V pelhřimovské Děkanské zahradě zahnízdily ararauny, které se podařilo dopárovat díky veřejné sbírce

UVNITŘ VIDEO – Necelé dva roky poté, co se Nadačnímu fondu Pelhřimovsko podařilo získat díky veřejné sbírce samici ary ararauny, která vytvořila pár se samcem chovaným ve veřejných voliérách v Děkanské zahradě v Pelhřimově, tito papoušci poprvé zahnízdili. Začátkem ledna samice snesla první vejce. I když je podle chovatele Libora Růžičky neoplozené, samotný fakt, že ptáci zahnízdili, je velmi pozitivní zprávou. Pětiletý samec ararauny totiž do dubna 2021 žil ve voliéře sám a začal se kvůli tomu škubat. Chovatel ale neměl prostředky a to, aby mu pořídil dospělou družku a požádal proto o pomoc Nadační fond Pelhřimovsko, za nímž stojí společnosti Proofest a God Service Spedition.

Nadační fond vypsal předloni na jaře sbírku, do níž lidé přispěli částkou 30 tisíc korun. Dospělou sedmiletou samici ary ararauny však nakonec Libor Růžička získal bezplatně od dárců ze severních Čech. Ochočený papoušek pocházel z restaurace u Liberce, kde dělal společnost hostům. Za částku vybranou ve sbírce proto Libor Růžička zakoupil další papoušky, kteří obohatili veřejně přístupné voliéry v Děkanské zahradě v Pelhřimově – pár arů malých. Nejde o jediné papoušky v Děkanské zahradě, komplex 13 voliér obsahuje i kakaduy bílé, amazoňany velké, žaky velké, papoušky patagonské, aratingy sluneční, pyrury červenobřiché, papoušky královské, alexandry velké, rudohlavé a čínské, rosely pestré, agapornise škraboškové, kakariki rudočelé a křepelky čínské.

Nahoře voliéry, dole sklad nářadí a veřejné WC

Nové voliéry a jejich zázemí nechalo v roce 2006 vybudovat město Pelhřimov, ptáky pořídil na vlastní náklady a stará se o ně Libor Růžička. Samotná Děkanská zahrada představuje unikátní městský park, který existuje již od roku 1603 a papoušci zde bývali i dříve, ale chovné zařízení již nevyhovovalo dnešním standardům (ptáci se museli na zimu stěhovat do altánu děkana F.B.Vaňka). Nové voliéry jsou veřejně dostupné všem návštěvníkům zahrady, zázemí je ale pro veřejnost uzavřeno. „Prosíme, buďme k hnízdícím papouškům v Děkanské zahradě laskaví, ohleduplní a dopřejme jim u voliéry klidné prostředí,“ žádá návštěvníky Nadační fond Pelhřimovsko, který na své facebookové stránce zveřejnil video s oběma araraunami v hnízdní budce s vejcem.

Voliéry v pelhřimovské Děkanské zahradě jsou víceúčelovým objektem, který je částečně podsklepený. Pro město Pelhřimov ho postavilo místní Projekt centrum NOVA. Dům má půdorys částečného kruhu, přičemž nadzemní část slouží pro papoušky a jejich zázemí, zatímco podzemní podlaží je samostatné a částečně funguje jako veřejné WC a částečně jako sklad zahradního nářadí technických služeb. Podobnou podívanou jako v Pelhřimově nabízí obdobné veřejně dostupné voliéry v zámecké zahradě ve východočeském Letohradě. Chovné zařízení vzniklo přestavbou veřejných záchodků a od roku 2011 se o něj stará místní Klub chovatelů exotického ptactva. V šesti voliérách je po páru arů araraun, arů marakán, kakaduů růžových, papoušků patagonských a rosel pestrých nádherných.

Úvodní foto: Nadační fond Pelhřimovsko

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..