Středočeský Zoopark Zájezd otevřel nový tropický skleník. Ukáže v něm vzácné exoty

UVNITŘ GALERIE – Zcela nový tropický skleník, který doplňuje pavilon Latinská Amerika, otevřel těsně před koncem starého roku středočeský Zoopark Zájezd. Návštěvníci v něm mohou aktuálně obdivovat čtyři nové druhy plazů, v blízké době je ale doplní i drobní exoti z Jižní Ameriky, na jejichž dovoz se tento zoopark dlouhodobě specializuje. „V dohledné době plánujeme expozici doplnit o tangarovité pěvce, kteří rovněž spadají do zoogeografické oblasti Jižní a Střední Ameriky. Díky svému menšímu vzrůstu sem perfektně zapadnou,“ věří kurátor zooparku Jiří Marek. Tropický skleník by měli zabydlet pitpit škraboškový (na úvodním snímku), tangara sametová či květomil modrý, který připomíná kolibříka.

Nově otevřený skleník je osazen rostlinami z Jižní a Střední Ameriky. „Snažili jsme se dodržet původ rostlin tak, aby odpovídal regionu a docílit tak co největší autenticity. Časem se rostliny rozrostou a expozice bude ještě více zelená, což se bude jistě líbit jak jejím obyvatelům, tak i návštěvníkům,“ doplňuje Marek. Na stěnách skleníků se objevují anolisové jeskynní, zvláštní leguánovití ještěři původem z Kuby. Tam se vyskytují v okolí vápencových jeskyní. Kvůli životu v temném prostředí je jejich pigment redukován a není tak snadné je v členitém skleníku objevit. Co do velikosti pak jsou největšími obyvateli skleníku bazilišci zelení, kteří dorůstají téměř metrové délky.

Galerie: Daniel Koleška a Jindřich Pavelka

Nejen tropický skleník, ale i nová expozice sovic sněžných

Bazilišci skvěle šplhají a rádi tráví čas na větvích nad vodní plochou. Pokud se cítí ohroženi, dokážou vyvinout neskutečnou rychlost, díky které doslova přeběhnou i přes vodu. Proto se jim anglicky říká „Jesus Christ lizard“. Třetím ještěřím obyvatelem skleníku je polychrus mramorovaný. Jeho zbarvení sestává z mnoha odstínů různých barev, podobně jako u chameleonů. Jedná se o opravdový unikát, protože tento druh byste v jiných českých zoo hledali marně. Uprostřed skleníku v jezírku zoopark chová tropickou želvu klapavce mexického, který pochází ze Střední Ameriky. Obývá menší vodní toky a jezírka, v nichž hledá bezobratlé, menší rybky nebo dokonce mršiny. Tuto želvu u nás chová pouze Zoopark Zájezd.

Menší středočeská zoologická zahrada na Kladensku vznikla v roce 2006 a veřejnosti se otevřela o tři roky později. Od roku 2010 má licenci od ministerstva životního prostředí a zařadila se tak mezi zhruba dvacítku oficiálních zoo u nás. Zoopark Zájezd se specializuje na chov menších primátů, terarijních zvířat a drobných exotů. Chová ale například i sovice sněžní, kterým nedávno otevřel novou expozici, na niž zahradě přispělo i statutární město Kladno. Pyšní se také největší sbírkou chameleonů na světě. Zoopark Zájezd je otevřen denně i přes zimní sezónu, kdy jej mohou zájemci navštívit od 10 do 16 hodin. V roce 2021 do této zoo zavítalo rekordních téměř 72 tisíc návštěvníků.

Galerie: Daniel Koleška

Úvodní foto: Jindřich Pavelka, Zoopark Zájezd

Předchozí článek

Ohnisek ptačí chřipky v Česku rapidně přibývá, za poslední týden je jich šest

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 6. až 8. ledna 2023

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější