Hejno arů kobaltových britského chovatele Harryho Sissena skončilo ve veřejné zoo

UVNITŘ FOTO – Jediní arové kobaltoví chovaní ve Velké Británii, které si do země v 80. letech minulého století propašoval tamní soukromý chovatel Harry Sissen z tehdejší Jugoslávie, skončili ve veřejné zoologické zahradě Paradise Park v Cornwallu. Celkem 12 vzácných papoušků obývá nově vybudovanou šestici voliér veřejně přístupnou návštěvníkům. Paradise Park uvedl, že se papoušků ujal poté, co se ukázala „naléhavá potřeba změnit jejich životní situaci“. Hejno bylo jediné svého druhu v Británii a jeho zachování bylo podle zoo „kritické“. Vedle původně dovezených ptáků jde také o jejich odchovy, protože ary kobaltové se podařilo Harrymu Sissenovi rozmnožit. U chovatele ale ptáci nepobili moc dlouho, zabavili mu je celníci.

„Když bylo zjištěno, že ptáci původem z Brazílie byli do země propašováni, zabavili je celníci a úřady pro spotřební daň a od té doby ptáci žili v ústraní,“ uvedl mluvčí Paradise Parku. „Jsme hrdí na to, že jsme jediným útočištěm ve Spojeném království, kam byli tito ptáci umístěni.“ Podle kurátora parku Davida Woolcocka jde o významné ptáky, protože jde o druh ohrožený ztrátou přirozeného prostředí, lovem a nelegálním obchodem s divokými zvířaty. „Budoucí plány s těmito nádhernými ptáky mohou zahrnoval reintrodukci do jejich původního prostředí jako součást většího ochranářského projektu zaměřeného na zachování druhu,“ dodal kurátor. Paradise Park je teprve čtvrtou zoo v Evropě po Loro Parque (Kanárské ostrovy), Zoo Praha (Česká republika) a Zoo Paira Daisy (Belgie), kde lze ary kobaltové spatřit veřejně. Na získání arů kobaltových se podílela organizace World Parrot Trust.

Nové voliéry pro ary kobaltové v Paradise Parku v britském Cronwallu (Foto: Paradise Park)

Jak se arové dostali do Británie?

Harry Sissen o svém pašování arů kobaltových do Británie mluvil v roce 2017 na tehdejším V.I.P. setkání chovatelů ve středočeských Kozovazech. Pro tehdy osmasedmdesátiletého chovatele šlo o poslední veřejné vystoupení. Sissen si chtěl ary kobaltové přivézt do Británie legálně, ale protože si na všechny tyto ptáky v zajetí činí nárok brazilská vláda a ve spolupráci s úřady evropských zemí to nešlo, nepodařilo se mu takový převoz zajistit. Rozhodl se tedy, že je do Británie propašuje nelegálně. „Upravil jsem si k tomu auto, kterému jsem vyndal nádrž a místo ní jsem umístil černou bednu na ary. Papoušci jsou ve tmě klidní a neozývají se. Jenže jsem musel vyřešit, co s nádrží. Provizorně jsme tedy dali kanystr s hadičkami na místo spolujezdce a takovým způsobem jsme vždycky přejeli hranice,“ popsal účastníkům setkání v Kozovazech.

Sehnat další ary kobaltové se ale ukázalo být téměř nemožné. Navíc brzy po cestě z Jugoslávie provedli na Harryho farmě razii celníci. „Vytáhli mě z postele a zabavili všechny dražší ptáky. Skoro všechny voliéry zůstaly po jejich návštěvě prázdné,“ neskrýval Harry Sissen ani po letech emoce. Ačkoli získal drtivou většinu ptáků legálně, soud jej odsoudil na několik let do vězení a uložil mu souhrnnou pokutu 180 tisíc liber. Takovou sumu Harry Sissen neměl, proto se úřady rozhodly zkonfiskovat jeho chovatelskou farmu a vydražit ji za oněch 180 tisíc dolarů. „Naštěstí ji koupil můj vnuk, který prodal své podíly v cenných papírech. Farma je teď tedy oficiálně psaná na něj,“ prozradil před šesti lety Harry Sissen, který vedle vzácných arů choval i aratingy žluté nebo kakaduy palmové.

Kurátorka Loro Parque Márcia Weinzettl v Česku: v Kozovazech přednášela o arech kobaltových

Foto: Paradise Park Cronwall

Předchozí článek

Soukromí chovatelé v Austrálii chtějí pomoci se záchranou neofémy oranžovobřiché

Dálší článek

Jak fungují pozitivní seznamy zvířat v zemích EU, kde už platí: Slovinsko chce zakázat ary, kakaduy i amazoňany

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější