společností Dastax a využila její e-shop pro prodej fotoobrazů. Středočeský Zoopark Zájezd si dokonce vyvinul svůj vlastní systém pro online prodej vstupenek. „Denní kapacitu danou usnesením vlády jsme vloni překročili jen 6x, takže věříme, že se k nám i teď vejdete. Kapacita pro náš areál vychází na 595 lidí za den,“ informuje.

Malé zoologické zahrady hrají o přežití. Pár tipů, jak jim můžete pomoci hned teď

Úvodní foto: Zoo Zlín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..