Letohradský zámek rozšiřuje stálou expozici papoušků, do oranžerie pořídil kakadua inka

Pět nových druhů papoušků, mořské akvárium s 30 druhy ryb a korály z Indického oceánu a imitaci australského Královského kaňonu obsahuje nově zrekonstruovaná oranžerie, kterou minulý týden otevřeli v zámeckém parku východočeského Letohradu. Doplňují tak veřejně přístupné voliéry s papoušky, o které se stará místní Klub chovatelů exotického ptactva. Oranžerie obsahuje i řadu zajímavých exotických druhů rostlin, například strelicie královské. Nová vnitřní voliéra pro australské druhy papoušků zaujme zdařilou imitací skály, kterou vytvořili autoři interiéru Rákosova pavilonu v pražské zoologické zahradě. Nejvzácnějším obyvatelem voliéry je kakadu inka, kterého v České republice nevlastní žádná zoologická zahrada.

„Máme tady 16 ptáků pěti různých druhů. Asi nejzajímavější je kakadu inka, pokud máme zjištěno, doposud ho žádná registrovaná zoo v Česku nechová. Návštěvníci ho mohou vidět pouze u nás. Chtěli jsem mít něco výjimečného,“ přiblížil Zdeněk Tomka, člen městské rady Letohradu a zároveň i místní chovatelské organizace, která pečuje o papoušky v zámecké zahradě. Oranžerie přímo sousedí s voliérami, které v zámeckém parku vznikly v letech 2010 až 2011 na místě bývalých veřejných záchodků a chovatelé v nich pečují zejména o jihoamerické druhy, jako jsou arové a amazoňani, ale také o kakaduy růžové. Vedle nich je výběh pro bílé klokany. Voliéry obsahují celkem šest venkovních výletů s vnitřními zálety a technickým zázemím.

V pelhřimovské Děkanské zahradě zahnízdily ararauny, které se podařilo dopárovat díky veřejné sbírce

Žádost o evropské dotace vyšla až napotřetí

Osazenstvo venkovních voliér tvoří arové ararauny, arové marakány, papoušci patagonští, aratingové sluneční, kakaduové růžoví a kakaduové žlutočečelatí. V minulosti zde byli papoušci červenokřídlí, papoušci královští, rosely penant, rosely pestré nádherné a další ptáci. Venkovní výlety jsou zepředu chráněny skleněnou stěnou, která chrání papoušky před dravci, ale také před vandaly. Zámecký park je totiž volně přístupný a na papoušky se může přijít podívat kdokoli zcela volně a zdarma. Proto je místo i pod dohledem bezpečnostních kamer. Projekt volně přístupných voliér připravovali místní chovatelé společně s městem zhruba pět let. Původní záchodky zde přestaly fungovat v roce 2005. Výstavba voliér a jejich zázemí vyšla zhruba na milion korun, z toho 600 tisíc přispělo město a 300 tisíc Pardubický kraj.

Výrazně nákladnější byla rekonstrukce zámecké oranžerie a revitalizace zahrady, o kterou město usilovalo posledních deset let. Evropskou dotaci město získalo až na třetí pokus a stavební práce začaly na podzim 2021. Celkové náklady na oba projekty dosáhly 30 milionů korun, z toho dvě třetiny představovaly dotace. Rekonstrukce samotné oranžerie vyšla na téměř 18 milionů korun a probíhala v rámci partnerského projektu Nimptsch, která spojuje Letohrad s partnerským polským městem Niemcza. V Polsku z evropských dotací opraví historickou baštu a postaví dětské hřiště ve středověkém stylu. Letohradská oranžerie je veřejnosti otevřena denně od 13:00 do 17:00 hodin, kromě pondělí. O prázdninách pak denně od 9:00– do 11:00 a od 12:00 do 17:00, opět kromě pondělí.

Otevřel se nový Zoopark Nehvizdy u Prahy, specializuje se zejména na ptáky

Ararauna.cz připravuje reportáž z návštěvy zámeckých voliér a oranžerie v Letohradě

Úvodní foto: Nimptschnasspojuje.cz

Předchozí článek

Rodina Jana Nedělníka redukuje unikátní sbírku amazoňanů, ponechá si jen některé druhy

Dálší článek

Začala celostátní podpisová akce proti pozitivním seznamům zvířat EU. Kde a kdy se můžete připojit?

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější