Ministerstvo zemědělství: žádný pozitivní seznam zvířat pro zájmový chov v EU zatím nevzniká

Žádnou konkrétní podobu zatím nemá případný pozitivní seznam druhů zvířat, jejichž zájmový chov by byl povolen v členských zemích Evropské unie. Na dotaz serveru Ararauna.cz to uvedlo české ministerstvo zemědělství. Ve stejném smyslu se již začátkem týdne vyjádřilo i ministerstvo životního prostředí. Usnesení Evropského parlamentu z listopadu loňského roku vyzvalo Evropskou komisi, aby zvážila vytvoření pozitivního seznamu zvířat, které by bylo možné vlastnit v zájmovém chovu. Zvířata, která by na seznamu chyběla, by mohla u chovatelů dožít, ale už by se nesměla rozmnožovat a nesmělo by se s nimi obchodovat.

Vznikne celoevropský seznam povolených zvířat, které bude možné chovat v zajetí?

Legislativní návrh neexistuje, jen se vede diskuse

„Usnesení Evropského parlamentu vyzývá Evropskou komisi k vytvoření pozitivního seznamu pro zájmové chovy zvířat. Komise svoje stanovisko k tomuto usnesení zatím nezveřejnila. V rámci diskuzí na různých úrovních EU se řešila potřeba takového seznamu, ne však jeho případná konkrétní podoba,“ sdělil serveru Ararauna.cz mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. Zavedení pozitivního seznamu zvířat pro zájmový chov zvířat podle něj přináší řadu otázek, které je nutné před jeho přijetím zodpovědět. „V současné době nemáme informace o tom, že by byl legislativní návrh pozitivního seznamu pro zvířata v zájmovém chovu připravován, nebo zahrnut do připravované revize právních předpisů týkajících se dobrých životních podmínek zvířat EU,“ dodal Bílý.

Evropský parlament přišel s návrhem vytvoření pozitivního seznamu zvířat poté, co se na něj s peticemi obrátily tři nevládní organizace na ochranu zvířat z tří západoevropských zemí. „Stávající právní předpisy členských států týkající se obchodu s volně žijícími a exotickými zvířaty a jejich chovu jsou roztříštěné a nejednotné a často nepokrývají celou živočišnou říši, neboť se zabývají především savci, zatímco opomíjejí velké skupiny ptáků, plazů, obojživelníků, hmyzu a okrasných ryb, které jsou v současné době hojně zastoupeny v obchodě se zvířaty určenými k zájmovému chovu, a v případě vypuštění mohou představovat nebezpečí pro původní druhy a ekosystémy,“ uvedli europoslanci v odůvodnění svého listopadového usnesení.

Evropská komise chce povinné registrace všech chovů zvířat, chovatelé jsou proti

Evropská komise si má vyhodnotit, zda to má smysl

Parlament proto uvedl, že zvažuje výhody evropského pozitivního seznamu, který by reguloval obchod s volně žijícími a exotickými zvířaty a omezil jejich zájmový chov, jak se uvádí v peticích, které obdržel. „Bereme na vědomí výzvu některých členských států, aby byl vytvořen celoevropský pozitivní seznam za dodržení dobrých životních podmínek chovaných zvířat; v této souvislosti vyzýváme Komisi, aby provedla posouzení dopadu přidané hodnoty a proveditelnosti vytvoření takového seznamu, a to za použití vědecky podloženého souboru kritérií pro určení druhů vhodných pro zájmový chov, a aby provedla pečlivou analýzu různých kritérií, která jsou už uplatňována ve vnitrostátních pozitivních seznamech, za účelem stanovení nejúčinnějších kritérií, která by mohla být případně přijata pro účely pozitivního seznamu pro celou EU na základě osvědčených postupů členských států, stávajících zkušeností a získaných poznatků,“ píše Evropský parlament ve svém usnesení.

Evropská komise má také na žádost Evropského parlamentu vytvořit studii, která by analyzovala otázku důsledného a včasného provádění akčního plánu EU proti obchodování s volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami. Podle vyjádření Jana Šímy, ředitele odboru druhové ochrany a implementace mezinárodních závazků českého ministerstva životního prostředí, však z usnesení Evropského parlamentu nevyplývá žádné zadání, aby Evropská komise připravila návrh směrnice nebo nařízení, které by obsahovalo pozitivní seznam zvířat povolených k zájmovému chovu v členských zemích EU. „Usnesení Evropského parlamentu pouze nabádá k vypracování studie, která by smysluplnost právního zakotvení „pozitivních seznamů“ na úrovni EU vyhodnotila,“ uvedl Šíma na dotaz serveru Ararauna.cz.

Proti povinné registraci chovů ptáků v EU přišlo do Bruselu 1922 připomínek, stovka i z Česka

Image by rawpixel.com on Freepik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..