Ohnisek ptačí chřipky v Česku rapidně přibývá, za poslední týden je jich šest

UVNITŘ MAPY – Přelom roku přinesl nebývalý nárůst počtu odhalených ohnisek ptačí chřipky v České republice. Od 29. prosince do včerejšího dne jich Státní veterinární správa potvrdila šest, z toho dvě v Moravskoslezském kraji a po jednom v Plzeňském, Ústeckém, Středočeském a Královéhradeckém kraji. Jsou mezi nimi jak velké komerční chovy drůbeže, tak soukromé malochovy o několika slepicích. Mediálně nejpropíranějším případem je komerční chov nosnic z Brodu nad Tichou na Tachovsku, kde se nachází téměř 750 tisíc slepic a v němž se nemoc prokázala v jedné ze tří chovných hal. Veterináři tak postupně usmrcovali 220 tisíc nosnic a musí zlikvidovat několik milionů vajec. Nakonec se nemoc projevila ve všech halách a utraceny budou všechny slepice.

Největší ohnisko v historii Česka

Zrekapitulujme si ale všechna nová ohniska nemoci pěkně popořádku. 29. prosince vyšetření ve Státním veterinárním ústavu Praha potvrdilo výskyt ptačí chřipky typu H5N1 v malochovu slepic v Kunčicích pod Ondřejníkem na Frýdeckomístecku. Šlo opravdu o malý chov o devíti slepicích, z nichž šest krátce před Vánoci uhynulo. Chovatel to veterinářům nahlásil 23. prosince. „Přeživší kusy vykazovaly klinické příznaky. Veterinární inspektoři na místě uskutečnili šetření, nařídili předběžná opatření a odeslali vzorky k vyšetření. Zbývající tři kusy byly v průběhu vánočních svátků v souladu s legislativou utraceny,“ informovala SVS s tím, že jenom za prosinec šlo o osmé odhalené ohnisko ptačí chřipky v České republice.

30. prosince vyšetření uhynulých nosnic potvrdilo ptačí chřipku v komerčním velkochovu slepic v Brodu nad Tichou na Tachovsku. „Důvodem k odebrání vzorků a zahájení šetření ze strany veterinárních inspektorů byla skutečnost, že chovatel ve spolupráci se soukromým veterinárním lékařem nahlásil náhlý zvýšený úhyn drůbeže v jedné ze tří hal. V chovu byla ihned přijata předběžná opatření k zamezení šíření nákazy,“ uvedla SVS s tím, že pokud se nemoc v dalších halách neprokáže, tamní nosnice budou ušetřeny utracení. Mezitím se ale nemoc dostala do všech hal, a tak bude nutné postupně zlikvidovat celý chov. Jako ve všech předchozích případech z loňského a začátku letošního roku šlo o ptačí chřipku typu H5N1 přenosnou na člověka.

První letošní případ je ze Sedlčan

Rovněž 30. prosince nahlásila zvýšený úhyn slepic majitelka malochovu v Ostravě-Bartovicích. Z celkového počtu 21 ptáků jich uhynula třetina. Na Silvestra bylo potvrzeno, že jde o ptačí chřipku H5N1, takže zbývající slepice z chovu musely být utraceny. Šlo o dvacáté a zároveň poslední prokázané ohnisko ptačí chřipky v České republice za rok 2022. Pro ostravské chovatele papoušků i přespolní účastníky tamních ptačích burz to znamená, že se do začátku února budou muset obejít bez chovatelských trhů. Ochranná pásma okolo ohniska nákazy totiž zahrnují celou Ostravu a tudíž znemožní pořádání lednových burz ve Slezské Ostravě. Naopak Fauna trhů by se to nemělo dotknout, protože v lednu se stejně nekonají.

První letošní případ ptačí chřipky odhalila SVS na Nový rok ve velkochovu krůt Farma Druhaz ve středočeských Sedlčanech. „Na farmě se nachází v jedné z hal více než 1000 kusů krůt v porážkové hmotnosti, v dalších halách pak dalších 12 000 kuřat na maso. Chovatel nahlásil úhyn několika desítek krůt. Veterinární inspektoři na místě uskutečnili šetření, nařídili mimořádná veterinární opatření a odeslali vzorky k vyšetření do Státního veterinárního ústavu, které následně potvrdilo ptačí chřipku H5N1. Všechna drůbež bude v souladu s legislativou utracena,“ konstatuje SVS. Veterináři navíc prošetří, zda provozovatel dodržoval všechna preventivní opatření proti zavlečení nákazy do chovu, včetně používání dezinfekčních rohoží u vchodů do chovných hal.

Ptačí burzy pokračují, ale bez drůbeže a holubů

2. ledna nahlásil úhyn šesti z celkového počtu 13 slepic majitel malochovu z Velké Bukoviny na Děčínsku. „Také zde vyšetření ve Státním veterinárním ústavu potvrdilo ptačí chřipku H5N1.Na hospodářství byla přijata opatření s cílem zamezit šíření nákazy. Zbývající kusy byly v úterý 3. ledna utraceny,“ informovala SVS. V ochranném desetikilometrovém pásmu zvýšeného dozoru se nachází například Česká Kamenice či Kamenický Šenov, samotný Děčín se nachází těsně za jejich hranicemi. Toto ohnisko by nemělo narušit pořádání žádné znám chovatelské burzy. Pro Ústecký kraj jde o první prokázaný případ ptačí chřipky od loňského ledna, kdy se nemoc objevila v malochovu drůbeže v lounské části Blažim.

Zatím poslední prokázané ohnisko ptačí chřipky veterináři potvrdili v obci Kozojedy na Jičínsku v Královéhradeckém kraji. Majiteli drobnochovu uhynulo 13 z 27 slepic. „I zde byla potvrzena ptačí chřipka H5N1, byla přijata opatření proti šíření nákazy. Zbývající drůbež byla utracena,“ dodala SVS. Relativně blízká Sobotka, kde se konají chovatelské Fauna trhy, ale nebude tímto ohniskem ohrožena, protože se nachází přes 20 kilometrů vzdušnou čarou od místa nákazy. Pro všechny ptačí burzy v České republice ale platí zákaz vystavování a prodeje drůbeže včetně holubů. Na exotické ptactvo se tento zákaz nevztahuje. Až do odvolání mají být všechny chovy drůbeže v celé republice uzavřené do vnitřních prostor nebo alespoň ohrad, aby se minimalizoval kontakt s divokými ptáky.

Image by tawatchai07 on Freepik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..