USA chtějí zavést přísnější pravidla pro chov ptáků. Nad čtyři páry bude nutná licence

Významné legislativní změny pro chovatele ptáků ve Spojených státech chystá tamní federální ministerstvo zemědělství. Podle návrhu nových pravidel pro chov ptáků by měli všichni chovatelé, kteří mají více než čtyři páry, mít speciální licenci od ministerstva. Vyhláška pamatuje i na prodejce a vystavovatele ptáků, ale také na přepravní společnosti a na zájmové chovy. Zavádí například povinný welfare, zakazuje přepravu neopeřených a neodstavených mláďat, která sama nedokáží udržet tělesnou teplotu a zajištění přístupu k hlubší vodě pro vodní a brodivé ptáky chované v zajetí. Jde o podmínky, které již v roce 2020 po federálních úřadech požadovaly některé nevládní organizace.

Změny by se neměly týkat chovů hospodářských zvířat, tedy drůbežích farem, ale také zájmových chovů, jejichž majitelé prodejem ptáků nevydělají více než 500 dolarů ročně (v přepočtu 12 500 korun). Všechny ostatní chovy nad čtyři páry ptáků by musely žádat ministerstvo o speciální licenci, která platí tři roky. Podobná pravidla už platí pro chov savců, a tak ministerstvo počítá s tím, že pokud by šlo o smíšené chovy, kdy majitel má savce i ptáky, a savce chová na základě již dříve vydané licence, nemusel by si ihned kvůli chovu ptáků žádat o novou, ale počkal by do vypršení platnosti té původní. Teprve poté by požádal o novou, rozšířenou i na chov ptáků. Tato nová pravidla by měla platit od roku 2023.

USA chtějí omezit dovoz a vývoz arů hyacintových, zelených, vojenských a arakang

Licence na tři roky vyjde v přepočtu na 3000 Kč

Samotné ministerstvo zemědělství nemá jasnou představu o tom, kolika chovatelů a subjektů se bude nově licencování chovu týkat. „Odhadujeme, že by mohlo jít až o 5625 nových držitelů licence – 1625 nově regulovaných chovatelů a distributorů a 4000 nově regulovaných vystavovatelů a až 350 výzkumných zařízení a středně velkých chovatelů,“ uvedl resort, podle něhož by tito nově licencovaní chovatelé měli za nově nabyté licence zaplatit 675 tisíc dolarů, resp. 225 tisíc dolarů ročně. Jedna licence na tři roky pro by chovné zařízení vyšla na 120 dolarů (3000 korun). Vyhláška ovšem licencovaným subjektům ukládá i pravidelnou veterinární péči a určitou úroveň chovného zařízení, včetně zajištění ventilace vzduchu, pitné vody a elektrické energie.

Některé nevládní organizace návrh ministerstva kritizují jako neúplný a požadují, aby nová vyhláška zakazovala zastřihování letek u ptáků, stříhání drápů a chirurgické zásahy do zobáku. „Fyzické změny z kosmetických důvodů nebo důvodů chování, které nejsou zaměřeny na zlepšení pohody zvířat, by měly být nezákonné,“ píší aktivistky Kitty Block a Sara Amundson na blogu Humanesociety.org. „Jsme také přesvědčeny, že by ministerstvo mělo vypracovat zvláštní předpisy, které by omezily veřejný kontakt s ptáky, aby se zabránilo zranění osob nebo zvířat, a protože ptáci v obchodech s domácími zvířaty jsou divoká zvířata, a obchody se zvířaty, které je prodávají, by měly mít licenci,“ dodaly.

USA vyřadily neofémy modrohlavé a tyrkysové ze seznamu ohrožených druhů

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Předchozí článek

Papouščí zoo Bošovice hlásí prvoodchov ary arakangy. Po devíti letech chovu!

Dálší článek

Sledujte unikátní živý přenos z hnízda kakapů sovích s mláďaty

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější