Jak fungují pozitivní seznamy zvířat v zemích EU, kde už platí: Slovinsko chce zakázat ary, kakaduy i amazoňany

UVNITŘ SEZNAM – Pouze 31 druhů papoušků chce povolit pro zájmový chov ve Slovinsku tamní vláda. Minulý týden předložila k veřejnému připomínkovému řízení návrh pozitivního seznamu zvířat, který obsahuje výhradně ty druhy domácích a exotických zvířat, jejichž chov by byl povolen soukromým majitelům. Pokud by návrh prošel, ve Slovinsku by už nebylo možné soukromě chovat žádný druh ary, prakticky žádný druh kakadua s výjimkou kakadua růžového a korely chocholaté a všechny amazoňany kromě modročelého a žlutolícího. Omezení by se dotklo i menších druhů papoušků, například z agapornisů by šlo chovat jen růžohrdlé, škraboškové a fišeri, z aratingů pak sluneční, jendaje, zlatočelé a nandeje.

Negativní seznam zakazuje všechny černé druhy kakaduů

Návrh seznamu se na vládních internetových stránkách objevil 26. května a okamžitě vyděsil tamní chovatele. Podle Urši Križman, chovatelky arů ze slovinského Kojevce, se chovatelé připravují na velkou právní bitvu se státem. „Do hry vstupují naši právníci, ale soudní pře mohou trvat léta!“ stěžuje si Križman. „Všichni z toho šílíme. V ptácích, vybavení a voliérách jsou veškeré moje celoživotní úspory, a dokonce i dlouhodobé bankovní půjčky,“ podotýká chovatelka, v jejímž zařízení jsou například arové zelení nebo arakangy. Připomínkové řízení k návrhu pozitivního seznamu zvířat potrvá 30 dní, poté ministerstva zemědělství a životního prostředí vypořádají podněty a prováděcí vyhlášku zveřejní ve sbírce zákonů.

Chovatelé zatím nevědí, kdy by měly pozitivní seznamy zvířat ve Slovinsku platit. Podle Urši Križman by se tak mohlo stát již začátkem července. Druhy, které nebudou na seznamu a chovatelé je dosud vlastnili, si sice budou moci ponechat, ale musí oddělit samce od samic a zmezit tak jejich rozmnožování. Ptáky také nebude možné nijak přemisťovat (například na výstavy), ani je prodávat. U původního chovatele budou moci pouze dožít. Zároveň Slovinsko připravilo i negativní seznam zakázaných druhů, který obsahuje zvířata, která se nesmí v žádném případě v soukromých chovech vyskytovat. Z papoušků jsou v něm všechny druhy černých kakaduů, nestor kea a kaka, ara kobaltový, ara tyrkysový a ara škraboškový. Fakticky se ale zákaz týká i všech druhů, co nejsou na pozitivním seznamu.

Příslušná novela zákona platí už od roku 2021

Oba seznamy nespadly „z nebe“, navazují na novelu zákona o chovu zvířat z roku 2021, po jejímž přijetí následovalo dvouleté přechodné období, během něhož měla ministerstva zemědělství a životního prostředí připravit návrhy na konkrétní pozitivní i negativní seznam zvířat pro zájmový chov. Výčet druhů na seznamech se může měnit. Konkrétně u pozitivního seznamu zvířat lze doplnit jakýkoli druh, pokud u něj lze prokázat, že nepředstavuje zvláštní ohrožení pro lidský život nebo zdraví, nepředstavuje riziko pro biologickou rozmanitost a ochranu životního prostředí, je možné zvířatům tohoto druhu snadno zajistit welfare ve smyslu zajištění odpovídajících životních podmínek a péče s přihlédnutím k jejich základním fyziologickým, etologickým a ekologickým potřebám a že je dostatek veřejných informací o životních podmínkách a péči o exempláře tohoto druhu v zajetí.

„Podnět na změnu seznamu povolených druhů zvířat může podat právnická nebo fyzická osoba, která návrh s odborným odůvodněním zašle ministerstvu veterinární medicíny, které obdržený podnět k vyjádření zašle odborné radě pro ochranu zvířat,“ uvádí slovinská vláda na svém webu vedle aktuálních informací o pozitivním a negativním seznamu zvířat ve Slovinsku. Národní pozitivní seznamy zvířat dosud přijalo osm členských zemí Evropské unie a Evropská komise na podnět Evropského parlamentu připravuje zadání veřejné soutěže na zhotovitele studie potřebnosti a proveditelnosti celounijních pozitivních seznamů zvířat. Česká ministerstva zemědělství a životního prostředí se k takovému záměru staví negativně.

Začala celostátní podpisová akce proti pozitivním seznamům zvířat EU. Kde a kdy se můžete připojit?

Image by Freepik

Předchozí článek

Hejno arů kobaltových britského chovatele Harryho Sissena skončilo ve veřejné zoo

Dálší článek

„Bílý černý“ kakadu dlouhozobý překvapil fotografa v západní Austrálii. Jedná se o leucismus

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější