Začala celostátní podpisová akce proti pozitivním seznamům zvířat EU. Kde a kdy se můžete připojit?

Od tohoto týdne se mohou chovatelé a majitelé domácích mazlíčků připojit k protestní akci proti záměru několika aktivistických organizací zavést v Evropské unii jednotné pozitivní seznamy zvířat, které by bylo možné zájmově chovat. Lobbistům za zavedení takových seznamů se podařilo loni na podzim přesvědčit Evropský parlament, aby svým usnesením požádal Evropskou komisi o vypracování studie proveditelnosti takového seznamu. V osmi zemích EU již národní pozitivní seznamy zvířat existují a vedly například k tomu, že v Nizozemsku bude od 1. ledna 2024 zakázaný chov křečíků džungarských a Roborovského, ve Francii je u každého druhu papouška určeno, od jakého počtu exemplářů je nutné speciální povolení a ve všech zemích je zakázáno chovat šelmy a primáty, včetně drápkatých opiček.

Co to je pozitivní seznam a jak funguje?

Pozitivní seznamy zvířat obsahují výčet druhů zvířat, která mohou lidé chovat v domácnosti nebo v zájmovém chovu. Seznamů může existovat více, některé země je rozdělují na savce a nesavce, určují přesné výčty druhů terarijních zvířat (např. Belgie) anebo celé rody či třídy. Důležité je, že druhy zvířat, které se na seznamech nevyskytují, už není možné v zajetí chovat, množit, obchodovat s nimi a jakkoli je přepravovat (tedy ani vystavovat). Pokud někdo před přijetím seznamů taková zvířata vlastnil, může si je ponechat pouze tzv. na dožití. Tedy oddělit samce od samic, aby se nemohla množit, a nesmí s nimi nijak nakládat kromě toho, že si je ponechá do jejich skonu. V podstatě jde o stejné podmínky, jaké EU stanovila u druhů zapsaných na celounijní seznam nepůvodních invazních druhů.

O vzniku celoevropských pozitivních seznamů zvířat ještě nebylo rozhodnuto. Evropská komise nyní vybírá ve veřejném řízení agenturu, která pro ni vypracuje studii proveditelnosti, která by měla odpovědět a otázku, zda jsou vůbec nějaké celounijní pozitivní seznamy zvířat potřeba. Ačkoli české úřady tuto myšlenku odmítají, nelze brát situaci na lehkou váhu. Co můžou chovatelé, ať už organizovaní nebo neorganizovaní, proti vzniku celoevropských pozitivních seznamů zvířat udělat? V České republice vznikla podpisová akce, jejíž ambicí je získat desítky či stovky tisíc podpisů a motivovat chovatele z dalších členských států EU, aby podobnou podpisovou akci zorganizovali také. Cílem je sesbírat milion podpisů, díky nimž by se Evropská komise protestem chovatelů musela zabývat.

Je potřeba celoevropský pozitivní seznam zvířat? Evropská komise se chystá zadat studii

Kde můžete podepsat protest proti pozitivním seznamům?

Podpisové archy si můžete stáhnout a vytisknout z webu Českého svazu chovatelů, který je garantem podpisové akce. Nebo svůj podpis můžete připojit na speciálních podpisových místech na vybraných chovatelských burzách. Tato místa budou označena žlutým plakátkem s logem „STOP pozitivním seznamům“. Chybět nebudou ani na hlavních chovatelských výstavách, jako je EXOTIKA Lysá nad Labem nebo EXOTA Olomouc, připravují se i podpisová místa v ústředí ČSCH a ve vybraných zoologických zahradách. Seznam podpisových míst bude zveřejněn na stránkách ČSCH a zveřejní ho i server Ararauna.cz. Protest mohou podepisovat i vaši známí a nechovatelé. Podmínkou je, že podepisující musí být plnoletý a dohledatelný podle uvedené adresy bydliště.

Pokud se rozhodnete této akci pomoci a sami si stáhnete a vytisknete petiční arch, a jakmile jej zaplníte podpisy, oskenujte jej a zašlete e-mailem na adresu jan.potucek@ararauna.cz. Papírový originál s ponechte pro pozdější předání organizátorům podpisové akce. Pro chovatele exotického ptactva jsou garanty podpisové akce tito zástupci Českého svazu chovatelů a Klubu přátel exotického ptactva (KPEP):

Unie českých a slovenských zoologických zahrad nesouhlasí se vznikem pozitivních seznamů zvířat EU

Úvodní foto: Ararauna.cz

Předchozí článek

Letohradský zámek rozšiřuje stálou expozici papoušků, do oranžerie pořídil kakadua inka

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 2. až 4. června 2023

5 Comments

  • jsem tu jelikož odkaz na Facebooku sdílela Liga Libe. Jestli je to jak téma zbraní, tak bych čekal že, zakazující strana: Nic o zvířatech neví, to co chce zakázat odůvodní nějakým uvěřitelným nebezpečím („jsou invazivní“ a v případech může být i pravda – ale každá lež má trochu pravdy), a taky emocionální manipulace (nějaký smutný příběh jak „chovaný bengálský tygr snědl holčičku“) nebo dokonce ne-argumenty typu: „Na co byste potřeboval „X“ druh zvířete?“ pořiďte si psa. (Nevím jestli jsem blízko, nechovám zvířata, a o petici slyším poprvé – ale klidně se rád přidám)

  • Chovu exotických plazů se věnuji od dětství. Nikomu neubližiji, nikoho neohrožuji. Pokud nechce EU potlačovat svobody jednotlivce, neměla by poslouchat hysterické aktivisty na úkor odborníků v oboru

  • Zakázané zvieratá bude ešte možné chovať, ale nesmú ich rozmnožovať ani predávať ?

    • Ano, ti, co je budou vlastnit před přijetím pozitivních seznamů, si je můžou nechat na dožití. Musí oddělit páry a nesmí je přemisťovat ani prodávat. Tedy ani na výstavy, apod.

  • Takze by bolo vhodne aby sa aktivisti prestali rozmnozovat a zacali zit oddelene od svojich partnerov(iek).

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější