Otevřel se nový Zoopark Nehvizdy u Prahy, specializuje se zejména na ptáky

UVNITŘ FOTO – Nový zoopark ve středních Čechách v bezprostřední blízkosti Prahy otevřel v neděli tamní chovatel a místní zastupitel za Starosty a nezávislé (STAN) Jiří Glatt. Vedle zoologické zahrady Chleby, která funguje od roku 1997 jde o další veřejně přístupný chov exotických zvířat v této části Středočeského kraje. Zajímavý je v tom, že se specializuje především na ptáky. A i když jde zejména o okrasné vodní ptáky, zástupce brodivých, kachen či hrabavých, najdou se zde i papoušci. Těch je v Zooparku Nehvizdy pět druhů, z toho nejzajímavější je jistě kakadu inka. Nechybí zde ale ani papoušci červenokřídlí, korely chocholaté, andulky vlnkované a agapornisové hnědohlaví. Celkem je v Nehvizdech k vidění 120 druhů zvířat, z toho 100 druhů ptáků, 17 druhů savců a tři druhy želv.

„Celý život pracuji v zemědělství, chovám koně a mnoho dalších zvířat zde v Nehvizdech. Děti ze školky, školy i dětských skupin ví, že zvířátek máme opravdu hodně, protože za nimi chodí. A již v příštím roce bude náš zoopark otevřen i široké veřejnosti,“ představoval se Jiří Glatt veřejnosti při loňských komunálních volbách, v nichž kandidátka STAN zvítězila a majitel nehvizdského zooparku se stal členem finančního výboru a stavební komise místního zastupitelstva. Chovu zvířat se věnuje dlouhodobě, kromě ptáků se zaměřuje na miniaturní koně a koně plemene barokní pinto. Je také členem kontrolní a revizní komise zapsaného spolku Svaz chovatelů koní barokní pinto a členem výboru zapsaného spolku Asociace chovatelů miniaturních koní.

Zoopark je dostupný příměstskými autobusy z Prahy

Jiří Glatt je také členem Klubu přátel exotického ptactva (KPEP), od kterého loni získal putovní pohár Svatopluka Vlasáka za rok 2021 za odchov sokolíků malých. V zooparku chová také několik druhů sov, ale nejvíce je okrasných kachen a také ibisů, volavek a čápů, jejichž chov není vůbec jednoduchý. Venkovní expozice těchto opeřenců jsou zasíťované, aby jednak chovaní ptáci neulétli, ale také kvůli nežádaným „návštěvám“ divokých vodních ptáků, kteří se nejvíce podílí na šíření ptačí chřipky. Vedle individuálních návštěvníků zoopark zajišťuje také vzdělávací programy pro mateřské, základní a střední školy. Pro návštěvníky je v hlavní sezóně od dubna do října otevřen denně od 10 do 18 hodin, mimo sezónu od listopadu do března od 10 do 15 hodin.

Vstupné pro dospělé činí 180 korun, děti od tří do 18 let zaplatí 140 korun. Pro děti do tří let, seniory nad 70 let, ZTP a jejich doprovod je vstup zdarma. Mimo sezónu od listopadu do března dospělý zaplatí 140 korun, děti od tří do 18 let 100 korun. Zoopark je možné navštívit i se psem, který musí být na vodítku. Vstupné za psa je celoročně 100 korun. Dětské skupiny o deseti účastnících zaplatí v hlavní sezóně vstupné 100 korun za dítě a doprovod je zdarma, mimo sezónu vyjde taková vstupenka na 70 korun a doprovod je opět zdarma. Nehvizdský zoopark nabízí i permanentky na 15 vstupů, které vyjdou na 1800 korun. Cestu do Nehvizd je možné podniknout nejen autem, ale také příměstskými autobusy z Prahy nebo vlakem. Areál zooparku se nachází v Pražské ulici 326, hned za místním skateparkem.

Středočeský Zoopark Zájezd otevřel nový tropický skleník. Ukáže v něm vzácné exoty

Úvodní foto: Josef Zavoral

Předchozí článek

Ara nebo amazoňan? V havířovském parku našli kostru ulétlého papouška s CITES kroužkem

Dálší článek

Invazní aratingové se stali oficiálním zvířetem San Franciska. Ve finále porazili lachtany

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější