Proti povinné registraci chovů ptáků v EU přišlo do Bruselu 1922 připomínek, stovka i z Česka

Do páteční půlnoci zaslali chovatelé z celé Evropské unie ve veřejné konzultaci k návrhu novely evropského zákona o zdraví zvířat na 1922 připomínek. Své argumenty proti plánovaným povinným registracím všech chovů zvířat, a zvláště pak ptáků, sepsaly i desítky chovatelů z České republiky. Nelíbí se jim, že by zákon zavedl další složitou administrativu, a především by zakázal transport ptáků mezi jednotlivými chovy, pořádání ptačích burz a výstav. Původní úmysly EU byly jistě pozitivní: zabránit opakujícím se epidemiím ptačí chřipky, které napadají drůbeží farmy v celé Evropě. Návrh zákona ale dostatečně nerozlišuje mezi komerčními a zájmovými chovy, ani nestanuje, od jakého počtu chovaných zvířat by byly registrace povinné.

Češi poslali čtvrtý největší počet připomínek

Zdaleka nejvíc připomínek proti návrhu zákona přišlo z Belgie, celkem 787, což tvoří plných 41 procent všech podnětů. Z České republiky se konzultace zúčastnilo 105 subjektů a jednotlivých chovatelů, ze Slovenska pak osm. Češi byli v rámci konzultace zákona čtvrtí nejaktivnější po Belgičanech, Nizozemcích a Slovincích. Drtivou většinu připomínek psali individuální chovatelé (takřka 90 procent). „Pokud bude prosazena navrhovaná změna, řada lidí o chov zvířat přestane mít zájem, což bude mít velice negativní dopad na výchovu a vzdělávání dětí. Už nyní je neustále zmiňována neochota dětí opustit pohodlí svého pokoje a „jít ven“ a stále jen nebýt na telefonech, herních konzolích či počítačích,“ píše například český chovatel a pedagog Adam Bura.

Stanislav Kulanda z Okresní organizace Českého svazu chovatelů v Příbrami upozorňuje na absurditu některých nařízení v návrhu zákona. „Pod záminkou zdánlivě dobrého úmyslu, omezuje, znepříjemňuje a prakticky likviduje poctivou práci celých generací chovatelů, kteří za své peníze, ve svém volném čase, s vynaložením své práce a lásky ke zvířatům udržují a rozvíjejí genofond celé řady plemen domácích zvířat, z nichž mnohá jsou velmi vzácná a existenčně ohrožená. Bez vzájemné výměny, nákupu a prodeje chovných zvířat mezi chovateli z různých zemí Evropy je chov většiny z nich téměř vyloučen. Omezeny by byly i vzájemné kontakty mezi chovateli a mezinárodní výstavy,“ varuje.

Evropská komise chce povinné registrace všech chovů zvířat, chovatelé jsou proti

Zájmové chovy nepředstavují riziko, upozorňují chovatelé

Podle Marka Fily, několikanásobného Mistra Evropy v chovu holubů, je návrh zákona příliš tvrdý a vůči zájmovým chovům zbytečný. „Nikdy v minulosti jsem nezaznamenal případ, kdyby se nějaká infekce rozšířila od drobnochovatelů nebo z nějaké chovatelské výstavy, vždy to bylo buď z komerčního chovu, nebo z volné přírody. Chov zvířat v zájmových chovech je totiž na mnohem vyšší úrovni, jak co se týče krmení, zoohygienických a veterinárních podmínek, tak i osobního přístupu chovatele. Pokud návrh tohoto zákona vstoupí v platnost, bude to mít zásadní vliv na likvidaci mezinárodních chovatelských výstav a na silnou redukci už tak prořídlé chovatelské obce,“ míní.

Na stejný fakt upozornili i zástupci ZO ČSCH Exotáři Východní Čechy, kteří napsali: „Česká republika v posledních letech čelila několika vlnám epidemie ptačí chřipky. Tato nemoc zasáhla výhradně komerční farmy drůbeže (slepice, kachny, husy). Žádné ohnisko ptačí chřipky se nikdy nenacházelo v zájmovém chovu papoušků a jiných exotických ptáků. (…) V České republice neexistuje žádný licencovaný komerční chov papoušků a dalších exotických ptáků, zato hobby chovatelů jsou zde tisíce, ne-li desetitisíce. Všichni tito chovatelé by byli povinnou registrací chovů dotčeni a byli by omezeni na svých právech.“

220520_ZO ČSCH Exotáři Vých… by Jan Potůček

Co se bude dít s návrhem zákona dál?

Petr Vopálka z Českého klubu agapornisů upozorňuje na důležitou roli výstav, které by byly přijetím zákona ohroženy. „Chovatelství posiluje vztah ke zvířatům a tím i k přírodě a životnímu prostředí. Výstavy jsou pak prostorem pro setkávání těchto lidí, kde si předávají své zkušenosti a snaží se prezentovat své chovy. Současně jsou pak zvířata prezentována široké veřejnosti, která opět navazuje k nim pozitivní vazby a vztah,“ píše s tím, že výstavy exotů nepředstavují žádné zdravotní riziko. „Připravovaný zákon přinese jedině náročnou až likvidační byrokracii, kde výsledkem bude konec většiny hobby chovatelů, vymizení spousty druhu zvířat z evropských chovů. Skončí většina klubu a spolků. Konec výstav jak národních. tak mezinárodních. Na toto vše je napojeno spousta výrobců a prodejců krmiv…,“ doplňuje Martin Chocholouš z Českého klubu chovatelů amadin Gouldové.

Co se bude dít s návrhem novely evropského zákona o zdraví zvířat? Příjem podnětů do veřejné konzultace skončil 20. května, nyní je musí příslušný výbor vyhodnotit a vypracovat závěr pro Evropskou komisi (všechny připomínky v rámci veřejné konzultace můžete najít zde). Ta může připomínky vzít v úvahu a návrh zákona upravit, nebo je nebude reflektovat, ale v tom případě musí říci, proč. Z návrhu legislativního procesu k tomuto zákonu vyplývá, že Evropská komise by chtěla finální verzi návrhu schválit ještě ve druhém čtvrtletí letošního roku, tedy do konce června. Termín ale může ohrozit velké množství připomínek, jejichž zpracování bude určitou dobu trvat. I kdyby nakonec zákon prošel v současném znění, jednotlivé členské státy EU si k němu mohou vymoci výjimky.

USA chtějí zavést přísnější pravidla pro chov ptáků. Nad čtyři páry bude nutná licence

Blue cloth photo created by fabrikasimf – www.freepik.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..