USA vyřadily neofémy modrohlavé a tyrkysové ze seznamu ohrožených druhů

UVNITŘ DOKUMENT – Se značným zpožděním zareagovala americká administrativa na zlepšující se stavy divokých populací neofém modrohlavých a tyrkysových v jejich domovině v Austrálii. Americká federální agentura na ochranu volně žijících živočichů U. S. Fish and Wildlife Service minulý týden vyřadila oba papoušky ze seznamu ohrožených druhů. Jak neoféma modrohlavá, tak neoféma tyrkysová přitom již mnoho let nejsou ohroženy a jejich populace jsou stabilní. Mezi ohroženými druhy byly vedeny v sedmdesátých letech minulého století. „O neofémě modrohlavé se dokonce myslelo, že vyhyne,“ tvrdí U. S. Fish and Wildlife Service.
„Odborníci na ohrožené druhy nyní charakterizují populace neofémy modrohlavé a neofémy tyrkysové jako stabilní, s potenciálem ke zvyšování u neofémy tyrkysové v některých oblastech,“ dodala agentura. „V současné době těmto druhům nehrozí vyhubení a není pravděpodobné, že by v jim mělo v dohledné době hrozit či že by jejich populace měly výrazně klesnout.“ Obě neofémy nadále zůstávají součástí druhé přílohy úmluvy CITES o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy zvířat a planě rostoucích rostlin a také na seznamu ptačích druhů, jichž se týká americký zákon na ochranu exotických ptáků chovaných v zajetí Wild Bird Conservation Act z roku 1992.

US Fish and Wildlife Service by Jan.Potucek on Scribd

Ohroženy byly před 40 lety

Neoféma modrohlavá byla v sedmdesátých letech minulého století krátce zařazena do CITES I. V první příloze mezinárodní úmluvy o obchodu s ohroženými druhy však vydržela pouhé dva roky – od roku 1975 do roku 1977, kdy byla přeřazena do CITES II. V té době byla v přírodě považována za ohroženou, v roce 1988 či Červená kniha IUCN vedla právě v kategorii „ohrožený druh“, která je druhá nejpřísnější. V roce 1994 ale neoféma modrohlavá přešla do kategorie „zranitelný druh“, v roce 2000 již byla pouze „potenciálně ohrožená“ a od roku 2004 je vedena jako „nejméně znepokojivě ohrožený druh“.

K TÉMATU: Na návštěvě u Martina Papače, specialisty na chov mutačních neofém modrohlavých

Ve volné přírodě by podle U. S. Fish and Wildlife Service mělo žít přes deset tisíc neofém modrohlavých. V samotné Austrálii by pak mělo být dalších až 25 tisíc jedinců chovaných v zajetí. Ještě lépe je na tom neoféma tyrkysová, která byla s výjimkou let 1994 až 2000 vždy vedena v kategorii „nejméně znepokojivě ohrožený druh“ v Červené knize ohrožených druhů IUCN. Ve zmiňovaném období byla přeřazena do kategorie „potenciálně ohrožený druh“. V zajetí není tak častá jako neoféma modrohlavá, jenom v Austrálii by mělo být chováno okolo osmi tisíc ptáků. Jak velká je její divoká populace není jasné, ale bude početnější než u neofémy modrohlavé.

Úvodní foto: Wikimedia Commons / Bidgee, Zoo Hluboká
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Evropská unie uvažuje, že zakáže chov většiny exotických zvířat. Pojďme tomu zabránit!

!!! Podpisová akce proti pozitivním seznamům ZDE !!!