Indonésie opět řeší případ papoušků pašovaných v plastových lahvích. Tentokrát jde o lorie

UVNITŘ VIDEO – Další otřesný případ pašování papoušků v pet lahvích řeší indonéská policie. Sedm desítek opeřenců zabavili vyšetřovatelé při kontrole loni kotvící ve městě Fakfakt ve východoindonéském regionu Papua. Nález ohlásila samotná posádka, která zjistila, že se z jedné velké krabice, již loď převážela, ozývají hlasy živých ptáků. Policisté napočítali 64 živých a 10 mrtvých papoušků, ve všech případech šlo o lorie tříbarvé (novoguinejské). Ti pocházejí z Nové Guineje a okolních ostrovů. Posádka neměla s pašovanými exoty nic společného a vyšetřovatelé netuší, jaká měla být cílová destinace zásilky, uvedl pro agenturu AFP mluvčí místní policie Dodik Junaidi. Proto také dosud nebyl nikdo zatčen.

Lory tříbarvý je v Indonésii chráněný, právě kvůli velmi častému nelegálnímu odchytu a obchodování na černém trhu s domácími mazlíčky. Podle Elizabeth John z nevládní organizace Traffic, jež se zabývá nelegálním obchodováním s divokými zvířaty v jihovýchodní Asii a Oceánii, se indonéské úřady snaží s pašeráky bojovat, nasazují odposlechy, ale málokteří pachatelé skončí před soudem a za mřížemi. Indonésie je přitom co do počtu ročně odchycených a pašovaných ptáků smutným lídrem nejenom v regionu, ale i celosvětově. Hůře je na tom už jenom Brazílie. Nelegálně odchycení ptáci putují do zahraničí, ale i na tradiční domácí ptačí trhy, které existují v každém větším indonéském městě.

Drastický způsob pašování se neustále opakuje

Vlastnictví vzácného exotického ptáka je v Indonésii určitým stavovským symbolem. Kromě papoušků se pašeráci soustředí i na pěvce, s nimiž se potom jejich majitelé účastní tradičních soutěží, a také na zoborožce. Pet lahve pro pašování papoušků se v Indonésii používají docela často. V roce 2015 byl v indonéském přístavu Tanjung Perak u města Surabaja zadržen pašerák, který se snažil převézt čtyřiadvacet kriticky ohrožených kakaduů žlutolících napěchovaných v pet lahvích s oddělanými víčky. Muž podle indonéských médií cestoval lodí z provincie Jižní Sulawesi do Surabaji a v přístavu přiznal dovoz jednoho kakadua žlutolícího a jednoho dalšího papouška. Ze zabavených ptáků stresující zážitek přežilo jen devět papoušků.

K podobnému případu došlo v roce 2018 na ostrově Ambon v souostroví Moluky. Pracovníci Centra ochrany přírody Moluk (BKSDA) objevili při noční kontrole automobilu v přístavu Hunimua 19 kakaduů moluckých převážených v rourách od potrubí. Několik ptáků v době razie vykazovalo slabost a patrně by nepřežili delší transport lodí do cílové destinace. O dva roky dříve zatkla policie poblíž obce Rangranga v regionu Jižní Halmahera na Severních Molukách čtyři Filipínce, kteří převáželi 212 papoušků. Mezi pašovanými exoty převládali eklekti různobarví, jichž zadržení muži převáželi 150. Na pašerácké lodi bylo zajištěno také 53 kakaduů bílých, tři loriové žlutohřbetí a jeden lorikul. Papoušci byli nastrkaní do plastových trubek pro odpad.

Úvodní foto: FakFak Marine Police, Indonesia

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..