„Bílý černý“ kakadu dlouhozobý překvapil fotografa v západní Austrálii. Jedná se o leucismus

UVNITŘ GALERIE – Vzácného bíle zbarveného kakadua dlouhozobého, který bývá přirozeně černý, vyfotografoval ornitolog Mike Collins v západoaustralském Margaret River. Ukončil tak dohady mezi milovníky ptáků z regionu, kteří tvrdili, že spatřili netypicky barevného černého kakadua, aniž by k tomu měli nějaké důkazy. Sérii snímků unikátního ptáka zaslal autor koordinátorovi australského záchovného programu pro kakaduy dlouhozobé Samu Ryckenovi, který potvrdil, že jde opravdu o tento druh. „Na detailech jeho ocasu můžete vidět, že má velký bílý panel s černou špičkou na konci, což potvrzuje, že jde o kakadua dlouhozobého,“ řekl Rycken zpravodajskému serveru ABC. „Také je vidět jeho podlouhlý zobák, který je pro tento druh typický.“

Kakadu dlouhozobý, kterému se česky také říká bělouchý, je zařazen mezi kriticky ohrožené druhy. V přírodě zbývá jen 10 tisíc jedinců a jejich počty neustále dramaticky klesají. Vyfotografovaný pták má znaky leucismu, tedy bílé peří tam, kde by mělo být přirozeně černé, ale nejde o albína, protože ten by musel být kompletně bílý s červenýma očima a světlými pařáty. Leucismus ještě umocňuje vzácnost tohoto jedince. „Podle mého názoru připadá leucistní gen tak na jednoho ptáka ze 30 tisíc,“ míní Sam Rycken. „Takže by se dalo říct, že tento je rozhodně jediný svého druhu,“ dodává. Leucismus je způsobený mutací genů, která brání vývoji pigmentu. U některých druhů ptáků může taková odlišnost vést k tomu, že jsou leucistní jedinci vykázáni z hejna a žijí osamoceně.

Nejde o první případ bíle zbarveného černého kakadua

„Mohou být zranitelnější predátory, protože jsou nápadní a v některých případech si ani nenajdou vhodného partnera, s kterým by se mohli spářit, protože někteří ptáci mají odpor k jedincům s tak odlišným zbarvením,“ vysvětluje Sam Rycken. „Leucismus také může způsobit horší kvalitu peří a za extrémní situace bránit létání.“ Mike Collins bíle zbarveného kakadua dlouhozobého viděl několikrát, než se mu podařilo pořídit dobrý snímek. „Poprvé jsem byl trochu zaskočený a nevěděl jsem, co to je, i když se pohyboval mezi ostatními černými kakaduy,“ popsal fotograf. „Snažil jsem se pořídit nějaké záběry, ale vyletěl na strom a jediné, co se mi podařilo udělat, byly rozmazané bílé obrázky, něco na způsob lochnesské příšery,“ směje se.

Když se leucistní kakadu objevit o týden později na stejném místě poblíž ptačího koupaliště, Mike Collins byl připraven. „Stalo se to o týden nebo dva později,“ vzpomíná fotograf. „Vzhledem k tomu, že místo, kam se kakaduové chodí koupat, je hned před mým obývacím pokojem, kde mám fotoaparát v pohotovostním režimu, abych zachytil všechny ptáky, kteří tam přiletí, byl jsem připraven.“ Není to poprvé, co se v Austrálii objevil divoce žijící leucistní černý druh kakadua. V roce 2019 vyfotografoval strakatě zbarveného kakadua havraního ornitolog Johnny Prefum v západoaustralském Bunbury poblíž Perthu. Podobně zbarveného ptáka pozorovali ornitologové o několik měsíců dříve v Bedfordale, přes 150 km severně od Bunbury.

Australské ornitology i veřejnost nadchl mutační kakadu havraní se žlutým peřím

Úvodní foto: Mike Collins / ABC

Předchozí článek

Jak fungují pozitivní seznamy zvířat v zemích EU, kde už platí: Slovinsko chce zakázat ary, kakaduy i amazoňany

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 9. až 11. června 2023

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější