Papouščí zoo Bošovice hlásí prvoodchov ary arakangy. Po devíti letech chovu!

Vůbec první odchov ary arakangy a rovnou pod rodiči oznámila Papouščí zoologická zahrada v Bošovicích na jihu Moravy. Chovný pár získala před devíti lety z největšího papouščího parku na světě Loro Parque na kanárském ostrovu Tenerife. Jde o středoamerický poddruh, který se vyznačuje výrazně žlutou částí křídel a téměř absencí zelených per (na rozdíl od jihoamerického poddruhu, který má křídla podobně zbarvená jako příbuzný ara zelenokřídlý). V Bošovicích se vylíhlo jedno mládě. „Rodiče se o něj velmi dobře starají,“ říká zakladatel zoo Vlastimil Škrhák, podle něhož ale bude „vyhráno“ až ve chvíli, kdy mládě opustí kmen a osamostatní se.

Chovný pár tvoří desetiletý samec a devítiletá samice. O hnízdění se poprvé pokusili předloni, tehdy ale odmítali klasickou prkennou ležatou budku. Samice snesla vejce na zemi. „Nakonec měli k dispozici tři boudy. Klasickou, kmenovou a nakonec jsme jim poskytli velký kmen, který byl shora pootevřený. Zdola měli vletový otvor. Ten loni obsadili a měli snůšku, ale mláďata se nevylíhla,“ popisuje Vlastimil Škrhák. Letos arakangy opět využily velký kmen, který jim naprosto vyhovuje, protože je krytý vánočními stromky a poskytuje jim naprosté soukromí. Chovatelé omezili kontrolu hnízdního kmenu na minimum, aby hnízdící pár příliš nerušili.

Loni se málem podařil odchov arů červenouchých

Letos jde o šestý druh ary, který se v bošovické zoo rozmnožil. Úspěch bošovičtí slaví i u arů araraun, arů malých, arů marakán, arů žlutokrkých a arů červenoramenných. „Čekáme, co bude u arů zelenokřídlých, kteří se také pustili do hnízdění,“ dodal pro Araraunu Vlastimil Škrhák. S ary se v Papouščí zoo obecně daří, loni například v Bošovicích málem odchovali ary červenouché. „Vylíhla se dvě mláďata, ale rodiče je nakonec nechali být,“ přiblížil Vlastimil Škrhák. Ve stáří tří dnů tak obě uhynula. Bošovičtí ale věří, že se jim zadaří i s tímto druhem, který je považovaný za kriticky ohrožený. V přírodě zbývá posledních 600 jedinců, což je jen o něco více než u dalšího kriticky ohroženého ary kanindy, který je stejně jako ara červenouchý endemitou z Bolívie.

Na úspěšné hnízdění bošovičtí čekají ještě u arů kanind, vojenských, horských a amazonských. U všech papoušků preferují odchov pod rodiči. Za letošní sezónu již evidují na 180 mláďat od různých druhů papoušků, od nejmenších papoušíčků po ary. Po dlouhých letech shánění se zoo podařilo zakoupit dva mladé páry amazoňanů tukumanských, které umístila do voliéry v pavilonu amazoňanů, kterou dosud obývali arové amazonští. Ty zahrada přemístila k malým arům, ob jednu voliéru od příbuzných arů červenoramenných. Oba druhy byly donedávna považovány za jeden druh. „Arové červenoramenní zrovna vyvádí mladé, mezi nimi a ary amazonskými je voliéra s tiriky. Návštěvníci si tak budou moci oba druhy porovnat,“ uzavírá Vlastimil Škrhák.

Papouščí zoo Bošovice loni navštívilo rekordních 52 tisíc lidí. Znovu otevře v březnu

Úvodní foto: Papouščí zoo Bošovice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..