Na Korsice vybili obchod se zvířaty kvůli ptačí chřipce. Nakažená byla drůbež i exoti

Francie je další zemí, která se v těchto dnech potýká s případy nákazy ptačí chřipky typu H5N8 v chovech drůbeže, ale zaznamenala také první ohnisko v obchodu se zvířaty. Nacházelo se v zahradnictví a chovatelských potřebách v Bastii, největším přístavním městě na Korsice v departmentu Haute-Corse. „Poté, co se ministr zemědělství Julien Denormanie dozvěděl o tomto případu vysoce patogenní influenzy ptáků, propojil útvary ministerstva a národní referenční laboratoř a rozhodl se vyhlásit k 17. listopadu v celé oblasti vysoký stupeň rizika přenosu H5N8,“ uvedl server UrduPoint.com. Na ohnisko nákazy se přišlo kvůli vysoké úmrtnosti drůbeže v obchodě, kde se prodávali rovněž exotičtí ptáci. Média však nezmiňují konkrétní druhy.

„Všichni ptáci byli usmrceni,“ uvedlo francouzské ministerstvo zemědělství s tím, že šlo o 575 kusů drůbeže a okrasných ptáků. Okolo ohniska veterináři vyhlásili ochranné pásmo, v němž evidují všechny chovy drůbeže a sledují zdravotní stav ptáků. Kmen ptačí chřipky izolovaný na Korsice je shodný s tím, který byl již dříve zjištěn v Nizozemsku a poté i ve Velké Británii, Německu a Dánsku. Není přenosný na člověka, ale v Nizozemsku podle české Státní veterinární správy zjistili již první případ ptačí chřipky typu H5N1, kterou se člověk může nakazit. Od 29. října, kdy se v Evropě prokázal první letošní podzimní případ ptačí chřipky, bylo objeveno již 18 ohnisek, a kromě výše jmenovaných států nemoc zasáhla i Švédsko. Polovina případů se týká Německa.

Ohniska ptačí chřipky H5N8 už hlásí kromě Nizozemska také Velká Británie a Německo

Bruggy preventivně vychytaly labutě

Všechna známá ohniska ptačí chřipky u našeho západního souseda se nachází na západě nebo severu země, dostatečně daleko u českých hranic. Soustředí se do míst, kudy migrují tažní vodní ptáci, kteří jsou přenašeči této nemoci. V některých zemích začali preventivně chránit volně žijící okrasné vodní ptáky. Například v belgických Bruggách pochytali všechny labutě žijící na vodních kanálech ve městě a soustředili je do velkých stanů, kde se o ně budou starat do doby, než vlna ptačí chřipky pomine. Pochytání velkých ptáků nebylo jednoduché. Radnice nejprve vyhlásila na pět dní zákaz přikrmování labutí a vyhladovělí ptáci poté ochotněji šli vstříc chytačům, kteří jim házeli kousky pečiva. Záchranné centrum se nachází mimo město a daleko od vodních ploch, aby se předešlo zavlečení nákazy.

Že jde o dobrý nápad, potvrzuje případ nalezené mrtvé labutě v anglickém hrabství Londonderry, která byla pozitivně testována na přítomnost H5N8. Británie nedávno ohlásila také nález uhynulého sokola s pozitivním testem na ptačí chřipku, který se objevil v hrabství Limerick. V jihozápadní Anglii pak ptačí chřipce padly za oběť tři divoké husy. Všechny země s prokázaným výskytem ptačí chřipky typu H5N8 varovaly prostřednictvím svých veterinárních správ chovatele drůbeže a dalších druhů ptáků před možností nákazy od divokých ptáků. Stejně jako česká Státní veterinární správa doporučují krmit a podávat pitnou vodu v zastřešené části chovného zařízení a eliminovat možnost přímého kontaktu s divokými opeřenci například zasíťováním výběhu.

Úvodní foto: Wikimedia Commons / CDC / Dr. Erskine Palmer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..